KOMENTÁŘ: Hamas ztrácí rakety i muže. Ale nikoliv peníze a prestiž

  14:03aktualizováno  14:03
Jak vznikají války? Z nenávisti, z hrabivosti, ze strachu. Anebo také ze špatného odhadu. Tak tomu je i v případě konfliktu, který se odehrává od druhé poloviny minulého týdne mezi Hamasem a Izraelem, píše v komentáři pro MF DNES Jan Fingerland.

Návštěva katarského emíra a slíbené investice vlily Hamasu do žil sebevědomí a energii. Snímek pochází právě z doby návštěvy. | foto: Reuters

Kdo si v Izraeli dělal čárky za každou palestinskou raketu nebo minometný granát vystřelený na jižní Izrael, 9. listopadu udělal dvě, o den později už pětadvacet, a 11. 11. dokonce sto - tedy řadu dní před atentátem na Ahmada Džabarího, jednoho z hlavních organizátorů nedávného nárůstu palestinské střelby, což pak noviny celého světa označily za počátek celé rozmíšky.

Už tři týdny předtím izraelský arabský novinář Khaled Abu Toameh v reakci na dlouhodobý nárůst střelby Hamasu na izraelská města napsal: "Hamas se domnívá, že egyptský prezident Mursí nezůstane nečinný, pokud Izrael odpoví masivní vojenskou operací," případně, že "izraelská odpověď na útoky nebude příliš silná, protože tamní vláda se chce vyhnout dalšímu zhoršování vztahů s Káhirou".

Vlčí ocas

Hamas tedy střílel, protože se domníval, že cena, kterou zaplatí, nebude příliš vysoká. Tedy srovnatelná s operací Lité olovo z přelomu let 2008 až 2009, která skončila izraelskými diplomatickými škodami, ale také značnými šrámy na těle Hamasu. Dokonce i jinak sympatizující arabské noviny tehdy Hamasu připomínaly přísloví "netahej vlka za ocas, když vidíš, že má zuby".

A proč vůbec střelba na Izrael? Hamas je vnitropoliticky v komplikované situaci. Na jednu stranu si drží image odbojové organizace, která nechce, a vlastně z definice skoro nemůže uzavírat s Izraelem kompromisy. V čem by se nakonec lišila od konkurenčního Fatahu? Legitimita Hamasu vždy závisela na jeho nesmiřitelnosti.

Boje v Izraeli i Gaze pokračují

V noci na pondělí zemřeli další lidé, mezi nimi i pětileté dítě

Na druhou stranu i Hamas už trochu zlenivěl a ztloustl. Řada jeho předních činitelů se docela dobře zabydlela ve vysokých funkcích v Gaze, pořídili si hezké domy a hezká auta a chtějí se z nich radovat. Hamas už také není jen odbojová organizace, ale je z něj establishment, který musí udržovat svou moc na území Gazy, v níž v roce 2007 provedl puč proti Fatahu.

Vláda Hamasu se nedávno odmítla připojit k místním volbám organizovaným na Západním břehu, a její lokální představitelé se tedy odmítli nechat potvrdit (nebo sesadit) svobodným hlasováním. Nakonec to byl v poslední době právě Hamas, kdo byl kritizován za to, že nedostatečně "tahá vlka za ocas", a to ze strany radikálnějších organizací, jako je Islámský džihád, který navíc získal značnou podporu ze strany Íránu.

Mezinárodní dimenze

Hamas svým ostřelováním Izraele tedy odrážel výtky, že už je málo radikální. Na druhou stranu muselo jeho vedení vědět, že tím rozzlobí egyptskou vládu. Ta sice pochází z řad Muslimského bratrstva, ideového rodiče Hamasu, ale momentálně nemá žádný zájem na tom, svazovat si ruce jeho podporou - musí zalepovat díry hlavně ve své lodi a k tomu potřebuje klid.

Hamas tedy sice nedávno Egypťanům slíbil, že s palbou na Izrael skončí, ale nyní je přece vtáhl do nepříjemné situace - tato egyptská garnitura si nemůže dovolit nepřipojit se halasně k Palestincům, když bojují proti Izraeli. Proč tedy Hamas tahal za ocas i Egypt?

Nový Egypt totiž nebyl k Hamasu tak přátelský, jak se čekalo. Zatímco z Izraele do Gazy - navzdory utkvělé představě - proudí potraviny, palivo i léky, hranice Gazy s Egyptem zůstává tichá. Současná egyptská garnitura dokonce začala ničit pašerácké tunely do Gazy, ze kterých měli představitelé Hamasu značné příjmy v podobě "daní".

Roztržka Hamasu se Sýrií, ochlazení s Íránem a nedorozumění s Egypťany nakonec byly vyváženy nečekaným darem od Kataru - země malé, ale bohaté a rozhodnuté zasahovat do blízkovýchodní politiky. Gazu nedávno dokonce navštívil katarský emír a přivezl s sebou příslib na investice ve výši čtyř set milionů dolarů. Tyto peníze nezastaví ani Egypťané, kteří si nemohou dovolit veřejně někomu bránit Palestincům poskytnout peníze a obživu.

V okamžiku, kdy Káhira Hamasu sebrala sklenici vody, podal jim někdo celou lahev - a s ní i dávku nebezpečného sebevědomí, které nakonec vedlo i k současnému konfliktu.

Hamas bude nakonec relativně úspěšný. Jeho finanční přežití je zajištěno a jeho prestiž obnovena. Poškodil též pracně obnovené izraelsko-egyptské vztahy. Narušil plán Fatahu, který si chtěl nechat v OSN už za deset dní slavně odhlasovat státnost a získat znovu vnitropolitický i mezinárodní švunk. A také vzal vítr z plachet svým vnitřním oponentům v Gaze. Jeho rakety navíc dolétly až k Tel Avivu, což některé hlasy v arabském světě slavily jako velké vítězství. Přišel sice o značnou část svých raket středního doletu a významného vojenského velitele, ale to Hamasu asi nakonec stálo za to.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Rachotu pušek říkají popkorn. Děti války neznají lásku, jen nebezpečí

Ukrajinští lékaři evidují v posledních letech nárůst psychosomatických poruch u dětí žijících poblíž ukrajinské...

USA provedly kyberútok na Írán. V odvetě za napadení Saúdské Arábie

USA provedly kybernetický útok proti Íránu, píše agentura Reuters s odkazem na dva nejmenované americké činitele....

USA vyjádřily podporu Hongkongu. Nevměšujte se do našich věcí, zní z Číny

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, kterými podpořila demonstrující v Hongkongu. Ti ve velkoměstě...

Tři sta v řetězech. Ve škole islámu svěřence bičovali a znásilňovali

Nigerijská policie odhalila ve státu Katsina další islámskou školu, ve které její provozovatelé mučili, sexuálně...

Najdete na iDNES.cz