Na záběrech z incidentu je vidět, jak běženci útočí na bariéru pomocí klád i kusů dřeva. Na strážce hranic skupina házela i kamení, někteří migranti v rukou třímali nože a sekery. „Museli jsme použít přímá donucovací opatření, včetně slzného plynu,“ uvedli pohraničníci.
Dodali, že šestnácti migrantům se podařilo bariéru překonat a proniknout na polské území, pohraniční stráž je ale nakonec zatlačila zpět do Běloruska. Na místě kvůli vyostření situace zasahovala také polská armáda a policie. Skupina běženců táboří na běloruské straně hranic už od srpna.
Kromě incidentu u Usnarz Górny se polská policie ve středu zabývala i případem devatenáctiletého Syřana, jehož tělo polští potápěči vylovili na hranici z řeky Bug. Mladík byl pohřešován od úterního rána. Tělo vylovili potápěči z řad hasičů a předali ho pohraniční stráži.
„Totožnost utonulého Syřana potvrdil druhý z mladých mužů, se kterým se o den dříve pokusil Bug nelegálně překročit. U těla se našly také mužovy dokumenty,“ uvedl policejní mluvčí Andrzej Fijolek. Dodal, že se chystá pitva a že okolnosti smrti má objasnit vyšetřování.
Podle polských médií jde přinejmenším o osmého mrtvého z řad migrantů, kteří se pokoušejí z Běloruska dostat do Polska.
Nejen Varšava, ale také Riga a Vilnius, obviňují režim běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, že migranty z Blízkého východu, Asie a Afriky využívá jako „hybridní zbraň“ v odvetě za západní sankce, přijaté po zfalšování prezidentských voleb z loňského srpna a potlačení následných masových demonstrací.
Dotčené země kvůli přílivu migrantů zesilují ochranu hranice a budují zde fyzické překážky v podobě plotů z ostnatého i žiletkového drátu.
Proti postupu polských úřadů vůči migrantům na hranicích minulou neděli ve Varšavě demonstrovaly tisíce lidí. Účastníci protestu, jehož sloganem bylo „Stop mučení na hranici“, obvinili úřady z krutého zacházení. Pohraniční stráž migranty většinou zahání zpět do Běloruska.
Demonstranti rovněž kritizovali vedení země za vyhlášení výjimečného stavu u hranic, který brání humanitárním pracovníkům poskytovat migrantům pomoc. Lidé vyšli do ulic rovněž v Krakově.
Německo chce společné hlídky s Poláky
S čím dál větším počtem migrantů přicházejících z Běloruska se potýká i Německo. Tamní ministr vnitra Horst Seehofer v úterý řekl, že chce, aby v německo-polském pohraničí v zesílené míře působily společné hlídky.
Seehofer svému polskému protějšku Mariuszovi Kamińskému navrhuje, aby hlídky působily zejména na území Polska. Jeho cílem je vyhnout se zavedení hraničních kontrol a migranty zastavit ještě na polském území.
Od léta se z Běloruska přes polské území k německé východní hranici dostalo asi pět tisíc lidí z Iráku, Sýrie a dalších krizových oblastí.
Polsko zavedlo u hranic s Běloruskem výjimečný stav, brání se přílivu migrantů![]() |
Agentura DPA uvádí, že se tak rodí nový možný konflikt mezi Berlínem a Varšavou. Podle pravidel platných v Evropské unii by migranty mělo zaregistrovat Polsko a umožnit jim požádat o azyl, což se ale často neděje. Místo toho pokračují tito lidé v cestě do Německa.
Kvůli tomu šéf německých policejních odborů Heiko Teggatz varoval před hrozící migrační krizí na hranici mezi Německem a Polskem. Podle jeho názoru situaci může vyřešit jedině dočasné zavedení hraničních kontrol.
Polský prezident Andrzej Duda v úterý podle portálu gazeta.pl ujišťoval, že německá strana o takovém řešení neuvažuje. V pondělí o tom mluvil se svým německým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem.