U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

  13:56aktualizováno  13:56
Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a britských historiků, kteří analyzovali dobové fotografie pořízené německým letectvem po bitvě. Shoříš v pekle, reagují Rusové. Nechybějí ani obvinění z provokace a pokusu přepsat historii.

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev. | foto: Profimedia.cz

Nebyla to bitva, a už vůbec ne vítězná. Triumf Rudé armády v nejslavnější a jedné z největších tankových bitev druhé světové války u vsi Prochorovka během zlomové bitvy u Kurska se nekonal. Tak vidí události, které vedly k definitivní porážce Německa na východní frontě, článek německého listu Die Welt. A Rusové se samozřejmě bouří.

Ode dne krvavých bojů u Prochorovky uplynulo v pátek 76 let a Rusko jako každý rok u příležitosti slavného vítězství oslavuje. Analýza, kterou německý deník zveřejnil na začátku týdne, tak hnula žlučí některým ruským činitelům i médiím.

Útok ruských kamikaze

„Ve skutečnosti v ten den u Prochorovky spáchalo sovětských 200 tanků sebevražedný útok ve stylu kamikaze,“ popisuje reportér deníku Die Welt události, které se odehrály 12. července 1943 asi 100 kilometrů jižně od Kurska. 

Fotogalerie

List se odkazuje na studie německých i britských historiků, kteří analyzovali dobové fotografie pořízené německým letectvem po bitvě. Historici podle listu tvrdí, že u Prochorovky se střetlo 186 německých tanků s 672 stroji Rudé armády, a co je nejdůležitější, že Němci ztratili jen pět z nich, zatímco Rudá armáda přišla o 235 tanků. 

Rusko by tak podle listu Die Welt mělo odstranit velký památník, který dnes u Prochorovky připomíná hrdiny sovětského vítězství.

O počtech vojenské techniky i ztrátách u Prochorovky se přitom mezi historiky vedou spory dlouhodobě. 

Podle některých údajů stálo na obou stranách asi 800 tanků, tedy celkem 1 600, přičemž obě strany utrpěly téměř totožné zdrcující ztráty. Jiní tvrdí, že se na prochorovských polích střetlo celkem něco přes tisícovku tanků, Sověti přitom prý přišli o 470 strojů, zatímco německá armáda jen o 50.

Ruský historik Alexej Isajev v komentáři pro ruskou verzi BBC upozornil, že počítat tanky podle snímků luftwaffe je zavádějící. Letectvo je totiž pořídilo až později v červenci a srpnu. Němci tak měli dostatek času poničené stroje odtáhnout.

Dílo protiruské propagandy

Článek vyvolal v Rusku nemálo rozruchu. Někteří ruští politici ho označují za součást informační války, která se proti zemi prý vede. Nechyběla ani obvinění z provokace a pokusu přepsat historii.

„Přeju mu, aby shořel v pekle,“ prohlásil ruský senátor Franc Klincevič o historikovi Karlu-Heinzi Frieserovi, jenž s novým výkladem přišel. Podle ruské armádní televize Zvezda byly překročeny veškeré hranice.

Analýzu odsoudili i poslanci německého Bundestagu. Někteří ji dokonce označili za jasnou „falešnou zprávu s nejasným cílem“.

Kdo vyhrál?

Boje u Prochorovky byly součástí 50 dní trvající bitvy o Kurský oblouk, která je po Stalingradu druhým rozhodujícím střetnutím na východní frontě. Němci věděli, že už nemají dostatek zdrojů na mohutnou ofenzivu, a tak se rozhodli obklíčit nepřítele v oblouku a vyřadit co nejvíce jeho vojáků a techniky.

Střetnutí u Prochorovky rozhodlo, že operace je odsouzena k neúspěchu. I když Rudá armáda měla větší ztráty, Němci prohráli, protože neprosadili svou. Sověti tehdy definitivně převzali iniciativu nad východní frontou. Němci už nikdy neměli sílu k ofenzivě a jen ustupovali.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Ztraceni v jeskyni. Záchranáři v Tatrách pátrají po ztracených speleolozích

Záchrana seleologa

Desítky záchranářů pátrají po dvou speleolozích, kteří v sobotu uvázli ve Velké sněžné jeskyni, nejdelší a nejhlubší v...

Zákazník v Paříži zastřelil číšníka, protože mu dlouho nenesl jídlo

Místo činu na pařížském předměstí Noisy-le-Grand (17. sprna 2019)

Pozdvižení ve Francii vyvolal v pátek večer incident na pařížském předměstí Noisy-le-Grand. Netrpělivý zákazník zde...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz