DNA mrtvolky odhalila na Aljašce Berinžany, vyhynulou větev praindiánů

  20:27aktualizováno  20:27
V oblasti Aljašky a Kanady žila na konci doby ledové dosud neznámá větev původních obyvatel Ameriky, která vyhynula asi před 7 000 lety. Ukázala to analýza DNA druhých nejstarších lidských ostatků nalezených na americkém kontinentu. Poodhalila také, kdy a jak se pravěký člověk dostal na západní polokouli.

Osada Berinžanů v Upward Sun River v představě dnešního umělce | foto: Ben Potter, University of Alaska Fairbansk

Ostatky šest týdnů staré holčičky objevili archeologové v lokalitě Upward Sun River v údolí řeky Tanana v roce 2010. Její kosti spočívaly v pohřební jámě na paroží spolu s ostatky novorozence, pravděpodobně její sestřenice.

Fotogalerie

Vědci určili, že holčička zemřela před 11 500 lety a dali jí jméno Xach’itee’aanenh T’eede Gaay, což v jazyce místních Athabaskanů znamená Děvčátko úsvitu. Pak se svolením indiánské kmenové rady vzorky DNA z její lebky podrobili analýze.

Výsledky zveřejnili tento týden v časopise Nature. Studie ukázala, že děvčátko patřilo k dosud neznámé větvi původních obyvatel Ameriky, které vědci dali jméno staří Berinžané - podle Beringie, zaniklé pevniny v oblasti dnešního Beringova průlivu, která v době ledové spojovala Aljašku s východním cípem Sibiře.

Třetí větev indiánského stromu

Je to významný objev. Moderní indiáni jsou potomky dvou hlavních vývojových větví: severní, z které pocházejí Athabaskanové, Apačové či Navahové a jižní, pod kterou spadají například kmeny žijící ve Střední a Jižní Americe.

Staří Berinžané se z populace prvních obyvatel Ameriky vydělili asi před 20 000 lety. A zatímco předci současných indiánů postupně migrovali na jih a během 4 000 let se rozdělili na severní a jižní vývojovou větev, Berinžané zůstali na severu a postupem času vymřeli.

Vývojová linie původních obyvatel Ameriky. Staří Berinžané se vydělili asi před...

Vývojová linie původních obyvatel Ameriky. Staří Berinžané se vydělili asi před 20 000 lety.

„Je to nejstarší vývojová větev, kterou jsme dosud poznali,“ řekl listu The New York Times Eske Willerslev, evoluční genetik z Kodaňské univerzity, který výzkum vedl. Jeho tým zjistil, že téměř polovina DNA šestitýdenní holčičky se shoduje s genetickou výbavou pravěkých obyvatel Sibiře, zbytek je mix DNA severní a jižní větve původních obyvatel Ameriky.

Výsledek analýzy tak potvrzuje, že pravěký člověk přišel na západní polokouli ze Sibiře přes zamrzlou Beringovu úžinu. Vědci jsou o tom přesvědčeni už dlouho, ale dosud k tomu bylo jen málo archeologických důkazů, protože pravěké osady na pobřeží zmizely pod hladinou oceánu.

Jak a proč vymřeli?

Studie pomocí evolučních modelů načrtla, že předci původních obyvatel Ameriky se jako specifická skupina objevili asi před 36 000 lety v severovýchodní Asii, kdy se oddělili z větve, z níž pocházejí i dnešní Číňané. Dalších deset tisíc let se mísili s dalšími obyvateli sibiřských plání, pak příliv cizích genů ustal a přibližně před 20 000 lety se začali dělit na specifické genetické skupiny.

A první skupinou, které se vydělila, byli právě Berinžané. Otázkou zůstává, zda se tak stalo už v Americe, nebo ještě v jejich pravlasti. Stoupencem druhé možnosti je například archeolog Ben Potter z University of Alaska, který se na výzkumu podílel.

„K tomu rozdělení došlo někde v Asii, nikoliv v Americe,“ tvrdí Potter a poukazuje na nedostatek archeologických nalezišť na Aljašce z doby před 20 000 lety. To by znamenalo, že pravěcí lidé nedorazili na západní polokouli v jedné velké migrační vlně, ale nejméně ve dvou.

Archeologové na základě nožů a dalších nástrojů objevených v lokalitě Upward Sun River soudí, že staří Berinžané vyhynuli přibližně před 7 000 lety. Jak k tomu přesně došlo, zůstává hádankou, která teprve čeká na rozluštění.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Šéf Evropské komise Juncker přerušil dovolenou. Musí na operaci žlučníku

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker před Evropským parlamentem...

Stávající předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker odložil ze zdravotních důvodů svou dovolenou v Rakousku a vrátil...

Protivládní i provládní demonstrace. Hongkongské protesty pokračují

Demonstrantka drží v ruce ceduli s nápisem: „Hongkongská policie se nás všechny...

V hongkongském přístavu se v sobotu sešli prodemokratičtí demonstranti i stoupenci místní vlády k další demonstracím....

Rusové protestovali proti pokřivenému volebnímu systému, policie nezasáhla

Liberální opozice se tentokrát rozhodla pro individuální tiché protesty u...

Protestní mítink proti nerovným podmínkám v nadcházejících komunálních volbách v Moskvě uspořádali v sobotu v ruské...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz