„Katařané informovali Izrael a Hamás, že nemohou pokračovat ve zprostředkovávání (rozhovorů), pokud trvá odmítání vyjednávat o dohodě v dobré víře,“ řekl nejmenovaný zdroj agentuře AFP. Podobně se vyjádřil zdroj i agentuře Reuters s tím, že informaci o rozhodnutí Kataru dostaly oficiálně i Spojené státy. Podle Reuters odchod Kataru představuje největší nezdar v jednáních o dohodě o příměří.
Katar také Washingtonu sdělil, že je ochotný se stát znovu zprostředkovatelem, pokud Izrael a Hamás „projeví upřímnou vůli se vrátit k jednacímu stolu“, dodal zdroj.
Vzhledem k odchodu Kataru z jednáních o příměří, není důvod, aby měl Hamás svou kancelář v Kataru, řekl dále zdroj agenturám AFP a Reuters. Není však jasné, zda to povede k odchodu politického vedení Hamásu z arabského země.
Dauhá chce Hamás vyhostit, píší média
Vysoce postavený americký činitel v pátek informoval Reuters, že Katar se rozhodl špičky hnutí z hlavního města vykázat poté, co Washington označil pokračující přítomnost Hamásu v zemi za nepřijatelnou. S podobnou informací předtím přišla izraelská veřejnoprávní stanice Kan, podle reportéra amerického webu Axios Baraka Ravida adresoval Katar výzvu Hamásu před deseti dny po odmítnutí nového návrhu příměří s Izraelem.
„V průběhu války a vyjednávání o přivedení rukojmích domů američtí představitelé žádali Katar, aby využil hrozbu vyhoštění jako páku při svých rozhovorech s Hamásem,“ konstatoval americký server CNN. Podle něj bylo pro končícího prezidenta Joea Bidena ukončení války nejvyšší prioritou, dosavadní snahy přimět Hamás k příměří však byly marné.
V Kataru již roky pobývají političtí lídři Hamásu, metropole Dauhá byla bydlištěm někdejšího vůdce hnutí Ismáíla Haníji, který v létě zemřel v Teheránu při útoku připisovaném Izraeli. Katar byl také dějištěm vyjednávání o pozastavení bojů mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy, při kterých emirát v Perském zálivu hrál roli prostředníka, podobně jako USA.
Přítomnost lídrů Hamásu v Kataru, jejž Washington považuje za spojence, se po loňském útoku teroristického hnutí na Izrael stala předmětem kritiky ze strany některých amerických zákonodárců.
Žijí v Kataru, nezajímáme je. Palestincům začíná Hamás ležet v žaludku |
Deník The Washington Post už na jaře napsal, že podle nejmenovaného amerického činitele USA vyzvaly Dauhá, aby zástupce Hamásu vyhostilo, budou-li nadále odmítat klid zbraní v Gaze.
Informaci, že Katar vystoupil proti jejich dalšímu pobytu v zemi, podle Reuters popřeli tři činitelé Hamásu. „Neobdrželi jsme žádnou žádost, abychom opustili Katar,“ řekl v sobotu nejmenovaný zdroj Hamásu agentuře AFP.