Volební komise po sečtení 98 procent hlasů oznámila, že se nepodaří splnit jednu z podmínek pro schválení, podle které se musí vyslovit pro nejméně čtvrtina oprávněných berlínských voličů, tedy asi 610 tisíc lidí. Informovala o tom agentura DPA.
Iniciativa Klimaneustart, která chtěla díky referendu prosadit ambicióznější cíle pro ochranu klimatu ve Městě, neuspěla navzdory faktu, že ji podpořila těsná většina hlasujících.
Pro bylo 51 procent voličů (442 tisíc), proti se vyslovilo 423 tisíc hlasujících. Nepodařilo se však dosáhnout povinné hranice pro schválení, tedy toho, aby plán podpořila alespoň čtvrtina z 2,43 milionu voličů. Celková účast byla 30 procent.
Iniciátoři referenda jsou z výsledku zklamaní. „Nejde o to, že neuspěl projekt naší iniciativy, týká se to totiž všech obyvatel Berlína. Pro všechny Berlíňany je to škoda,“ řekla mluvčí Jessamine Davisová. „Máme většinu, to je opravdu skvělé. V Berlíně je hodně lidí, kteří dali najevo, že politika nejedná dost rychle,“ dodala.
Primátorka Berlína Franziska Giffeyová zdůraznila, že město si je navzdory neúspěchu plebiscitu vědomo toho, že boj proti klimatickým změnám je důležitý. „Tu naléhavost si uvědomujeme,“ řekla.
Trojnásobné úsilí. Němečtí Zelení chtějí urychlit dosažení klimatické neutrality![]() |
Německá metropole počítá s tím, že bude klimaticky neutrální do roku 2045. Rychlejší splnění cíle a snížení emisí oxidu uhličitého nejméně o 95 procent proti roku 1990 by si vyžádalo investice ve výši desítek miliard eur (stovek miliard korun).
Německá média a také někteří politici poukazovali na to, že Berlín takové finanční zdroje nemá. Mnozí odborníci také pochybovali, zda je klimatická neutralita do sedmi let vůbec uskutečnitelná.