Bolivijská koka-diplomacie zabrala, legální žvýkání lístku zhatily až USA

  22:52aktualizováno  22:52
Před půl stoletím OSN zařadila koku na seznam zakázaných narkotik. Bolivijci, kteří rostlinu s povzbudivými účinky žvýkají odnepaměti, se s tím nikdy nesmířili. Prezident Evo Morales bojuje za změnu úmluvy o narkotikách z roku 1961. Několik odpůrců v OSN přesvědčil, plány mu však hatí USA.

Zastánci žvýkání lístku koky se sešli před americkou ambasádou v La Paz (27. ledna 2011) | foto: AP

Když před necelými dvěma lety vystoupil bolivijský prezident Evo Morales před komisí OSN ve Vídni, v ruce třímal zelený lístek koky. První indiánský prezident v historii devítimilionové jihoamerické země se tehdy s vervou pustil do obhajoby žvýkaní nenápadné rostlinky s povzbudivými účinky.

Nikdo v sále nemohl koku znát lépe než on. Už jako malý kluk ji drtil mezi zuby, když ještě pásl lamy v horských oblastech rodného kraje Oruru.

Vrcholné zasedání OSN o drogách doprovodil bolivijský prezident Evo Morales projevem o koce.

Vrcholné zasedání OSN o drogách doprovodil bolivijský prezident Evo Morales projevem o koce.

"Koka není kokain," zdůrazňoval s tím, že takřka padesát let stará konvence OSN o narkotikách se hemží chybami. A zápis lístků koky na seznam zakázaných drog po bok heroinu, kokainu nebo LSD je podle něj jejím hlavním nedostatkem.

V konvenci, kterou Spojené národy vypracovaly roku 1961, se státy zavazovaly narkotika ze seznamu vymýtit do pětadvaceti let. Po třech letech úmluva vstoupila v platnost a Bolívie, třetí největší producent koky na světě, připojila svůj podpis v roce 1976 za vlády diktátorského plukovníka Huga Banzera Suaréze.

True

Jenže Bolivijci žvýkat koku nepřestali. Tamní vláda povolila její pěstovaní na několika tisících hektarů kvůli "zachování tradice" a místní obyvatelé lístky nejen žvýkají, ale dělají z nich třeba i čaj, mouku, limonády nebo zubní pastu. Nic z toho ale nemohou vyvážet za hranice.

Tři dekády po podpisu úmluvy se moci v Bolívii ujal někdejší předák odborářů, předseda hnutí pěstitelů koky a její vášnivý uživatel Morales, který si dobře uvědomil, o jaké bohatství Bolívie přichází kvůli zařazení koky na seznam drog. Hned proto zahájil národní kampaň za legalizaci acullica (tradiční výraz pro žvýkání lístků koky).

ÚMLUVA O NARKOTIKÁCH

Úmluva z roku 1961 (s dodatkem z roku 1972) je vnímána jako historický milník v mezinárodní kontrole drog. Jednotná úmluva kodifikovala všechny dosud existující multilaterální dohody o kontrole zacházení s drogami a rozšířila stávající systém o kontrolu pěstování rostlin jako surovin pro výrobu drog.

Konvence definuje přes 116 omamných látek (a jejich sloučenin) převážně rostlinného původu.

Cílem úmluvy je omezit držení, užívání, obchodování, distribuci, import, export a produkci drog výhradně pro medicínské a vědecké účely a zaměřit se na nezákonný obchod s drogami prostřednictvím mezinárodní spolupráce.

Zdroj: adiktologie.cz

Snaha houževnatého ajmarského indiána v prezidentské funkci vyústila až ke zmíněné emotivní řeči ve vídeňské centrále OSN, v jejímž závěru Morales oficiálně požádal o úpravu úmluvy.

Ostentativně přitom přežvykoval zakázaný lístek tradičního bolivijského "životabudiče", který národu z andské náhorní plošiny dodává energii a zahání hlad i nevolnost z řídkého vzduchu už přes dva tisíce let.

