Čtvrtek 17. června 2021, svátek má Adolf
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 17. června 2021 Adolf

Z Nepálu se stále neozvalo 12 Čechů, počet obětí zemětřesení přesáhl 4 000

  4:57aktualizováno  16:14
Počet obětí sobotního zemětřesení v Nepálu přesáhl čtyři tisíce. Na řadu míst se navíc záchranáři stále nedostali. Z celkem 247 Čechů, kteří byli v oblasti v době řádění živlu, se úřadům zatím neozvalo 12 lidí. Do země proudí humanitární pomoc z celého světa, Česko vysílá lékaře a hasiče, kteří odletí v úterý v 16 hodin.

Ministr zahraničí Lubomír Zorálek uvedl v pondělí večer v České televizi, že se počet pohřešovaných Čechů v Nepálu snížil na dvanáct. Podle dřívějšího vyjádření Davida Frouse z tiskového odboru ministerstva zahraničí bylo v zemi celkem 247 českých občanů.

„Nemáme informace o tom, že by mezi oběťmi na životech byli čeští občané,“ dodal Frous kolem třetí odpoledne.

Český velvyslanec v indickém Dillí Miloslav Stašek jen o několik hodin dříve pro ČTK uvedl, že v Nepálu je pohřešováno 24 Čechů a další dva jsou podle něj nezvěstní v Indii.

Frous upozornil, že situace se stále mění s ohledem na to, že čeští občané nemají povinnost hlásit se českým úřadům při pobytu v zahraničí. Čísla proto nemusí být kompletní. Ministerstvo vychází z toho, jak se sami turisté nebo jejich příbuzní obracejí na krizovou linku. Nic však nenasvědčuje tomu, že by byl kdokoli z Čechů byť jen zraněn.

Část turistů přepravil polský speciál

Přímo v hlavním městě Káthmándú, které otřesy silně poničily, je nyní podle Frouse česká konzulka, která na místo dorazila z indického Dillí. Ve spolupráci s honorárním konzulátem v Káthmándú pomáhá českým turistům zejména se zajištěním dopravy zpátky do Česka. Pokud to situace na místě dovolí, mohli by podle Frouse někteří čeští občané z Nepálu odletět už během pondělí.

Fotogalerie

Cestovní kancelář Livingstone, která měla v uplynulých dnech v Nepálu přes 40 klientů, informovala v pondělí dopoledne na Facebooku, že případní zájemci mohou ještě ten den využít leteckého speciálu z Káthmándú do indického Dillí. 

„Akci zajišťuje česká ambasáda společně s polskou stranou,“ řekl iDNES.cz jednatel společnosti Rudolf Švaříček.

Upřesnil, že se jedná o polský speciál, kam se kanceláři podařilo umístit své klienty. Ti jsou podle něj všichni v pořádku. V kritické oblasti se v době neštěstí nacházely pouze dvě skupiny ze čtyř a obě již byly v pondělí dopoledne na letišti a čekaly na odlet. Jedna skupina podle Švaříčka odletěla z Nepálu ještě těsně před zemětřesením a další se v danou dobu plavila na raftech a otřesy prý paradoxně vůbec nezaznamenala.

Na palubu polského speciálu se podařilo dostat ERV Evropské pojišťovně několik jejích klientů. „Jde o tři turisty, kteří nebyli v Nepálu s cestovní kanceláří, ale obrátili se na nás s žádostí o transport ze země, a dva klienty cestovní kanceláře Livingstone,“ řekl ČTK Vlastimil Divoký z ERV. Všichni jsou podle něj po fyzické stránce v pořádku.

Ročně kvůli vysokohorské turistice do Nepálu vyrazí podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur na tisíc Čechů, polovina z nich na vlastní pěst a druhá polovina využívá služeb cestovních kanceláří. Hlavní turistická sezóna v této zemi trvá od dubna do května a pak po letní přestávce od září do října.

Bilance obětí překročila 4 000 a zřejmě bude ještě stoupat

Celková bilance sobotního zemětřesení stoupla na 4310 mrtvých a téměř osm tisíc zraněných. Dalších téměř sto lidí zahynulo v sousedních zemích.  Informoval o tom v úterý mluvčí nepálského ministerstva vnitra, kterého citovala agentura AFP.

Podle informací OSN bylo zemětřesením postiženo asi osm milionů obyvatel Nepálu, jehož populace čítá asi 29 milionů.

Jak můžete pomoci

ADRA

Konto: 66888866/0300 

Variabilní symbol: 380

DMS: „DMS ADRA“ na číslo 87 777 (cena jedné DMS je 30 korun)

Český červený kříž 

Konto: 333999/2700

Variabilní symbol: 1504

Člověk v tísni

Konto : 54333345/0300

DMS: „DMS NEPAL“ na číslo 87 777 (cena jedné DMS je 30 korun)

Diakonie ČCE

Konto: 292949292/0300

Variabilní symbol: 319 

DMS: „DMS DIAKONIEPOMOC“ na číslo 87 777 (cena jedné DMS je 30 korun)

Charita ČR

Konto : 55660022/0800

Variabilní symbol: 107

DMS: „DMS CHARITASVET“ na číslo 87 777 (cena jedné DMS je 30 korun)

Představitelé nepálské vlády už v pondělí uvedli, že počet mrtvých dosáhne nejméně 5000; některé humanitární organizace působící na místě se obávají, že bilance se vyšplhá až na 15 tisíc obětí.

Kromě mrtvých v metropoli Káthmándú a okolí zahynulo navíc při sesuvu laviny na Mount Everestu nejméně 18 lidí, kteří nejsou zahrnuti do nepálské bilance obětí zveřejněné místní policií. Mezi potvrzenými oběťmi jsou tři Američané a jeden Japonec.

Desítky horolezců zůstaly po zemětřesení uvězněny v základním táboře i přímo na svazích hory, odkud se nemohou vrátit pěšky zpět dolů, protože série lavin zničila lana a žebříky na cestě. Záchranáři je mohli začít evakuovat ve vrtulnících teprve v pondělí, když se zlepšilo počasí. 

Situace v Nepálu je celkově kritická a počet obětí bude zřejmě dál stoupat i kvůli tomu, že dosud pokračují menší otřesy.

„Bylo zaznamenáno téměř sto následných otřesů, které komplikují záchranné práce. I záchranáři jsou vyděšení a při každém záchvěvu země prchají,“ prohlásil jeden z představitelů úřadů v Káthmándú Ek Narajan Arjal.

Do mnohých odlehlých horských okresů se záchranářům ani dva dny po zemětřesení stále nepodařilo dostat, takže dosud není zřejmý rozsah škod na místě.

„Mám zprávy, že v některých vesnicích bylo zcela zničeno sedmdesát procent domů. Lidé nemají jídlo ani přístřeší,“ řekl představitel okresu Gurkha, který se nachází poblíž epicentra sobotního zemětřesení, asi 80 kilometrů severozápadně od Káthmándú.

Do země po otevření letiště v Káthmándú už začala v neděli proudit mezinárodní humanitární pomoc. Na letišti však panuje chaos a zůstalo tam jen velmi málo personálu (více čtěte zde).

Tisíce Nepálců zbavených domova se uchýlily do stanů a shánějí potraviny a lékařskou pomoc. Lidé se řadí do front na vodu a v několika málo otevřených obchodech není k dostání takřka nic. Mnoho přeživších se proto raději rozhodlo město opustit.

Na otevřených prostranstvích v Káthmándú leží nemocní a zranění, kteří se nemohli dostat do zničené místní nemocnice. Chirurgové si proto zřídili provizorní operační sál ve stanu na pozemku před tamní lékařskou fakultou.

„Jsme zavaleni žádostmi o záchranu a pomoc z celé země,“ řekl agentuře Reuters Dípak Panda z nepálského krizového výboru. 

Sbírky na pomoc obětem zemětřesení vyhlásily i české humanitární organizace, které rovněž uvolnily peníze pro rychlou pomoc nejpotřebnějším.

Česko vyšle do Nepálu traumatým, schválila vláda

O pomoci pro Nepál jednala na pondělní schůzi také česká vláda. Premiér Bohuslav Sobotka posléze informoval o tom, že ministři schválili vyslání zdravotnického traumatýmu do země. Šestatřicet lékařů, sester a hasičů odletí z Prahy nejdřív před 16:00. Letadlo bylo naloženo a čeká na povolení. V Nepálu by měli působit minimálně dva týdny (podrobnosti se dočtete zde).

Zemětřesení v Nepálu

Do Nepálu už v neděli dorazila humanitární pomoc ze sousedních zemí, z Číny a Indie. Čína vypravila do Nepálu skupinu 60 záchranářů, Indie poskytla vrtulníky, zdravotnický materiál a záchranný tým.

Rovněž pákistánská armáda ještě v neděli oznámila, že do Nepálu posílá čtyři letadla C-130 s nemocnicí o kapacitě 30 lůžek, pátrací a záchranné týmy a také potravinové balíčky, vodu, léky, stany a další vybavení.

Lékaře i záchranáře vyslaly Francie, Německo s Británie. Země jako Belgie, Finsko, Řecko, Nizozemsko, Polsko a Švédsko nabídly rovněž systémy na čištění vody a další technickou pomoc. 

Do Nepálu směřuje dále také americký vojenský letoun se sedmdesátičlennou posádkou a Washington navíc na okamžitou pomoc vyčlenil milion dolarů, tedy přes 25 milionů korun. Personál a peníze vyčlenila i Kanada nebo Nový Zéland.

Izraelská armáda uvedla, že do Nepálu míří mise čítající 260 izraelských vojáků, kteří mají pomáhat při zřizování polních nemocnic, hledání pohřešovaných lidí a také při zajištění návratu izraelských turistů domů.

Evropská komise v reakci na zprávy o zemětřesení v Nepálu oznámila, že okamžitě uvolní na pomoc tři miliony eur, v přepočtu 81 milionů korun. Mezinárodní měnový fond (MMF) uvedl, že je připraven poslat do Nepálu tým, který by posoudil finanční potřeby země. 

Nepálská vláda v pondělí vyzvala mezinárodní společenství k poskytnutí další pomoci pro potřebné. Podle Káthmándú jsou v zemi nyní nutně zapotřebí stany, sušené potraviny, přikrývky a matrace, léky či elektrické generátory a také lékaři - specialisté.

Vzhledem ke značně poničené infrastruktuře v metropoli Káthmándú i v dalších částech Nepálu však velkou výzvu představuje distribuce poskytované pomoci. Některé lety s humanitární podporou nemohly v neděli vůbec na letišti v Káthmándú přistát kvůli následným otřesům půdy a letiště bylo několikrát během neděle uzavřeno. V pondělí se zase indické vojenské letadlo muselo vrátit do Dillí kvůli tomu, že letiště v Káthmándú bylo přetížené, informovala indická televize. 

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Zasloužíte si všechno, co se vám děje. Feriho ctitel spílal moderátorce ČT

Aféra kolem bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, kterého několik žen obvinilo z faktického znásilnění, má ve...

Pieta pro Popelku. Lidé přišli uctít památku Šafránkové

Příznivci Libuše Šafránkové mohli přijít vzdát herečce hold na sousedskou pietu. Vzpomínková akce se konala v pondělí...

Otec se synem nesprávně chlorovali bazén. Spustili chemickou reakci

Pořádný malér se stal osmdesátiletému Němci a jeho synovi, kteří v městě v Hesensku chtěli chlorovat bazén. Kvůli...

Nedali odměny, řekl řidič sanitky a má padáka. Reportéra vyrazili ze dveří

Řidičům sanitek garantuje vyhláška ministerstva zdravotnictví odměnu 75 tisíc korun za nasazení během koronavirové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvacet tisíc lidí se nakazilo po prvním očkování. Ochrana je jen poloviční

Premium Ačkoliv první dávka očkování proti koronaviru stačí, aby se daný člověk nemusel pravidelně testovat, v praxi není...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

  • Další z rubriky

Sudetští Němci ocení exministra kultury Hermana. Stavitel mostů, říká Posselt

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury...

Kartičku s Pokémonem vydražili za 300 tisíc, odhadovaná cena byla čtvrtinová

Herní kartu Pokémon na aukci ve Francii vydražili za 11 904 eur (asi 303 404 korun) včetně poplatků. Cena karty byla...

Pocta pro hrdinu z Hudsonu. Biden chce dát diplomatický post pilotovi Sullymu

Americký prezident Joe Biden v úterý oznámil první jména politických kandidátů na významné diplomatické posty, jsou...

Squatteři v Berlíně zapálili barikády, při střetech zranili 60 policistů

V jedné z čtvrtí německého Berlína ve středu vypukly nepokoje. Squatteři se snažili zabránit požární inspekci v...

Vyhrajte O2 Smart Box a 5 voucherů na O2 TV na půl roku zdarma
Vyhrajte O2 Smart Box a 5 voucherů na O2 TV na půl roku zdarma

Přejděte na nejvyšší rychlost internetu a užijte si tak například streamování videí v té nejlepší kvalitě. S výhrou od O2 – moderním modemem Smart...

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Rozloučení se Šafránkovou bude asi veřejné, pohřeb s poctami rodina nechce

Rodina zřejmě počítá s veřejným rozloučením se zesnulou Libuší Šafránkovou. Zatím ale není jasné, v jaké by to mělo být...

Parkinson má v počátcích nemoci nenápadné příznaky. Co vás může varovat?

Obávaná nemoc spojená s nezvladatelným třesem přichází pomalu a nepozorovaně, takže řada postižených mnohdy vůbec...