Bellingcat. Parta nadšenců, která odhalila agenty GRU s novičokem

  21:01aktualizováno  21:01
Za čtyři roky fungování se jim podařilo získat respekt odborníků i předních světových deníků. Nadšenci z portálu Bellingcat díky trpělivé práci s otevřenými zdroji vystopovali například pachatele sestřelu malajsijského boeingu nad Ukrajinou či identifikovali agenty GRU, kteří se pokusili zlikvidovat Sergeje Skripala.

Zakladatel webu Bellingcat Eliot Higgins hovoří o vyšetřování sestřelení malajsijského letu MH17 nad Ukrajinou (27. května 2016) | foto: Profimedia.cz

Šance na určení skutečné identity dvou Rusů obviněných britskými úřady z útoku novičokem na bývalého dvojitého agenta se zprvu zdály mizivé. Vladimir Putin veřejně prohlásil, že podezřelí známí pod jmény Alexandr Petrov a Ruslan Boširov jsou civilisté. 

Oba muži promluvili v ruské televizi a prohlásili, že do Salisbury jeli obdivovat tamní katedrálu. Byl to výsměch celému světu a všichni očekávali, že oba mladí muži se po frašce před kamerami beze stopy vypaří.

Totožnost obou mužů odhalil investigativní projekt Bellingcat ve spolupráci s ruským webem The Insider. Boširova před dvěma týdny identifikoval jako Anatolije Čepigu, důstojníka GRU a nositele vyznamenání Hrdina Ruské federace. 

Toto pondělí zveřejnil i pravé jméno druhého podezřelého: je jím lékař ruské vojenské rozvědky Alexandr Miškin. Také tento rodák ze zapadlé obce Lojga na severu Ruska byl údajně šéfem Kremlu ověnčen vyznamenáním Hrdina Ruské federace.

„Nečekali jsme, že se nám je podaří ztotožnit,“ řekl listu The Guardian zakladatel investigativního Bellingcat webu Eliot Higgins. „Po našem prvním článku se nám ale přihlásila spousta lidí s doplňujícími informacemi a některé z nich byly velice specifické. Hlavním úkolem bylo ověřování faktů, které jsme dostali,“ říká Higgins.

Fotogalerie

Jeho lidé si na základě informací od zdrojů z ruských bezpečnostních složek vytipovali vojenské učiliště na Dálném východě (DVOKU) a na internetu začali pátrat po jeho absolventech v letech 2001 až 2003, kdy podle odhadu Boširov a Petrov mohli školu ukončit. 

Na jedné fotce skupiny vojáků v zimní krajině našli povědomou tvář. Popisek k hlásal, že absolventi školy se vyznamenali v bojích v Čečensku a sedm z nich obdrželo vyznamenání Hrdina Ruské federace. Zaměřili se tedy na klíčová slova DVOKU, Čečensko a Hrdina Ruské federace a dopracovali se ke jménu Anatolij Čepiga. 

Díky telefonním databázím uniklým na internet se dostali k jeho osobním údajům a zdroje s přístupem k databázi ruských cestovních pasů jim pak poskytly jeho snímek z roku 2003. Na pasové fotografii byl muž výrazně připomínající mladého Boširova. 

Higgins tvrdí, že jistotu získal, když srovnal tvar uší Boširova a Čepigy. „U porovnání obličeje se těžko můžete být jistí na sto procent, ale tvar uší je pro potvrzení identity velice užitečný. Takže pro mě to byl takový moment heuréka,“ říká šéf Bellingcatu.

Sýrie i Ukrajina

Příběh webu Bellingcat se začal psát v roce 2012, kdy Higgins přišel o svoji kancelářskou práci a našel si nového koníčka: válku v Sýrii. Třicátník z Leicesteru sledoval na portálu YouTube videa z bojů a na svém blogu nazvaném Brown Moses a mapoval vývoj války a použití různých druhů zbraní.

„Před Arabským jarem jsem toho o zbraních nevěděl víc než průměrný majitel Xboxu,“ komentoval amatérské začátky. Díky otevřeným zdrojům se mu jako jednomu z prvních podařilo zmapovat masové používání barelových bomb a kazetových pum Asadovým režimem. Určil také místo nedaleko Rakká, kde Islámský stát zavraždil novináře Jamese Foleyho. 

Organizaci Bellingcat založil v roce 2014 s cílem „dát dohromady skupinu novinářů a aktivisttů, kteří skrze práci s otevřenými zdroji změní žurnalistiku“ a zároveň metody občanské žurnalistiky šířit mezi nadšené amatéry. Na webu Bellingcatu se tak můžete přiučit, jak na satelitních snímcích identifikovat vypálené vesnice

Asi nejrozsáhlejší pátrání jeho týmu se rozběhlo ve chvíli, kdy byl nad Donbasem sestřelen civilní boeing společnosti Malysia Airlines s 298 lidmi na palubě. Bellingcat po dvouleté analýze uvedl, že stroj pravděpodobně sestřelili vojáci z 2. praporu 53. raketové divize dislokované u ruského Kursku. 

Bellingcat má dnes deset zaměstnanců, provoz financuje z crowdfundingu a veřejných přednášek o práci s otevřenými zdroji. Jeho autoři se zajímají o válečné zločiny v Jemenu, chaotickou situaci v Libyi i vraždy páchané mexickými narkokartely. 

Higginsovi lidé často čelí kritice z Ruska, že falšují důkazy a fungují jako pobočka západních zpravodajských služeb. 

Ruská ambasáda v Nizozemsku v reakci na odhalení Čepigovy identity na Twitter napsala: „Otázka: Kolik času potřebuje parta lidí, která je tisíce kilometrů daleko, aby odhalila ‚pravou identitu‘ zpravodajského důstojníka? Odpověď: Ani ne měsíc. Stačí, když do Googlu zadá #TheTruthIsOutThere.“

Aric Toler z Bellingcatu úder ihned vrátil: „Chlapci, můžete si za to poděkovat sami, když svým špionům vydáváte pasy s čísly, které se liší jen jednou číslicí.“ 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Muslim pod vlivem marihuany zavraždil židovku. Podle soudu není odpovědný

Ilustrační snímek

Muslim, který v Paříži před dvěma lety zabil svou židovskou sousedku a vykřikoval při tom arabské slovo Allah, není za...

Připravenost Česka řešit migraci se blíží nule, zlobí se ministr Seehofer

Německý ministr vnitra Horst Seehofer (CSU)

Německý ministr vnitra Horst Seehofer si myslí, že připravenost Česka podílet se na společném evropském řešení migrace...

Zavraždil přítelkyni a fotky mrtvoly zveřejnil. Instagram je neumí smazat

Sedmnáctiletá Bianca Devinsová, kterou zavraždil její přítel a snímky mrtvoly...

Instagram má problémy s odstraněním explicitních fotografií těla sedmnáctileté středoškolačky, kterou v neděli večer...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz