V Bolívii přituhuje. Starostku polili barvou a oholili jí hlavu

  • 152
V Bolívii rozzuření příznivci opozice polili barvou místní starostku, ustřihli ji vlasy a donutili podepsat rezignaci. Vinili ji ze smrti dvou demonstrantů. Prezident Evo Morales v neděli v reakci na demonstrace oznámil, že vyhlásí nové prezidentské volby. Opozice však v protestech pokračovala a Morales později oznámil demisi.

Příznivci opozice ve čtvrtek uspořádali v bolívijském městě Vinto blokádu mostu. Začali mezi nimi kolovat zvěsti o údajných vraždách dvou demonstrantů, zabitých při střetech s příznivci vlády. Rozzuřený dav se rozhodl zajít na radnici.

Fotogalerie

Maskovaní muži vzali starostku Patricii Arceovou. Bosou ji táhli ulicemi a křičeli „vražedkyně, vražedkyně“. Vinili ji ze smrti demonstrantů. 

Starostku, členku vládní strany, donutili pokleknout, polili ji červenou barvou a ostříhali ji vlasy. Než ji z jejich rukou vytáhla policie a převezla do zdravotního centra, donutili ji podepsat rezignaci. Poté demonstranti zapálili radnici.

Později se potvrdilo, že jeden demonstrant skutečně byl zavražděn, uvedla stanice BBC.

Protivládní demonstrace v Bolívii

Mrtvý dvacetiletý student je už třetí obětí násilných střetů mezi přívrženci opozice a příznivci vlády bolivijského prezidenta Moralese, které trvají už přes dva týdny. Morales nazval mladíka „nevinnou obětí násilí vyprovokovaného politickými skupinami, které vyzývají k rasové nenávisti mezi našimi bolívijskými bratry,“ uvádí list The Independent.

K protivládním demonstracím se začínají přidávat i policisté. V pátek ve třech bolivijských městech i v metropoli La Paz některé policejní jednotky odmítly příkazy svých nadřízených zasáhnout proti opozičním demonstrantům, uvedla agentura AFP.

Vzpouru ohlásil maskovaný policejní příslušník. Uvedl, že se jeho kolegové z města Sucre na jihovýchodě země spolu s policisty z měst Santa Cruz na východě a Cochabamba v centrální části „přidávají k bolivijskému lidu“. „Nemohli jsme dál pokračovat s touto narko-vládou, s touto nespravedlivou demokracií,“ prohlásil policista do kamery místní televize.

Také v metropoli La Paz se podle AFP objevily situace, kdy se policisté přátelsky zdravili a bavili s protivládními demonstranty. Několik desítek jich s nimi dokonce pochodovalo a vykřikovalo protivládní hesla. Zbylí policisté se prozatím stáhli do služeben.

Bolivijský prezident postavil luxusní palác. Je to urážka, spílají mu

„Bratři a sestry, naše demokracie je v ohrožení kvůli probíhajícímu státnímu převratu, který zahájily násilné skupiny proti našemu ústavnímu pořádku. Odmítáme před mezinárodní komunitou tento útok na právní stát,“ napsal prezident na Twitteru. Morales také vyzval občany, aby bránili „vyšší dobro před veškerými politickými zájmy“. Prohlášení učinil po mimořádné schůzi vlády, které se zúčastnil i náčelník generálního štábu. 

Ministr obrany v sobotu vyloučil, že by se proti vzbouřencům chystala zakročit armáda. „V tuto chvíli nepovedeme žádnou vojenskou operaci, to je naprosto vyloučeno,“ prohlásil ministr obrany Javier Zavaleta.

V sobotu opoziční demonstranti pronikli do sídel dvou státních médií v metropoli La Paz a donutili tamní zaměstnance, aby opustili své redakce a přestali vysílat. Napadenými jsou bolivijská televize Bolivia TV a rozhlasová stanice Radio Patria Nueva. Demonstranti média obviňují z toho, že slouží zájmům prezidenta Moralese. 

„Byli jsme násilím vyhozeni poté, co jsme museli čelit neustálým hrozbám od lidí, kteří se venku shromáždili,“ řekl agentuře AFP Ivan Maldonado z bolivijské televize. Z budovy, ve které obě dvě média sídlí, bylo vidět odcházet asi 40 zaměstnanců. Dav asi 300 demonstrantů na ně přitom vykřikoval nadávky. Rádio i televize od té chvíle začaly vysílat jen hudbu.

Protivládní demonstranti vláčeli starostku města Vinto Patricii Arceovou...

Protivládní demonstranti vláčeli starostku města Vinto Patricii Arceovou ulicemi, polili ji barvou a ostříhali vlasy. Poté zapálili radnici. (6. listopadu 2019)

Demonstrace zažehl výsledek prezidentských voleb z 20. října, v nichž podle nejvyššího volebního úřadu už v prvním kole opět zvítězil Morales. Opozice výsledky označila za podvod a pochybnosti vyjádřila také Organizace amerických států (OAS). Nejvyšší volební úřad totiž na téměř 24 hodin pozastavil průběžné zveřejňování výsledků a po jeho obnovení byl výsledek výrazně odlišný, takže se už nemuselo konat druhé kolo.

Nové volby

Bolivijský prezident Morales v neděli oznámil, že vyhlásí nové prezidentské volby. Informovala o tom agentura Reuters. Moralesovo oznámení přišlo krátce poté, co OAS vydala zprávu, v níž uvádí, že by výsledek hlasování z 20. října měl být zrušen kvůli nesrovnalostem.

Opozice však v protestech pokračuje. Velení bolivijské armády prezidenta vyzvalo, aby podal demisi a pomohl tak uklidnit protesty v zemi. Připojilo se i několik lídrů opozice. Kolem prezidentského paláce se shromáždili odpůrci, aby mu předali výzvu k demisi. Morales na tyto hlasy zareagoval a demisi v neděli skutečně oznámil.

Předtím ještě Morales řekl, že změní sestavení volební komise, která čelí obvinění z falšování volebních výsledků. OAS dnes doporučila Bolívii, aby uspořádala nové volby. Organizace vyjádření zdůvodnila tím, že podle předběžné zprávy OAS je statisticky nepravděpodobné, že Morales získal desetiprocentní náskok potřebný k výhře již v prvním kole.

Morales je prvním indiánským prezidentem Bolívie, ve funkci je od ledna 2006. Opozice ho ale viní z autoritářství. V úřadu je tak dlouho i díky tomu, že nejprve prosadil změnu ústavy, aby mohl zastávat dva mandáty v řadě, a v roce 2017 i toto omezení zrušil. Podařilo se mu to až s pomocí ústavního soudu, protože příslušnou změnu ústavy předtím voliči v referendu odmítli.