Obamova karma i bezesný měsíc kvůli Romneymu. New York se chystá volit

  6:50aktualizováno  6:50
New York (Od zpravodajky iDNES.cz) - Už měsíc nespím. Mám strach, že zvolí Romneyho, říká sociální pracovník z New Yorku Dan Borchard. Manhattan se pomalu vzpamatovává z bouře Sandy a zároveň se připravuje na úterní prezidentské volby. Nadšení z Baracka Obamy v baště demokratů vyprchalo, voliče jeho republikánského soka ale aby pohledal.

Mike Fortenberry a jeho ručně vyrobený plakát na Union Square. Jsem unavený, že se musím rozhodovat menším zlem, dalo by se asi volně přeložit to, co je napsáno mezi portréty Baracka Obamy a Mitta Romneyho. | foto: Iveta Polochová, iDNES.cz

Místo činu. Nepřekračujte. Čerpací stanici na 96. ulici Manhattanu obepíná žlutá policejní páska, která obvykle oznamuje zločin. Tady je ale důvod jiný. Kolem se hemží zoufalí řidiči a všichni personál čerpací stanice bombardují stejnou otázkou: Kdy přivezou benzin?! Ten je totiž na východním pobřeží USA po bouři Sandy stále nedostatkovým zbožím.

"Ne, nic se tady nestalo. Pásku jsme natáhli, protože ve dvě v noci přijeli první řidiči a začali u čerpadel parkovat. Takhle je udržíme mimo," vysvětluje zaměstnanec stanice Norman a dodává, že benzinka je na suchu už od pátečního večera.

Benzinku na horním Manhattanu obepínala v sobotu dopoledne žlutá policejní

"Jsem tady už od čtyř od rána," lamentoval v sobotu dopoledne u benzinky Darrel z New Jersey. "Jedu do Marylandu za rodinou a už od Connecticutu nemůžu nikde natankovat," přidala se April Sheerinová z New Hampshire. Do toho přijela na kole a s kanystrem v tašce devětačtyřicetiletá Val, které došel benzin na opačné straně města. Nebyli sami. Fronta aut se táhla deset bloků, a kdy měla přijet vytoužená cisterna, nevěděl ani personál.

Scéna z horního Manhattanu nastiňuje, kolem čeho se točí život místních obyvatel několik posledních dní. Následky Sandy jsou stále tématem číslo jedna. Vždyť superbouře ochromila velkou část východního pobřeží. Přes sto lidí zabila, mnozí přišli o střechu nad hlavou. Statisícům lidí stále nejde proud ani topení. A k tomu všemu se blíží další bouře, tentokrát sněžná.

Ale co prezidentské volby? Vždyť 6. listopad, kdy Amerika zvolí nového šéfa Bílého domu, už je za dveřmi.

Mohl jít na golf. Ale on ne!

Předvolební reportáž z Ohia

Rozhodně volit půjdeme. My už máme odvoleno. Koho? No přece Obamu. Já už kvůli tomu měsíc nespím. I tak mluví obyvatelé nejlidnatějšího města východního pobřeží USA, které je zároveň jedním z nejliberálnějších míst v zemi. Republikánský kandidát tady nevyhrál od dob Ronalda Reagana, ten ovšem v roce 1984 zvítězil skoro ve všech státech USA. 

Ale zpět k současnému New Yorku, respektive Manhattanu. Byť tady prezident Barack Obama stále má horlivé zastánce, nadšení z minulých voleb je podle všeho pryč. Tak třeba Union Square. V roce 2008 tady stánkaři nabízeli prezidentův obličej nebo jméno na všem možném - od triček přes obrazy, odznaky až po grafiky.

Obamův kámen za tři dolary

V sobotu aby podobné nadšence pohledal. Našel se jeden. Na věšácích černé tričko a na něm napsáno Obama Karma, což by se dalo přeložit jako Obamova karma. Na pultíku pak mimo jiné bílé kameny a na některých z nich modrou fixou dopsáno Obama 2012 nebo Obamův kámen. "Tričko stojí dvacet dolarů. Má přinést dobrou karmu. Ten kámen je selenit, je velmi vzácný a má léčivé účinky. Stojí tři dolary," vysvětluje prodavač Angel Silva.

Na dotaz ohledně prezidentova jména na nerostu odpovídá: "Chci tak vyjádřit svůj politický názor. Jsem tady teprve hodinu a už jsem prodal tři," tvrdí muž původem z Portorika.

Prodavač Angelo Silva drží bílý nerost, na kterém je napsáno Obama 2012

O kus dál pak poutá pozornost mladý Američan, který postává vedle ručně vyrobeného plakátu s obličeji obou hlavních kandidátů. Jsem unavený, že se musím rozhodovat mezi menším zlem, dalo by se asi volně přeložit to, co je napsáno mezi portréty Baracka Obamy a Mitta Romneyho.

"Koho volit? Někoho z dalších kandidátů. Třeba Jill Steinovou ze Strany zelených," připomíná Mike Forternberry fakt, že o post prezidenta se neuchází jen dva muži, ale celé pole politiků. Reálnou šanci vyhrát mají nicméně jen zástupci dvou největších amerických partají - demokratů a republikánů.

"Nejhorší, co Obama udělal, bylo, že podepsal zákon schvalující národní obranu, který de facto dává státu možnost zatknout a zadržovat lidi bez soudu. A Romney? Ten se zúčastnil setkání Skupiny Bildergberg," prohlásil Forternberry s odkazem na uzavřená setkání vysoce postavených osobností z různých oblastí Evropy i USA. Rozepnul si  přitom i bundu a odhalil i nápis na svém tričku: Hnutí Zeitgeist. Posláním jen několik let starého hnutí je hlavně upozorňovat na nedostatky současného politického zřízení.

Bílá vrána na Union Square

To byly tedy veškeré předvolební aktivity na proslulém Union Square, alespoň během soboty. Zda další aktivisty nebo prodejce s politickými motivy udržely doma následky bouře Sandy, je samozřejmě docela dost možné.

Na druhou stranu v ulicích ale není ani moc lidí, kteří by nosili aspoň volební odznaky. "Lidé jsou určitě zklamaní. Obama nasliboval spoustu věcí, ale to je holt politika. Já mu chci dát pořád šanci. Myslím, že je opravdovější než Romney, ten působí falešně," popisuje atmosféru ve městě barman Kieran, který pracuje nedaleko Union Square.

Podobně mluví i další lidé na Manhattanu. "Nadšení z Obamy opadlo, ale stejně ho tady budou volit. To, co slíbil a co se od něj i čekalo, se prostě nedalo splnit. Potřebuje více času," míní mnozí a někteří dodávají, že prvního černošského prezidenta USA pořád mají rádi.

Fotogalerie

Tak trochu bílou vránou byla na Union Square elegantně oblečená Marge Blochová, která se vypravila do kavárny. Obamu volit rozhodně nebude a v úterý zaškrtne na hlasovacím lístku jméno Romney. "Myslím, že má manažerské i vládní zkušenosti, aby obrátil ekonomiku jiným směrem," řekla na adresu někdejšího guvernéra státu Massachusetts a miliardáře Romneyho s tím, že současný prezident už měl dost času a nevyužil ho.

O několik bloků jižněji, ve čtvrti Lower East Side, která byla několik dní bez proudu, už také následky bouře pomalu odeznívají a místní se chystají na velký den. Někteří se svěřují, že Romneyho si v Bílém domě nedovedou představit.

"Je to podnikatel a nestará se o obyčejné lidi," míní například Lanore Macioceová. Dan Borchard, který bydlí nedaleko ní, napůl vážně napůl se smíchem říká, že kvůli prezidentské volbě nemůže ani spát. "Bojím se, že Američané zvolí nakonec Romneyho," vysvětluje a připomíná fakt, jak těsné letos americké prezidentské volby jsou.

"Neříkám, že je to zlý člověk. Ale je ze stejného těsta jako oba Bushové nebo Reagan... Chce pomáhat dalším bohatým lidem a konsolidovat moc. Prosazuje teorii, že různé úlevy pro bohaté a podnikatele oživí ekonomiku a ve výsledku prospějí zároveň i chudým," vyjmenovává třiačtyřicetiletý sociální pracovník jeden z důvodů, proč republikána za prezidenta nechce.

Bude se volit v provizorních stanech?

A zatímco většina lidí k volebním přístrojům vyrazí teprve v úterý, miliony Američanů už hlasovaly s předstihem. A nejinak je tomu i v New Yorku. A i přesto, že newyorská volební komise musela najít provizorní místo pro předčasné hlasování na Manhattanu. To původní je totiž kvůli Sandy mimo provoz.

V nablýskaném vestibulu jedné z budov na 33. ulici to tak v sobotu pulzovalo životem. Normálně tam v osmém patře skladují volební přístroje, o víkendu se ale před recepcí v přízemí neustále proplétali členové komise i voliči. "Jdu volit," hlásí na recepci korpulentní Afroameričanka středních let a za ní se pomalu štosují do řady další Newyorčané. Všichni mají společné dvě věci - bydlí na Manhattanu a v úterý nebudou moci k volbám. Denně jich prý přicházejí stovky.

"Kvůli bouři jsme museli odsunout představení v Minnesotě na příští týden, takže tady nebudu," vysvětluje spěch s hlasováním například Daniel Stanton, herec divadelního ansamblu z New Jersey zvaného Pushcart Players. Ten přišel volit stejně jako minule Baracka Obamu. "Jsem celkem spokojený s tím, co dosud udělal. Pořád ještě není spousta věcí hotová. Ale minulý prezident (George Bush) nechal zemi v nepořádku a Obama ten binec zdědil. A Romney je spojený s korporacemi, bankami a bohatými lidmi. Pokud se dostane do úřadu, chudí lidé se budou mít hůře," míní.

Američané mohou v prezidentských volbách hlasovat i předčasně. Na snímku

Horlivě mu v tu chvíli přitakala jednačtyřicetiletá editorka organizace The College Board Anne Sussmanová. Patří mezi horlivé zastánce současného prezidenta a volit vyrazila hned s několika odznaky s jeho jménem. Když tento týden uvázla kvůli bouři na Floridě, která patří mezi takzvané nerozhodnuté státy, využila toho a chodila společně s dalšími nadšenci dům od domu a přemlouvala Američany, aby šli volit. Samozřejmě Baracka Obamu.

Tak by šlo pokračovat do nekonečna. New York je stále demokratický, navzdory jistému rozčarování nad současným prezidentem. Otázkou teď je, jak moc ovlivní bouře Sandy samotné hlasování. Je jasné, že lidé z nejpostiženějších oblastí, jako je Staten Island nebo New Jersey, budou mít jiné starosti než volby, shodují se obyvatelé New Yorku.

Problémy jsou také s technickým zajištěním voleb. Omezený provoz pošty v postižených oblastech asi zpomalí korespondenční hlasování a některé volební místnosti budou muset být otevřeny jinde. V nejvíce zasažených čtvrtích možná budou Američané hlasovat v provizorních stanech nebo nákladních vozech armády, upozornil list The New York Times.

"Naším největším úkolem je dostat pracovníky do volebních místností během volebního dne," říká šéf volební komise na Manhattanu Gregory Lehman s tím, že členové komise pracují i patnáct hodin denně, aby bylo v den voleb vše připraveno.


  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Etiopský nositel Nobelovy ceny míru doma čelí protestům, hrozil podnikateli

Stovky mladých lidí ve středu demonstrovaly proti etiopskému premiérovi a letošnímu vítězi Nobelovy ceny za mír Abiyovi...

Trump chce Aljašku otevřít těžbě. Zhorší tím klimatické změny, míní experti

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa navrhuje zrušení dlouhodobých omezení těžby dřeva v části Aljašky přezdívané...

Kamiony, které vezou smrt. Nejhorší případy pašování migrantů v náklaďácích

Ve středu v anglickém městě Grays v Essexu policie nalezla v kamionu 39 mrtvých lidí. Není to první případ tohoto...

NATO zváží nasazení svých sil na zajištění bezpečné zóny v Sýrii

Severoatlantická aliance by mohla nasadit své síly na zajištění bezpečné zóny pod mezinárodní kontrolou v Sýrii, uvedl...

Správa železniční dopravní cesty, státní organizace
Specialista na pojištění

Správa železniční dopravní cesty, státní organizace
Praha, Středočeský kraj

Najdete na iDNES.cz