Americký bezdomovec našel v tašce 17 tisíc dolarů, peníze poctivě vrátil

  16:39aktualizováno  16:39
Když americký bezdomovec Kevin Booth přišel jednoho rána na konci léta pro chleba, který pracovníci potravinové banky města Summer nechávají lidem i přes noc k dispozici, jeho pozornost upoutala papírová taška položená před dveřmi zařízení. I když si myslel, že v ní bude jídlo, našel uvnitř 17 tisíc dolarů.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

Pro bezdomovce Kevina Bootha začínalo ráno jako každé jiné. Když ale přišel k potravinové bance pro kousek chleba, našel před dveřmi položenou tašku. Jakmile nahlédl dovnitř, zjistil, že se v ní nachází spousta dvacetidolarových a stodolarových bankovek. 

Podle The Washington Post bezdomovec nejprve nevěřícně jednu z bankovek vytáhl a prohlédl si ji. „Vyndal jsem ji abych zjistil, jestli je pravá. A skutečně se zdálo, že je,“ uvedl Booth pro list The News Tribune.

Booth poté začal přemýšlet, co s penězi udělá. „Odevzdat, nebo si je nechat?“ popsal své myšlenky a dodal, že tehdy ani netušil, kolik peněz v tašce vlastně je. Věděl však, že mu nepatří. 

Počkal tedy, až potravinová banka otevře a balíček předal dobrovolnici, která ho pustila dovnitř. „Ten balíček je pro vás, někdo ho nechal na zápraží,“ řekl tehdy.

Dobrovolnice, které tašku předal, si automaticky myslela, že se v ní nachází jídlo a podobně jako ostatní dary, které zařízení dostává, i tento ihned zvážila.  Poté, co si všimla, že se nejedná o jídlo, ale o několik stohů bankovek, kontaktovala bez rozmýšlení policii. Ta zjistila, že se v tašce nachází celých 17 tisíc dolarů (asi 387 000 korun). 

„Je zvláštní, že někdo nechal takový obnos peněz před potravinovou bankou,“ okomentoval situaci pro The Washington Post místní šerif Marcus McDonald.

Policie následně tašku s penězi převzala a zahájila vyšetřování. Jak se ale ukázalo, nebyli k dispozici žádní svědci a kamera umístěná na budově potravinové banky nefungovala správně, takže žádné užitečné informace policistům neposkytla. 

Vyšetřovatelé se snažili zjistit, jestli v té době v okolí neproběhla loupež nebo jestli peníze nemohl zařízení darovat člověk, který by je ze svého účtu vybral předtím, než spáchal sebevraždu. Jejich snaha se ale ukázala jako marná. 

Místo peněz poukazy na jídlo

Minulý týden tak poté, co uplynula zákonná lhůta 90 dnů, policisté peníze potravinové bance vrátili. Vyzdvihli také čestné jednání bezdomovce Kevina Bootha. „Ne každý občan by se v takové situaci zachoval tak jako vy,“ prohlásil podle The News Tribune šéf místní policie Brad Moericke.

„Vím, že by si ty peníze hodně lidí vzalo. Já ale nejsem jedním z nich,“ řekl tehdy Booth. 

Šerif McDonald uvedl, že mnoho strážníků, včetně něj, Bootha osobně zná. „Je to dobrý člověk, který se ale občas dostane do potíží kvůli špatným lidem,“ konstatoval. Kromě pochval se Boothovi dostalo i odměny od potravinové banky. 

Aby si ji skutečně užil, rozhodlo se mu zařízení raději postupně darovat poukazy na potraviny, než mu vyplatit jednorázovou peněžní odměnu.

Ředitelka zařízení Boothovi rovněž přislíbila pomoc během zimního období. „Booth nabídky na přístřeší odmítá, žije ve stanu v nedalekém lese. My mu alespoň zajistíme zimní kabát nebo boty,“ řekla. 

Potravinová banka města Summer obslouží měsíčně okolo 1000 lidí. Kdokoli sem může přijít a vzít si zdarma jídlo. Každý pátek navíc dobrovolníci doručí okolo 500 potravinových balíčků školákům v nouzi, aby měli o víkendu co jíst.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Eurokomisařka Jourová: Zákony by se měly dodržovat i na sociálních sítích

Eurokomisařka Věra Jourová v Rozstřelu (16. února 2018)

České eurokomisařky Věry Jourové se obávají i ti největší internetoví giganti. Zastupuje trh EU, na němž má jen u...

Pompeje vydaly další poklad, archeologové objevili fresku Narcise

Archeologové objevili v atriu bohatě zdobeného domu v Pompejích dobře...

Archeologové objevili v atriu bohatě zdobeného domu v Pompejích dobře zachovalou fresku bájného Narcise, který...

Německo řeší zvony s hákovým křížem. Používají se i na den obětí holokaustu

V Německu se stále využívají zvony, které na sobě mají nacistické symboly.

Protestantská církev v Německu čelí obvinění, že porušuje zákaz používání nacistických symbolů. Více než sedmdesát let...

Najdete na iDNES.cz