Blokády rakousko-českých hranic skončily

  20:50aktualizováno  20:50
Rakouští odpůrci spuštění jaderné elektrárny Temelín kolem půl osmé večer ukončili blokádu hraničních přechodů mezi Českou republikou a Rakouskem. Výhrůžky, že přechody budou blokovat i v sobotu, se nepotvrdily. Mluvčí jihočeské policie Martina Kolářová uvedla, že rakouská strana českou policii informovala o tom, že demonstranti k tomuto kroku nedostali povolení.Přečtěte si glosu Martina Komárka. Podívejte se na fotografie z přechodu Mikulov.Jak probíhají přípravy na spuštění Temelína, čtěte ZDE.Situaci sledujeme, na místě jsou redaktoři MF DNES.
Rakouští odpůrci Temelína blokují
české přechody už popáté


2. září - Rakouští odpůrci Temelína přesně po pěti hodinách a jedné minutě ukončili blokády tří přechodů s Českou republikou.

8. září - Rakouští odpůrci Temelína 60 minut blokovali sedm jihočeských hraničních přechodů.

15.září - Rakouští odpůrci spuštění Temelína blokovali česko-rakouské přechody. Na největším přechodu v Dolním Dvořišti se sešlo 1000 lidí.

22.září - Krátce po šesté hodině večer uvolnili Rakušané sedm jihočeských a všechny jihomoravské hraniční přechody, které blokovali od šesté hodiny ranní.

6. října - Rakouští odpůrci Temelína blokují přechody s ČR od 6.00 hodin.

Odpůrci Temelína hrozili blokádami i v sobotu
"Pokud do devatenácti hodin nestáhne společnost ČEZ žádost o spuštění Temelína, budeme blokovat přechody v Dolním Dvořišti, Studánkách a Přední Výtoni do sobotního poledne," hrozil v projevu na přechodu Dolní Dvořiště hornorakouský poslanec Otto Gumpinger.

O pokračování blokády by však musela rozhoudnout i rakouská policie, protože organizátoři by měli demonstraci oznámit nejméně čtyřiadvacet hodin dopředu.

Rakouští organizátoři blokád zárověň uvedli, že jednají s bavorskými kolegy, aby je podpořili. "Jednáme s kolegy z německé CSU.  O jejich rozhodnutí zatím nevíme, ale určitě nepůjde přímo o blokády hraničních přechodů," vysvětlil Gumpinger.

Němci minulé akce podopořili pouze pokojnou demonstrací ve Strážném, kde také čekaly autobusy a kamiony kvůli neprůjezdnosti hranice do Rakouska až čtyři hodiny na odbavení.

Ve Wullowitz rozdávali Rakušané pozvánky na pondělní mítink, který mají od 14 do 16 hodin naplnit studenti odborné školy z Freistadtu.

Hornorakouský poslanec: stěžujte si v Moskvě
Česká vláda si chce na chování Rakouska v souvislosti se spuštěním Temelína stěžovat na půdě Evropské unie v Bruselu.

"Pan Zeman si stěžuje na špatné adrese. Správná adresa není Brusel, ale Moskva," řekl k avizované stížnosti zpravodaji MF DNES poslanec hornorakouského parlamentu Otto Gumpinger s tím, že protesty budou pokračovat i po spuštění elektrárny.

Dolní Dvořiště blokovaly desítky traktorů
Největší přechod mezi Českou republikou a Rakouskem v Dolním Dvořišti blokuje podle zpravodaje MF DNES asi 50 traktorů a přibližně tisíc lidí.

"V protestech budeme v každám případě pokračovat,a to i po spuštění Temelína. Protestovat budeme různými prostředky včetně politického nátlaku," dodal Gumpinger.

Jak probíhají přípravy na spuštění Temelína, čtěte - čtěte ZDE.

Vietnanci ve Studánkách nic neprodali
Na hraničním přechodu Studánky bylo ve 14 hodin šest lidí a hranici blokovalo pět traktorů, žádné fronty se netvořily.

Po 14 hodině blokující čekávali příjezd dětí z pěti základních škol.

Odpůrci Temelína svírali karikaturu, na které byli zobrazeni dva spící muži v posteli a nad nimi smrtka. "Politici tak tvrdě spí?" píše se na transparentu.

Stánky vietnamských obchodníků byly u přechodu zavřené. "Dneska jsem nic neprodal," postěžoval si jeden vietnamský obchodník. 

Šestice demonstrantů si podle zpravodaje MF DNES krátila čas pří, zda Temelín stojí vinou Rusů nebo Američanů.

V Mikulově posílali řidiče přes slovenskou hranici
V Mikulově blokovalo hranici asi třicet demonstrantů. "Mrzí mne komplikace, které zde způsobujeme řidičům, ale bereme to jako poslední šanci proti Temelínu zasáhnout," řekla na přechodu Mikulov zpravodajce MF DNES mluvčí sdružení Stop Temelín Renate Weisst.

Přechod v Mikulově je uzavřen. Policisté posílají řidiče, kteří chtějí do České republiky,  přes nedaleké slovenské hranice.

"Budeme tady protestovat, dokud nebude elektrárna spuštěna. Pak už to asi nebude mít cenu," řekl zpravodajce MF DNES rakouský aktivista Thomas Huker.

Na obou stranách hranice se tvoří fronty kamionů. Přechod Mikulov blokují především aktivisté z Vídně.

Přechod v Poštorné blokoval jeden demonstrant
Rakousko-český přechod Poštorná Reinthal zablokoval svým autem v půl sedmé rakouský odpůrce Temelína.

Německá policie jej po hodině vykázala s tím, že k blokádě je zapotřebí alespoň tří lidí. Aktivista tedy vyrazil hledat další dva demonstranty.

To se mu podle zpravodajky MF DNES podařilo. Tři aktivisté chtějí svými auty blokovat přechod až do 19.00 hodin.

Poslední moravský přechod byl v provozu do 15 hodin
Poslední z jihomoravských hraničních přechodů Vratěnín na Znojemsku byl v provozu až do 15 hodin. Pak se ale k pouhým dvěma protestujícím přidali další odpůrci spuštění Temelína a znemožnili další odbavování vozů.

Šikovní řidiči se přes hranici dostali
Přes zablokované jihomoravské přechody se podařilo přejet pouze řidičům s lékařským potvrzením. Například přechodem Valtice-Schrattenberg na Břeclavsku projely pouze dva vozy, jejichž řidiči spěchali na kontrolu k lékaři.

Výjimku udělala také desítka rakouských demonstrantů na přechodu Hatě- Klein Haugsdorf, když dopoledne nechali přes hranice projet autobus polského Červeného kříže.

"Šikovní autodopravci si ale dokáží poradit i při blokádě," uvedl Milan Prokop z mikulovské policie. U dvou linkových spojů mezi Vídní a Brnem totiž autodopravce vyzrál na demonstranty tím, že cestující nechal přejít hranici pěšky a na české celnici pro ně přistavil nový autobus. I když cestující i motoristé nahlas na demonstranty nadávají, nestrhla se na hranicích žádná ostrá hádka mezi řidiči a ekologickými aktivisty.

"Motoristé směřující přes jižní Moravu do Rakouska měli dnes opět štěstí. Při minulé blokádě byl v provozu přechod Poštorná- Reinthal a dnes po většinu dne zase přechod Vratěnín-Drosendorf," řekla mluvčí jihomoravské policie Dagmar Bartoníková.

Někteří jeli přes Slovensko
Dodala, že mnozí řidiči cestovali do Rakouska přes Slovensko. I když využívali česko-slovenský hraniční přechod Lanžhot-Kúty a později slovensko-rakouský přechod Sekule-Hohenau, na počtu odbavených vozů v Lanžhotě se to výrazně neprojevilo. "Blokáda totiž už nikoho nepřekvapila," doplnila mluvčí.

Demonstranti rozbalují na přechodu Mikulov - Drasenhofen transparent. Přechod blokovalo asi třicet lidí(6. října 2000).

Rakouští odpůrci jaderné elektrárny Temelín zahájili ráno blokádu hraničního přechodu do České republiky v Drasenhofenu-Mikulově (6. října 2000).

Poslední zdravé houby než bude spuštěn Temelín - s těmito slovy přinesl na přechod Mikulov úrodu hub rakouský aktivista (6. října 2000).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Italská prokuratura nařídila zabavit loď Open Arms, chce migranty vylodit

Jeden z evakuovaných migrantů. (17. srpna 2019)

Italská prokuratura v úterý nařídila zabavit loď španělské humanitární organizace Proactiva Open Arms a okamžitě...

USA mají o Grónsko zájem už 150 let. Prvně ho chtěly, když kupovaly Aljašku

Město Ilulissat v Grónsku (25. července 2008)

Dánské království odolává nabídkám na prodej Grónska Spojeným státům minimálně už od roku 1946. I předtím se však v...

Co mám dělat, ptal se policejní šéf mafiánského bosse po vraždě dvou dívek

Na tísňovou linku volala třikrát. Policie 15leté dívce nepomohla

Vyšetřování případu dvou unesených a pak zavražděných dívek ukázalo na propojení policistů s místním organizovaným...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz