Umělci exhumují v Itálii mrtvé uprchlíky, vozí je na pohřeb do Berlína

  18:15aktualizováno  18:15
Političtí aktivisté uspořádali v úterý v Berlíně pohřeb čtyřiatřicetileté syrské uprchlice, která utonula během plavby přes Středozemní moře. Další pohřby imigrantů mají následovat. Chtějí tak vyburcovat německé politiky, aby se postavili čelem k uprchlické krizi a zastavili umírání migrantů na cestě do Evropy.

Mladá žena utonula na začátku března během plavby do Itálie. Aktivisté její jméno nezveřejnili, aby neohrozili jejího manžela a tři děti, kteří se štěstím dorazili do Německa a nyní čekají na vyřízení žádosti o azyl.

Uprchlická krize

Žena byla původně pohřbena na Sicílii, ale aktivisté ji se svolením rodiny nechali exhumovat a převézt do Berlína. Její tělo v úterý na hřbitov ve čtvrti Gatow přinesli v bílé rakvi přikryté rudým rubášem, kterou položili před řadu prázdných židlí se jmény německých politiků.

Podle zpravodajky The New York Times se muslimského pohřbu vedeného místním imámem účastnilo asi sto lidí. Procesí na hřbitov přineslo ještě jednu malou bílou rakev, která však byla prázdná. Symbolizovala dvouleté dítě, které stejně jako jeho matka zahynulo cestou přes Středozemní moře. Jeho tělo se nikdy nenašlo.

Hřbitov před kancléřstvím

Politický happening nazvaný „Mrtví přicházejí“ zorganizovala berlínská skupina Centrum politické krásy, která pořádá politicko-umělecké protesty. Její členové upozorňují, že v následujících dnech budou následovat další pohřby a v neděli hodlají pochodovat centrem Berlína k úřadu Angely Merkelové. V parku před kancléřstvím hodlají vybudovat symbolický hřbitov.

Doufají, že jejich radikální akce vyburcují politiky a veřejnost k řešení humanitární krize ve Středomoří. „Nejhorší noční můra německé vlády se stává skutečností. Během následujících dní přivezeme do Berlína uprchlíky, kteří se utopili, nebo zemřeli hladem na vnějších hranicích Evropy. Naším cílem je strhnout zeď , která blokuje schopnost Evropy pro slitování,“ uvádějí aktivisté na svých stránkách.

Fotogalerie

Happening, který vyšel na 14 900 eur (asi 406 tisíc korun) má však i své kritiky. Na sociálních médiích se objevují hlasy, že jde o projev špatného vkusu a nedostatek úcty k mrtvým. Další lidé zpochybňují, jestli aktivisté mají právo využívat pro své umělecké kousky lidské ostatky.

Od počátku roku přes Středozemní moře dorazilo do Evropy 105 000 lidí, kteří prchají před válkami na Blízkém východě a bídou v Africe. Při plavbě už zahynulo nejméně 1 850 lidí a evropští politici se nedokážou shodnout na řešení největší uprchlické krize od druhé světové války.

Evropská komise navrhuje zavedení kvót, podle kterých by byli žadatelé o azyl přerozdělováni do jednotlivých členských zemí. Stoupencem kvót je i Německo, ale řada států včetně České republiky s tím nesouhlasí. Úterní schůzka ministrů vnitra v Bruselu skončila bez jakéhokoliv jasného závěru.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Německo udělilo Halíkovi vyznamenání, ocenilo jeho boj za spravedlnost

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier udělil českému katolickému knězi a teologovi Tomáši Halíkovi státní...

Evropští lídři se neshodli na přistoupení balkánských zemí k EU

Lídři zemí Evropské unie se ani během dlouhého jednání v noci na pátek neshodli na zahájení přístupových rozhovorů s...

Naše generace je odpovědná za klimatickou krizi. V Anglii se bouří senioři

Klimatické protesty bývají často spojovány s mladými lidmi. Jejich globální tváří je ostatně šestnáctiletá studentka...

Čtyři stateční. Tolik údajně zbývá sehnat poslanců ke schválení brexitu

Britský premiér Boris Johnson bude muset v parlamentu bojovat doslova o každý hlas, aby prosadil dohodu o brexitu, na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz