Bellingcat. Parta nadšenců, která odhalila agenty GRU s novičokem

  21:01aktualizováno  21:01
Za čtyři roky fungování se jim podařilo získat respekt odborníků i předních světových deníků. Nadšenci z portálu Bellingcat díky trpělivé práci s otevřenými zdroji vystopovali například pachatele sestřelu malajsijského boeingu nad Ukrajinou či identifikovali agenty GRU, kteří se pokusili zlikvidovat Sergeje Skripala.

Zakladatel webu Bellingcat Eliot Higgins hovoří o vyšetřování sestřelení malajsijského letu MH17 nad Ukrajinou (27. května 2016) | foto: Profimedia.cz

Šance na určení skutečné identity dvou Rusů obviněných britskými úřady z útoku novičokem na bývalého dvojitého agenta se zprvu zdály mizivé. Vladimir Putin veřejně prohlásil, že podezřelí známí pod jmény Alexandr Petrov a Ruslan Boširov jsou civilisté. 

Oba muži promluvili v ruské televizi a prohlásili, že do Salisbury jeli obdivovat tamní katedrálu. Byl to výsměch celému světu a všichni očekávali, že oba mladí muži se po frašce před kamerami beze stopy vypaří.

Totožnost obou mužů odhalil investigativní projekt Bellingcat ve spolupráci s ruským webem The Insider. Boširova před dvěma týdny identifikoval jako Anatolije Čepigu, důstojníka GRU a nositele vyznamenání Hrdina Ruské federace. 

Toto pondělí zveřejnil i pravé jméno druhého podezřelého: je jím lékař ruské vojenské rozvědky Alexandr Miškin. Také tento rodák ze zapadlé obce Lojga na severu Ruska byl údajně šéfem Kremlu ověnčen vyznamenáním Hrdina Ruské federace.

„Nečekali jsme, že se nám je podaří ztotožnit,“ řekl listu The Guardian zakladatel investigativního Bellingcat webu Eliot Higgins. „Po našem prvním článku se nám ale přihlásila spousta lidí s doplňujícími informacemi a některé z nich byly velice specifické. Hlavním úkolem bylo ověřování faktů, které jsme dostali,“ říká Higgins.

Fotogalerie

Jeho lidé si na základě informací od zdrojů z ruských bezpečnostních složek vytipovali vojenské učiliště na Dálném východě (DVOKU) a na internetu začali pátrat po jeho absolventech v letech 2001 až 2003, kdy podle odhadu Boširov a Petrov mohli školu ukončit. 

Na jedné fotce skupiny vojáků v zimní krajině našli povědomou tvář. Popisek k hlásal, že absolventi školy se vyznamenali v bojích v Čečensku a sedm z nich obdrželo vyznamenání Hrdina Ruské federace. Zaměřili se tedy na klíčová slova DVOKU, Čečensko a Hrdina Ruské federace a dopracovali se ke jménu Anatolij Čepiga. 

Díky telefonním databázím uniklým na internet se dostali k jeho osobním údajům a zdroje s přístupem k databázi ruských cestovních pasů jim pak poskytly jeho snímek z roku 2003. Na pasové fotografii byl muž výrazně připomínající mladého Boširova. 

Higgins tvrdí, že jistotu získal, když srovnal tvar uší Boširova a Čepigy. „U porovnání obličeje se těžko můžete být jistí na sto procent, ale tvar uší je pro potvrzení identity velice užitečný. Takže pro mě to byl takový moment heuréka,“ říká šéf Bellingcatu.

Sýrie i Ukrajina

Příběh webu Bellingcat se začal psát v roce 2012, kdy Higgins přišel o svoji kancelářskou práci a našel si nového koníčka: válku v Sýrii. Třicátník z Leicesteru sledoval na portálu YouTube videa z bojů a na svém blogu nazvaném Brown Moses a mapoval vývoj války a použití různých druhů zbraní.

„Před Arabským jarem jsem toho o zbraních nevěděl víc než průměrný majitel Xboxu,“ komentoval amatérské začátky. Díky otevřeným zdrojům se mu jako jednomu z prvních podařilo zmapovat masové používání barelových bomb a kazetových pum Asadovým režimem. Určil také místo nedaleko Rakká, kde Islámský stát zavraždil novináře Jamese Foleyho. 

Organizaci Bellingcat založil v roce 2014 s cílem „dát dohromady skupinu novinářů a aktivisttů, kteří skrze práci s otevřenými zdroji změní žurnalistiku“ a zároveň metody občanské žurnalistiky šířit mezi nadšené amatéry. Na webu Bellingcatu se tak můžete přiučit, jak na satelitních snímcích identifikovat vypálené vesnice

Asi nejrozsáhlejší pátrání jeho týmu se rozběhlo ve chvíli, kdy byl nad Donbasem sestřelen civilní boeing společnosti Malysia Airlines s 298 lidmi na palubě. Bellingcat po dvouleté analýze uvedl, že stroj pravděpodobně sestřelili vojáci z 2. praporu 53. raketové divize dislokované u ruského Kursku. 

Bellingcat má dnes deset zaměstnanců, provoz financuje z crowdfundingu a veřejných přednášek o práci s otevřenými zdroji. Jeho autoři se zajímají o válečné zločiny v Jemenu, chaotickou situaci v Libyi i vraždy páchané mexickými narkokartely. 

Higginsovi lidé často čelí kritice z Ruska, že falšují důkazy a fungují jako pobočka západních zpravodajských služeb. 

Ruská ambasáda v Nizozemsku v reakci na odhalení Čepigovy identity na Twitter napsala: „Otázka: Kolik času potřebuje parta lidí, která je tisíce kilometrů daleko, aby odhalila ‚pravou identitu‘ zpravodajského důstojníka? Odpověď: Ani ne měsíc. Stačí, když do Googlu zadá #TheTruthIsOutThere.“

Aric Toler z Bellingcatu úder ihned vrátil: „Chlapci, můžete si za to poděkovat sami, když svým špionům vydáváte pasy s čísly, které se liší jen jednou číslicí.“ 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Zemřel námořník z ikonické fotografie, která definitivně ukončila válku

Slavná fotografie. George Mendonsa na newyorském Times Square líbá po skončení...

V USA v neděli zemřel ve věku 95 let George Mendosa, námořník ze slavné fotografie pořízené během oslav konce druhé...

Japonci navrhli Trumpa na Nobelovu cenu. O nominaci je žádali Američané

Donald Trump mluví k vojákům USA  na základně Al Asad v Iráku při jeho...

Japonský premiér Šinzó Abe nominoval loni na podzim na Nobelovu cenu za mír amerického prezidenta Donalda Trumpa....

Nigerijec žije už měsíce na letišti. Vyhostila ho i vlastní země

Nově otevřený terminál letiště v Istanbulu. (29. října 2018)

Čtyřiadvacetiletý Nigerijec, kterého úřady vyhostily z Izraele, žije už čtyři měsíce na letišti v etiopském hlavním...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz