VIDEO: Trychtýř jménem Idomeni. Dron ukázal epicentrum moderního exodu

Sledujeme online   19:20aktualizováno  19:20
Hudební festival na zelené louce? Ne, tohle je současné epicentrum uprchlické krize. Záběry uprchlického tábora v Idomeni z bezpilotního letadla ukazují skutečný rozměr problému, kterému po uzavření makedonských hranic čelí Řecko. A místní úřady tuší, že bude hůř.

U vsi Idomeni na řecko-makedonských hranicích nyní čeká přes 11 500 lidí na to, až je Makedonci pustí dál do Evropy. Ve čtvrtek skupina uprchlíků na řecké straně hranice zablokovala železniční trať, která vede přes hraniční čáru.

Fotogalerie

V Řecku je nyní 32 tisíc migrantů, kteří tam uvízli poté, co Makedonie zavřela hranice a další země na takzvané balkánské trase omezily příjem imigrantů z Řecka. Oznámily to ve čtvrtek řecké ministerstvo obrany a ministerstvo pro migraci na společné tiskové konferenci.

Podle náměstka ministra obrany Dimitrise Vitsase je 24 985 běženců na řecké pevnině, dalších 6 857 je na ostrovech v Egejském moři. Podle Vitsase za 24 hodin do čtvrtečního rána vstoupilo do země 2 122 migrantů. Jen asi 500 jich podle policie přešlo severní hranici do Makedonie.

Pak ale makedonská policie některé z nich zase vrátila kvůli nesrovnalostem v dokladech. Makedonský ministr zahraničí Nikola Poposki vyzval Řecko, aby odvezlo tisíce migrantů uvízlých na jeho straně hranice do přijímacích center.

Makedonské úřady hodlají vpouštět jen tolik lidí, kolik jich pustí dál Srbsko na jejich společné hranici. Ministr Poposki v rozhovoru pro agenturu AP řekl, že očekává od evropských zemí informace o počtech uprchlíků, které jsou ochotny přijmout. „Pak je možné určit denní kvóty migrantů, které pustíme na makedonské území,“ řekl Poposki.

Řecký ministr pro migraci Janis Muzalas novinářům řekl, že Řecko má místo v uprchlických zařízeních pro 10 tisíc lidí a buduje další prostory pro asi 15 tisíc osob.

Muzalas také odhadl, že se Řecko bude muset vypořádat s pobytem až 150 tisíc běženců. Dřív hovořil maximálně o 70 tisících lidech. Nevládní organizace varují, že do léta v Řecku může být až 200 tisíc běženců.

Uprchlická krize

Podle statistik řeckého ministerstva vnitra přišlo loni do Řecka přes 911 tisíc uprchlíků, z toho 55 procent ze Sýrie, 24 procent z Afghánistánu a 10 procent z Iráku. Přimět k dobrovolnému návratu do země původu se podařilo téměř 21 tisíc lidí.

Nejezděte do Evropy, vzkázal ekonomickým migrantům Tusk

O neklesajícím se počtu běženců, kteří přicházejí z Turecka do Evropské unie, jednal předseda Evropské rady Donald Tusk s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem.

„Shodli jsme se, že proud uprchlíků, kteří přicházejí z Turecka do EU, zůstává stále příliš vysoký a že je třeba přijmout další opatření,“ prohlásil Tusk před novináři. Uvedl také, že je na Ankaře, aby se rozhodla, jaká další opatření přijme, aby se příliv migrantů do Řecka snížil. Podle něj ale mnohé evropské země preferují mechanismus, který umožní vracení migrantů zpět do Turecka „rychle a ve velké množství“.

Tusk také tlumil očekávání před pondělním summitem EU-Turecko a řekl, že realizace akčního plánu bude vyžadovat „trpělivost a čas“. Při přijetí akčního plánu v listopadu Ankara ujistila, že se bude snažit příliv uprchlíků do EU snížit, za což jí unie přislíbila finanční pomoc tři miliardy eur (81,2 miliardy Kč).

„Ani Turecko, ani Evropa nejsou zodpovědné za syrskou krizi. Ale jsou to právě Turecko a EU, kteří nesou následky,“ uvedl Davutoglu. A dodal, že jeho země učiní vše nezbytné pro boj s nelegální migrací.

Tusk návštěvou Turecka pokračuje v cestě po balkánských zemích, kde tento týden jedná o evropské migrační krizi. V pátek se má setkat s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Ve čtvrtek v Aténách Tusk apeloval na všechny potenciální nelegální ekonomické migranty, aby nejezdili do Evropy, nevěřili převaděčům a neriskovali své životy a svoje peníze.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Eurokomisařka Jourová: Zákony by se měly dodržovat i na sociálních sítích

Eurokomisařka Věra Jourová v Rozstřelu (16. února 2018)

České eurokomisařky Věry Jourové se obávají i ti největší internetoví giganti. Zastupuje trh EU, na němž má jen u...

Čínští dělníci se hlásí o svůj podíl, chtějí víc než jen drobky

Čínský dělník

Pro člověka, který se živí rukama, je život v Číně neobyčejně tvrdý. S tím, jak se v zemi dál rozevírají nůžky mezi...

Evropa má přijmout zpět 800 islamistů z Blízkého východu, vzkázal Trump

Prezident Donald Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl dosáhnout na...

Americký prezident Donald Trump v noci na neděli vyzval evropské spojence, aby si „vzali zpět“ přes 800 islamistů,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz