Bělorusko zvažuje registr ztraceného panenství. Donášeli by gynekologové

  14:17aktualizováno  14:17
V Bělorusku vyvolal pobouření návrh politiků, kteří by chtěli zavést povinné hlášení gynekologů o vyšetření nezletilých dívek. Pokud by lékaři odhalili, že dívky ztratily své panenství, musely by to nahlásit policii, která by zahájila vyšetřování pro podezření ze sexuálního zneužíváni. Podle psychologů by to však mohlo vyvolat vlnu sebevražd mezi mladými.

Běloruská dívka na oslavě východoslovanského svátku Maslenica, který probíhá v týdnu před pravoslavnou postní dobou (2019, Bělorusko) | foto: Profimedia.cz

„Nazvala bych to gynekologickým udavačstvím. Je to v rozporu s lékařskou etikou,“ reagovala na návrh profesorka Julija Čarňavská z běloruské státní univerzity. Podle ní by takový krok mohl mladým dívkám a jejich rodinám zcela zničit život.

Poláci ukázali mapu církevní pedofilie. Případy zneužívání jsou i v Česku

Běloruští politici zvažují možnost zavedení nahlašování dívek ze strany gynekologů jako reakci na vzestup sexuálního zneužívání nezletilých v zemi. Jejich počet se za posledních šest let zvýšil až patnáctkrát. Podle Jauhena Dubanjevitše z běloruského ministerstva vnitra však nikdo nemá problém s tím, pokud je „ztráta panenství“ výsledkem lásky.

„Existují případy, kdy je dívka obětí znásilnění a stydí se za to, protože je velmi mladá a bojí se to někomu říct. Mluvíme o ženách ve věku čtrnáct až patnáct let, na kterých byl spáchán zločin. Lékařské tajemství tady neplatí,“ uvedl pro Rádio Svobodná Evropa Dubanjevitš.

Gynekologové by podle návrhu museli nahlásit policii každou dívku mladší šestnácti let, která měla sexuální styk. To se však nelíbí běloruské veřejnosti, která považuje tento krok za zásah do soukromí. „Může to vyvolat vlnu sebevražd. Ministerstvo vnitra musí být připraveno na mrtvoly na asfaltu,“ uvedla psychoterapeutka Volha Andrejevová.

S tím souhlasí také Čarňavská. „Policie se bude ptát dívek s kým byly, kdy a proč. A pokud půjde například o osmnáctiletého chlapce a patnáctiletou dívku, pošlou chlapce do vězení za znásilnění. Takže můžeme čekat zvýšený počet sebevražd také u mladých mužů,” vysvětluje.  

Povinné prohlídky u gynekologa jednou za rok

Místopředseda běloruské vlády Igor Petrišenko označil návrh pod vlnou kritiky za přehnaný a dodal, že existující právní mechanismus pro řešení případů sexuálního zneužívání je dostačující. Také odmítl jakoukoli možnost, že by případné další úpravy zákona podpořil.

Duka podal trestní oznámení kvůli sexuálnímu zneužívání, chce změnu zákona

Podle Dubanjevitše by dívky podle nového opatření musely gynekologa navštívit povinně jednou za rok. Pokud by lékař odhalil ztrátu panenství, obrátil by se na policii, která by společně s psychologem zahájila vyšetřování. Podle běloruského zákona jsou prozatím návštěvy lékaře dobrovolné.

Policie může v současnosti zasáhnout pouze v případě, že nezletilá dívka otěhotní nebo lékař odhalí při prohlídce poranění, která poukazují na znásilnění či umělé přerušení těhotenství. Bělorusko řeší v posledních měsících nárůst útoků pedofilů, a to především na sociálních sítích.

Za rok 2017 evidují běloruské úřady 581 případů sexuálního zneužívání, což je od předešlého roku nárůst o 84 procent. Policie informovala, že více než osmdesáti procent sexuálních zločinů se na dětech dopustí jejich příbuzní, přátelé nebo učitelé či lékaři. Běloruští politici dlouhodobě slibují, že udělají takovému jednání přítrž, zatím se jim to však nedaří.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Islám v pařížské MHD. Řidič nevpustil do autobusu ženu v minisukni

Autobus MHD v Paříži

„Napřed se pořádně obleč!“ zasyčel od volantu řidič s hustým vousem na zkoprnělou ženu, která v noční Paříži čekala...

Další z rubriky

Británie bojuje s pedofily na darkwebu, jsou jich desetitisíce

Ilustrační snímek

Až 144 000 britských pedofilů sdílí na dark webu fotografie nebo videa sexuálního zneužívání dětí. Nové údaje zveřejnil...

Britský poslanec údajně v 60. letech špehoval pro Československo

Britský labouristický poslanec Geoffrey Robinson

Podle listu Mail on Sunday britský poslanec Geoffrey Robinson v 60. letech předával komunistické Státní bezpečnosti...

Autobus s turisty v Egyptě zasáhla exploze. Nejméně 16 lidí bylo zraněno

Bombový útok na autobus se zahraničními turisty na předměstí Káhiry. Nejméně 16...

Nejméně 16 zahraničních turistů bylo zraněno při explozi, která zasáhla turistický autobus blízko pyramid v Gíze v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz