Mnoho zastánců náboženství voodoo si nechává mořskou bohyni Mami Wata vytetovat. (10 ledna 2021)

Mnoho zastánců náboženství voodoo si nechává mořskou bohyni Mami Wata vytetovat. (10 ledna 2021) | foto: Profimedia.cz

V Beninu opět uctili bohyni voodoo. Je to rituál i atrakce pro turisty

  • 3
Na jižním pobřeží afrického státu Benin se jako každoročně sešli vyznavači mořské bohyně Mami Wata. Rituálního obřadu se letos zúčastnilo až čtyřicet uctívačů své modly. Pro západoafrickou zemi to znamená i větší příliv turistů, neboť ti si vychutnávají následný barevný festival plný rituálních tanců, porážení koz a pití ginu.

Ve vesničce Ouidah se i letos pod pražícím sluncem shromáždilo asi čtyřicet lidí v bílých suknicích, s perlami kolem krku a čelem k oceánu se seskupili do půlkruhu. Mezi nimi i sedmdesátiletá Gnikplin Hounon Evéoléová, která přijela ze sousedního Toga. Byla mezi prvními a za zpěvu a tance s ostatními věřícími obešla vesnici, aby všechny pozvala k očistnému pochodu.

„Pečuji o svou bohyni celý rok, ale 10. ledna jsem vždy v Ouidě, protože duch oslav je na této pláži. Mami Wata není modla, je to Marie z vod. Žije v moři a rituály se dají provádět jedině u moře,“ řekla Evéoléová.

Občané Beninu vždy 10. ledna pořádají rituály k uctění božstev voodoo, boha hromu, blesků a deště Heviossa, bohyně země Sakpaty a boha války Kokoua. V beninské vesničce Ouidah ležící na pobřeží Atlantického oceánu je to ale vždy Mami Wata. 

Náboženství voodoo má na africkém kontinentu počátek v dahomejském království, které bylo založeno na území současného Beninu na začátku 17. století a trvalo až do začátku 20. století. Kult sice nepochází přímo z Ouidahu, ale právě odtud byly od 18. století deportovány miliony otroků do Nového světa a s nimi se kult dostal až na druhou stranu Atlantiku. 

Voodoo je v Beninu uznáváno za oficiální náboženství a na celém světě má kolem padesáti milionů vyznavačů, mezi nimiž jsou i obyvatelé Louisiany, Brazílie či Haiti. Mnoho lidí v Beninu kromě voodoo praktikuje také monoteistická náboženství jako křesťanství nebo islám.

Bohyni vod vděčí za zdraví, krásu i peníze

 Mami Wata podle jejích vyznavačů zaručí zdraví, plodnost a krásu. Většina z těch, kdo oslavovali na pláži, byly ženy.

„Já jí vděčím za celé své bohatství. Je zdrojem štěstí a blaha. Musíš dodržovat její přikázání a hrne se k tobě bohatství, nevíš odkud. Mami Wata se o to postará i proti tvé vůli,“ tvrdí Evéoléová.

Také dvaatřicetiletá Noëllie Tohoundová je přesvědčená, že za své rodinné štěstí vděčí této bohyni. Před třemi lety jí onemocněl manžel i děti. „Ale královna vod je zachránila a po jejich záchraně jsem v ni začala věřit,“ říká Tohoundová.

Nezasvěcení o tomto kultu vědí málo, protože jako v případě všech božstev voodoo je vyznavačům zakázáno vyzrazovat kultovní záležitosti nezasvěceným.

Věřící přinesli bohyni na pláž obětní dary, avšak nelze je nijak přiblížit, protože ti, kdo k vyznavačům nepatří, se musí držet při obřadu v patřičné vzdálenosti.

Avšak i když je Mami Wata nositelkou bohatství, tajnosti a mystéria s ní spojená nepřinášejí věřícím jenom štěstí. „Všude, kudy jdu, je nade mnou milost, ale musím říci, že ostatní lidé ze mě mají někdy strach. Muži se bojí na mne dívat jako na mladou ženu, ale mýlí se, protože za veškerou svou krásu a majetek vděčím své bohyni,“ tvrdí Renaudia Houngabdjiová.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video