Benátský přístav se má zvětšit, může to ale přinést více povodní

  11:09aktualizováno  11:09
Přestože se Benátky už dlouhá desetiletí sotva drží nad vodou, tamní radní mají na zřeteli spíše byznys než zachování svého města. Tvrdí to alespoň britská nadace Venice in Peril (Benátky v ohrožení), která spolufinancuje záchranu potápějící se perly. Italské úřady totiž plánují rozšířit benátský přístav tak, aby do něj mohly vplouvat větší lodě.

Tradiční historická regata v Benátkách (8.9.2009) | foto: AP

Právě to však podle nadace město poškodí. Ve své včerejší zprávě nadace uvádí, že má do Benátek po plánovaných úpravách připlouvat nejen více lodí, ale mají být také větší.

Tak, aby město obstálo v konkurenci s dalšími evropskými přístavy. Správa přístavu záměr potvrdila, ale trvá na tom, že úpravy se budou dělat s ohledem na životní prostředí.

Přístav, nebo památky?

Úpravy jsou podle ní nutné, aby město zvládalo rostoucí příliv turistů a zboží.Vloni navštívilo Benátky 21 milionů lidí, to je pětkrát více, než přijede turistů do Prahy.

Přestřelka dokresluje, jak je těžké vybalancovat dva životní zájmy Benátek: ochrana památek a přístav vedoucí k bohaté severní Itálii, střední Evropě a na ekonomicky zajímavý Balkán.

Správa přístavu hodlá investovat 260 milionů eur k hloubení zálivu a navigačních cest tak, aby jimi mohly proplouvat lodě dlouhé až 400 metrů. Lidé z nadace jsou znepokojeni, protože se má za to, že voda v benátském zálivu stoupá právě kvůli hloubení dna a provozu těžkých lodí. A to ohrožuje nízko položené ostrovní části starého města.

"Přístup velkých lodí má následky na stav laguny," říká Jane da Mosto, výzkumnice nadace Venice in Peril. "Ještě více bude zvedat příliv, což pro Benátky znamená více povodní," uvedla.

Město, které leží jen metr nad mořem a jehož nejnižší částí je nejkrásnější náměstí svatého Marka, se do vody ponořilo za posledních sto let o 23 centimetrů hlouběji. Většina expertů se shoduje, že vlny velkých lodí a proudy při dnu pomáhají odplavovat usazeniny, na kterých město stojí.

V zimě jsou Benátky pravidelně pod takzvanou vysokou vodou "acqua alta". Moře se dostává do ulic a lidé musí nazouvat vysoké holínky. Stoupající hladina zvyšuje četnost povodní, které jsou malebné leda pro turisty. Loni v prosinci zažily Benátky největší vodu za 22 let a mnozí experti varují, že s teplejším klimatem to bude jen horší.

Záplavám zabrání nový protipovodňový systém

Správa přístavu shazuje ze stolu obavy ekologů s tím, že v rámci rozšiřování přístavu zbuduje i obrovské protipovodňové brány, které se zvednou a v době povodní budou chránit město.

Systém dlouhý 1,5 kilometru za čtyři miliardy eur nese jméno po Mojžíšovi ze Starého zákona, který prošel se svým lidem prostředkem Rudého moře.

V provozu by měl být od roku 2014. Tím by měl být celý systém v rovnováze, píší úředníci ve zprávě. Podle nich je hloubení vodních cest nutné, protože jsou zanesené.

Hlouběji, než stanoví zákon, prý nepůjdou. Takzvané Mojžíšovy stěny nejsou všelék, oponují někteří znalci. Stěny brání provozu lodí, tedy se budou užívat jen v extrémních případech.

"Řešení nijak nesnižuje výšku moře v zátoce a nebrání vodám, které pomalu pohlcují benátské kameny a cihly," namítá profesor hydrodynamiky z Padovské univerzity Luigi D’Alpaos. "Mojžíš v nejlepším případě zvládne jen vysokou vodu, ale nic dalšího se tím neřeší," řekl.

Nadace Venice in Peril navrhuje, aby se raději daly peníze na vybudování dalších lagun, které už zmizely a chránily Benátky před vysokou vodou po dlouhá staletí. Jiní uvažují o dalším gigantickém projektu. Chtějí město celé vyzvednout napumpováním vzduchu do půdy pod ním.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Brit odletěl z Prahy do Newcastlu na cizí pas. Letiště o tom nic neví

Ruzyňské letiště bylo 5. října přejmenováno na Letiště Václava Havla Praha.

Jak projít čtyři kontroly na cizí pas bez povšimnutí předvedl třiačtyřicetiletý Brit při své nedělní cestě z Prahy....

Vytvoření hranic s Irskem spustí vlnu násilí, varuje studie UNESCO

Obyvatelé Severního Irska se obávají zřízení pevných hranic.

Pokud dojde na hranicích Severního Irska a Irskou republikou k vybudování kontrolních stanovišť, je velmi...

VIDEO: Únik před lavinou. Lyžař natočil sesun na švýcarské sjezdovce

Lyžař natočil pád laviny ve švýcarském Crans-Montana

Jednomu z lyžařů ve švýcarském středisku Crans-Montana se podařilo natočit sesun laviny, která v úterý na tamní...

Najdete na iDNES.cz