Belgie přežívá už rok bez vlády, předčasné volby ale mnoho lidí nechce

  12:49aktualizováno  12:49
V Belgii uplynul rok od voleb a země stále zůstává bez vlády. Politici by přitom měli co řešit, ať už třenice mezi Vlámy a Valony nebo ekonomické problémy. Belgie má jedno z největších zadlužení v rámci EU a jen silná vláda může prosadit nezbytné reformy. Ratingové agentury už hrozí zemi snížením hodnocení.

Předvolební kampaň v Belgii (9. června 2010) | foto: AP

Řada belgických médií uskutečnila při příležitosti tohoto výročí průzkumy mínění. Z nich mimo jiné vyplynulo, že nejsilnější stranou by v případných nových volbách byla opět Nová vlámská aliance (N-VA) Barta De Wevera.

Důležitý je podle listu Le Soir i vzkaz, že pro dvě třetiny Belgičanů má jejich stát stále budoucnost a je podle nich schopen zabránit svému rozpadu. O něm se sice občas mezi Belgičany kvůli dlouhodobé politické krizi spekuluje, zemi ale hlavně hrozí ekonomické problémy aktuálnějšího charakteru.

Černý lev a červený kohout

Průzkumy potvrzují rozdíly mezi hlavními jazykovými komunitami - Vlámy (vlámsky hovořící obyvatelstvo obývající převážně severní část země, která je ekonomicky výkonnější) a Valony (francouzsky hovořící Belgičané obývající chudší jih země, kteří navíc tvoří i většinu obyvatel Bruselu).

Zatímco budoucnost má Belgie podle 79 procent Valonů, tak u Vlámů si to myslí jen 62 procent. Pokud se započítá i Brusel, pak průměr v celé Belgii činí 67 procent.

Vedle Vlámů a Valonů žije ještě na východě země malá německá menšina, avšak hlavní problémy souvisejí s rozpory vlámských a valonských stran ohledně potřebných ústavních i dalších reforem, o nichž se v Belgii debatuje roky.

Jde zejména o to, jak by měly být financovány a jaké by měly mít autonomní pravomoci jednotlivé regiony. Vedle toho se spory týkají i práv jazykových menšin žijících na území druhé jazykové komunity (volební právo, kontakt s úřady a podobně).

Třebaže o kompromis při vytvoření vlády se za poslední rok snažilo několik politiků z různých seskupení, 62 procent Belgičanů se staví proti tomu, aby se v zemi konaly nové předčasné volby. Navíc se zdá, že by ani nové hlasování neznamenalo žádné zásadní zemětřesení, které by pomohlo výrazněji změnit poměr sil.

Dočasný kabinet nemá dostatečnou podporu v parlamentu

Belgie si přitom začíná uvědomovat, že jde do tuhého. Kabinet premiéra Yvese Leterma, jenž byl pověřen správou země do doby vzniku nové vlády, se sice snaží o různé reformy, nejde však o silný kabinet s širokou oporou v parlamentu.

Letermův tým tak sice zvládl belgické předsednictví Evropské unie, avšak i přes řadu reformních kroků nezabránil tomu, že ratingové agentury začaly Belgii opět hrozit možným snížením hodnocení. Právě to by pro zemi mohlo představovat zásadní problém.

Belgie má jedno z největších zadlužení v rámci EU, přesto se ale zatím nedostala do takových problémů jako Řecko, Irsko a Portugalsko, kterým museli partneři přijít na pomoc se záchrannými finančními balíky.

Pokud by ale došlo ke zhoršení ratingu, dal by se očekávat odliv důvěry obchodníků a investorů na trhu a z toho vyplývající vážné komplikace.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Islamistka z Alabamy není naše občanka, tvrdí Pompeo. Pravdu však nemá

Ministr zahraničí Spojených států amerických Mike Pompeo při oficiální návštěvě...

Americká členka Islámského státu Hoda Muthanová nemá americké občanství a nemá tak nárok na návrat do USA. Oznámil to...

Vězeň v Malawi třikrát přežil svou popravu, kat už byl unavený

šibenice, oprátka

Vězeň Byson Kaula v africkém státě Malawi čekal v cele smrti. Už třikrát jej málem popravili. Pokaždé však vyvázl,...

Papuánci hledají 284 luxusních aut. Zmizela po prvním summitu v zemi

Maserati Quattroporte

Papua-Nová Guinea stále pátrá po 284 drahých vozech, které si pořídila kvůli listopadovému Summitu zemí Rady pro...

Najdete na iDNES.cz