Stačí nesouhlas jednoho státu

V pondělí vyprší osmnáctiměsíční lhůta, do níž ostatní signatáři úmluvy mohou podat námitku proti návrhu vyřadit žvýkaní koky z padesát let staré konvence. Stačí nesouhlas jednoho státu a OSN by měla svolat konferenci, kde se bude sporný otázka znovu řešit.

"Kdyby se nikdo neozval, změna by mohla projít bez dalšího projednávání," vysvětloval bolivijskému listu Jornada ministr zahraničí David Choquehuanca. Diplomat v uplynulých dvou týdnech absolvoval "promo turné" po Evropě, kde hájil koku a její zdraví prospěšné účinky.

Do druhé poloviny ledna proti bolivijskému návrhu vystoupily tři země: Makedonie, Kolumbie a Egypt. Všechny tři ale po lobbingu Bolivijců námitku zase stáhly, za což Morales veřejně děkoval.

Teď se však těsně před cílovou rovinkou ozvaly USA a plány excentrického prezidenta (před pěti lety dokonce navrhoval rozdávat "koku plnou vitaminů a vlákniny" ve školách místo mléka) nejspíš na čas zhatí.

Bolivijští zastánci žvýkání koky se sešli u americké ambasády v La Paz

Slogan "Na ochranu svatého lístku" vepsali bolivijští zastánci žvýkání koky na své tradiční klobouky

"Plně respektujeme kulturu indiánského národa a uznáváme acullico jako tradiční zvyk bolivijské kultury," začal Bílý dům optimisticky. "Návrh ale nepodpoříme," zaznělo dál ve středečním prohlášení. Své rozhodnutí Američané vysvětlují snahou "udržet celistvost Úmluvy z roku 1961, která je důležitou zbraní v mezinárodním boji proti obchodování s drogami".

Povzbuzující i léčivé účinky koky má totiž na svědomí hlavně kokain, jeden z řady rozmanitých alkaloidů, které obsahují listy z keříku s načervenalými větvemi. Jenže kdo by neznal jeho čistou formu - vysoce návykovou drogu mladých zbohatlíků?

Bolivijští zastánci žvýkání koky usilují o změnu konvence OSN o narkotikách z roku 1961

Odstranění koky ze seznamu zakázaných drog, a tím pádem i její legalizace, by podle USA přivítali hlavně překupníci s drogami. Už takto jsou lístky koky ceněným artiklem narkobyznysu a její pěstitelé často přivírají oči nad tím, komu svou úrodu prodávají. Na kilo kokainu je třeba asi 100 až 170 kg lístků koky.

Bolivijská vláda se sice snaží bojovat proti ilegálním pěstírnám a drogovým kartelům, neslaví ale velké úspěchy. Před dvěma lety navíc zrušila operace protidrogového úřadu USA v zemi, po čemž si oba státy vypověděly velvyslance.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Berkeley vymýtí v městských vyhláškách genderově nevyvážená slova

Gender

„Ženy mají nárok na přesné názvy. Naše zákony jsou pro všechny a vyhlášky by se tím měli řídit,“ řekl autor návrhu,...

Atény postihlo zemětřesení. Zřítily se dva domy, v parlamentu padala omítka

Zemětřesení v Řecku poškodilo kříž na kupoli kostela v Aténách (19. července...

Atény v pátek postihlo krátké zemětřesení o síle 5,1. Zatím nejsou hlášeny žádné oběti. V metropoli se zřítil jeden...

Do španělské enklávy Melilla na severu Afriky proniklo asi padesát migrantů

Radost afrických uprchlíků, kterým se podařilo zdolat plot mezi Marokem a...

V pátek se skupina asi 150 migrantů pokusila překonat hraniční plot, který odděluje španělskou enklávu Melilla na...

Najdete na iDNES.cz