Osmatřicetiletá Novikavová vylíčila, jak ji členové bezpečnostních složek opakovaně bili poté, co byla v červnu 2023 zatčena pouze v noční košili. Stala se jednou ze stovek politických vězňů v zemi s 9,5 milionu obyvatel, kterým vládne diktátor Alexandr Lukašenko.
„Všichni, kdo byli v kanceláři, mě bili. Mlátili mě po hlavě,“ napsala Novikavová s tím, že se tak dělo v několika vazebních věznicích, jimiž prošla. Její líčení zveřejnila nezávislá běloruská média.
Lukašenko kritikům připravil novou past. Pro doklady musejí zpět do vlasti |
Po prezidentských volbách v létě 2020, jejichž vítězem úřady opět vyhlásily dlouholetého vládce země Lukašenka, což opozice i Západ odmítly uznat, se v Bělorusku zdvihla obrovská vlna protestů.
Statisíce lidí vyšly do ulic, režim však protesty potlačil. Asi 35 tisíc lidí pořádkové síly zadržely a tisíce z nich policisté zbili v celách. Úřady také zakázaly provoz desítek nezávislých médií a nevládních organizací.
Novikavová, která se protestů zúčastnila, byla v lednu odsouzena na šest a půl roku vězení za podněcování nenávisti a maření práce pracovníka ministerstva vnitra. Její zdravotní stav se po bití zhoršil. Tvrdí, že se jí nedostává potřebné lékařské péče.
Lukašenko zajistil své rodině doživotní imunitu, její majetek je nedotknutelný |
„Spadla jsem z horního lůžka postele a hlavou jsem narazila na dřevěnou polici,“ napsala s tím, že její zranění dozorci vyfotografovali, ale neposkytli jí žádné ošetření.
Dopis na síti X mimo jiné zveřejnila vůdkyně běloruské opozice a Lukašenkova sokyně v prezidentských volbách z roku 2020 Svjatlana Cichanouská. „Popsala, jak byla vystavena bití a mučení. Byla jí odepřena zdravotní péče. To chtělo neskutečnou odvahu poslat světu toto volání o pomoc – a svět teď musí poslouchat!“ napsala manželka politického vězně a původního kandidáta na prezidenta Sergeje Cichanouského.
Ačkoli bývá většina politických vězňů na samotce, Novikavová uvedla, že ji věznili ve stejné cele jako Marynu Zolatavovou, šéfredaktorku největšího nezávislého zpravodajského serveru v zemi Tut.by, kterou soud poslal na dvanáct let za mříže.
„Dopisy téměř nikdy nedorazí. Dokonce i kresby byly zakázány,“ uvedla Novikavová. Lidskoprávní organizace Vjasna vyzvala, aby Novikavové zprávy vyšetřil Výbor OSN proti mučení. V Bělorusku je v současné době 1 385 politických vězňů, včetně nositele Nobelovy ceny míru Alese Bjaljackého. Nejméně šest politických vězňů za mřížemi zemřelo, uvedla Vjasna.