Berlín ubytuje tisíce běženců v hotelech, obsadili i sídlo Stasi

  15:40aktualizováno  15:40
Berlín řeší problém s nedostatkem ubytovacích kapacit pro uprchlíky, kteří do německé metropole přicházejí. Radnice si proto chce dlouhodobě pronajmout tisíce hotelových lůžek, na tyto účely už vyčlenila 600 milionů eur.

Německý Červený kříž ubytoval stovky běženců v bývalém sídle Stasi v Berlíně. | foto: Profimedia.cz

Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) v pondělí informoval, že berlínská radnice si chce pronajmout 10 000 hotelových lůžek od hotelového řetězce Grand City Hotels pro dlouhodobé ubytování běženců. Náklady by měly činit zhruba 18 000 eur za lůžko ročně (490 000 Kč).

Fotogalerie

Do Berlína loni dorazilo téměř 80 000 běženců a letos jich radnice očekává dalších 30 000. Klasické ubytovací kapacity přitom jsou už dlouho vyčerpány a vedení města muselo zabrat pro ubytovací účely 50 sportovních hal. Improvizovaný uprchlický tábor vznikl také v hangárech zrušeného letiště Tempelhof, kde nyní žije na 7000 běženců.

Město nyní hledá nové možnosti pro ubytování uprchlíků. Už v listopadu si pronajalo nevyužívaný hotel President ve čtvrti Schöneberg, do kterého nastěhovalo 500 běženců. Nyní jedná o pronájmu lůžek v celkem 22 hotelích rozmístěných po celém městě. Radnice předpokládá, že pronájem bude několikaletý, vyčlenilo pro tyto účely z rozpočtu celkem 600 milionů eur (16,2 miliardy Kč).

Podle FAZ je pronájem výhodný i pro hotelový řetězec, přestože cena za ubytování 50 eur za lůžko a noc bude nižší než obvykle. Dlouhodobý kontrakt s městem totiž zajistí skupině Grand City Hotels stabilní vytížení až 95 procent kapacity, zatímco obvykle se průměrná roční vytíženost berlínských hotelů pohybuje mezi 60 a 65 procenty kapacity.

V kanceláři šéfa Stasi si budou hrát děti

Kvůli příchodu desetitisíců běženců dostalo nové využití i sídlo východoněmecké tajné služby Stasi. V budově ve čtvrti Lichtenberg, kde kdysi sídlilo 7000 zaměstnanců ministerstva státní bezpečnosti NDR, nyní žijí uprchlíci ze Sýrie, Afghánistánu, Pákistánu a Eritreje. Na dlouhých chodbách si hrají jejich děti.

Dělníci nyní předělávají i kancelář obávaného šéfa Stasi Markuse Wolfa. „Uvažujeme o tom, že bychom tady v devátém patře mohli zřídit mateřskou školku. Kancelář Markuse Wolfa je ideální jako herna,“ rozmítá mluvčí Německého červeného kříže v Berlíně Rüdiger Kunz, jehož organizace ubytovnu provozuje.

Uprchlická krize

Markus Wolf je považován za klíčovou postavu studené války. Jako vedoucí zahraničního oddělení Stasi Hauptverwaltung Aufklärung (HVA) byl téměř 30 let velitelem 4000 východoněmeckých špiónů v cizině. Jeho největším úspěchem byl nábor Güntera Guillaumea, který v Bonnu špehoval západoněmeckého kancléře Willyho Brandta. Guillaumeovo odhalení vedlo nakonec k demisi sociálně demokratického politika.

V devátém poschodí sídlilo kdysi i oddělení Stasi pro Sýrii, Egypt, Írán a Irák. Ke zhruba osmdesáti zaměstnancům se sem sbíhaly informace z Blízkého východu. Po znovusjednocení Německa tu krátce sídlila správa německých drah, pak ale budova číslo devět osiřela.

První uprchlíci do komplexu více než 20 budov přišli na konci listopadu 2015. Nyní v nich žije kolem 1400 lidí, ale mohlo by jich být až 2300. V celém Berlíně je nyní podle sociální správy v nouzových ubytovnách asi 43 000 lidí.

Uprchlíci většinou historii budovy nechápou. Podle Kunze to tu ani nehraje roli. „Lidé sem chtějí přijít, naučit se německy a najít si práci,“ říká. Když se někteří z uprchlíků o minulosti budovy od novinářů dozvěděli, prý se dost divili. Tajné služby měly totiž prý u nich doma jen ty nejkrásnější domy.

Autoři: ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Z bláta do louže. Po útěku čeká Severokorejky otroctví

Sklizeň obilí v Severní Koreji.

Takhle si Severokorejky vysněný ráj jistě nepředstavují. Po riskantním útěku z temné Kimovy říše na ně v Číně často...

Žluté vesty se přidaly ke klimatickému protestu, policie použila slzný plyn

Protest za ochranu klimatu v Paříži (21. září 2019)

V Paříži se v sobotu opět protestovalo. Kromě dalšího protestu hnutí takzvaných žlutých vest se ve městě odehrály i...

Doma je lépe, vraťte se. Velvyslanec nabádá Poláky, ať nečekají na brexit

Obchod s polskými delikatesami v londýnské čtvrti Hammersmith.

Polský velvyslanec ve Velké Británii napsal dopis adresovaný všem jeho krajanům, kteří dlouhodobě žijí na ostrovech....

V Hongkongu se opět protestovalo. Policie použila slzný plyn a vodní děla

V Hongkongu se opět střetli protivládní demonstranti s policií, který proti nim...

V Hongkongu během soboty proběhla další protivládní demonstrace. Došlo i na potyčky s policí, během kterých použila...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz