(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Celní úřad Praha-Ruzyně

Vezl jsem zlato a diamanty, bránil se Čech zatčený na Bermudách s heroinem

  • 33
Justice na Bermudských ostrovech projednává případ devětačtyřicetiletého Čecha, kterého místní policie zadržela na letišti se třemi kilogramy heroinu. Muž před soudem vypověděl, že o drogách nic nevěděl a že se snažil do země propašovat jen zlato a diamanty.

Devětačtyřicetiletého Josefa V. zadržela policie už v září 2017, když se pokusil na Bermudské ostrovy propašovat v kufrech téměř tři kilogramy drog. Minulý týden se však u místního nejvyššího soudu hájil tvrzením, že o drogách ve svých zavazadlech neměl ani tušení a myslel si, že z Velké Británie pašuje „pouze zlato a diamanty“. 

Gram heroinu se prodává Česku zhruba za tisíc korun a hodnota pašovaného zboží může tedy dosahovat hodnoty až tří milionů korun. „Od nikoho bych drogy nikdy nepřijal,“ bránil se Josef V. v pátek u soudu. Podle něj všechno začalo v létě 2017, když se v londýnském baru seznámil se dvěma muži. Ti měli údajně Josefovi V. nabídnout pomoc s uměleckou kariérou, pokud pro ně na oplátku něco udělá.

08.března 2019 v 19:48, příspěvek archivován: 11.března 2019 v 14:47

Czech man told police he was smuggling gold and diamonds | @PaulJohnstonRG | https://t.co/oB2KfchWeR https://t.co/8YwAQ0Ylcq

O několik dní později se spolu opět setkali. „Chtěli, abych jim převezl zlato a diamanty z Johannesburgu,“ vypověděl Josef V. Podle něj ho oba muži přesvědčili, že je přeprava těchto cenností zcela legální a za odměnu měli Josefu V. uspořádat uměleckou výstavu. Čech poté odcestoval do Johannesburgu v Jihoafrické republice (JAR), kde podle pasových razítek strávil v září 2017 asi týden.

V JAR mu další z kompliců předal několik balíčků, ve kterých měly být údajně právě zlato a drahé kameny, dovnitř se však Josef V. podle svých slov nepodíval. Po návratu do Londýna se pro zásilku zastavil jeden z mužů a  poprosil Josefa V. o její převoz na Bermudské ostrovy.

Heroin je jedním z největších mosambických vývozních artiklů, uvádí studie

„Řekl jsem jim, že mi to všechno přijde divné, ale přesvědčili mě. Z Londýna jsem přes tablet telefonoval s mužem z Bermud, který měl být členem místní vlády,“ popsal Josef V., kterého nakonec zlákaly nabídnuté peníze.

 „Vypadal velmi věrohodně, mluvili jsme o umění, zlatě a diamantech. Věřil jsem mu a vydal jsem se na cestu,“ vypověděl Josef V.

Josefovi V. nepřipadal podezřelý ani fakt, že mu jeho londýnští komplici zaměstnavatelé pečlivě ukryli balíčky s heroinem ve zhruba 50procentní čistotě do kufrů tak, aby nebylo jednoduché je najít. „Myslel jsem, že je to proto, aby mi je nikdo neukradl nebo abych je neztratil,“ odpověděl na otázku své právničky Susan Mulliganové. Soud podle listu The Royal Gazette zatím nevynesl rozsudek a líčení bude dál pokračovat.