V roce 2015 ho soud potrestal podmínečným tříletým vězením

V roce 2015 ho soud potrestal podmínečným tříletým vězením | foto: Profimedia.cz

Odjel bojovat do Sýrie, po návratu bral dávky. Nejsem Belgičan, ale muslim, říká dnes

  • 759
Jak se žije navrátilci z Islámského státu? Reportérka CNN vyzpovídala mladého Belgičana, který konvertoval k islámu, strávil dva měsíce v Sýrii, po návratu byl odsouzen za podporu terorismu a dlouho žil ze sociálních dávek. Přesto dál hlásá své radikální názory a vyjadřuje pochopení pro teroristické útoky.

Osmadvacetiletý Belgičan Michael Delefortrie vypadá jako jeden z tisíců mladých Evropanů, kteří sní o dobré práci, rodině a šťastném životě. On si však vybral jinou cestu. Před pár lety odcestoval do Sýrie, kde vstoupil do řad Islámského státu. Po čase se vrátil zpět do vlasti, za domov ji však nepovažuje. „Nejsem Belgičan, jsem muslim,“ prohlásil v rozhovoru pro CNN. Delefortrie je podle expertů na extremismus dokonalým příkladem, jak vlivný je Islámský stát za hranicemi chalífátu.

Nor natáčel sebevražedné útočníky v Sýrii. Jsou to lidé jako my, říká

Delefortrie vyrůstal v obyčejné belgické rodině. „Byli jsme normální katolíci, slavili jsme svátky. V neděli jsme děkovali Bohu. Tak to prostě bylo,“ vzpomíná na dětství. Dospívání však pro něj bylo krušné. Potýkat se musel s rozvodem rodičů, alkoholismem matky i vlastní hyperaktivitou. Začal kouřit marihuanu a chmury zaháněl i tvrdšími drogami. „Hledal jsem svou identitu, jako každý jiný člověk na světě,“ vypráví.

V šestnácti letech mu pod ruku přišla kniha, která změnila jeho život. Jmenovala se Cesta muslima. Delefortrie tvrdí, že mu islám poskytl pocit jistoty, smyslu života a dal mu soubor pravidel, kterými se mohl řídit. Na křesťanství zanevřel. „Srovnal bych to s nákupem nového počítače. Když se člověk dozví, že existuje něco jako Windows 10, už se nikdy nevrátí k Windows XP. Je to upgrade,“ vysvětluje.

Michael Delefortrie se v roce 2014 po dvou měsících v Sýrii vrátil do Belgie.
Michael Delefortrie se v roce 2014 po dvou měsících v Sýrii vrátil do Belgie.

S přijetím islámu se mladému Belgičanovi otevřely dveře do zdejší početné muslimské komunity. Tou dobou se začalo rozrůstat také radikální křídlo belgických muslimů, tehdy ještě stranou zájmu tajných služeb. Delefortrie vábení radikálů neodolal.

Třikrát ženatý mladý muž dokonce pojmenoval jednoho ze svých synů po strůjci útoku na Světové obchodní centrum Usámovi bin Ládinovi. „Jsem na to pyšný, protože ten člověk byl hrdina. Pokud bychom měli odsuzovat každého, kdo někoho zabil, v pekle už by nebylo místo,“ míní.

Radikalizace a cesta do Sýrie

Postupem let vstoupil do skupiny Sharia4Belgium, která se snažila o tiché zavedení práva šaría v Belgii. Tajné služby ji podle interních dokumentů považovaly za „bandu šašků s plnovousy“, ve skutečnosti však byla mnohem významnější, než se mohlo zdát. Sloužila jako pomyslná agentura pro vysílání mladých Belgičanů na bojiště v Sýrii. Delefortrie se stal jedním z nich. Příští životní zastávkou se pro něj stal chalífát Islámského státu.

Birmingham má nálepku líhně džihádistů, radikálové cílí na mládež

„Můžete se držet zpátky, modlit se a být s tím vším spokojený. Nebo se můžete posunout dál a zkusit si v praxi to, co jste se naučili,“ tvrdí Delefortrie. Cesta do Sýrie pro něj byla vyslyšením jeho modliteb. „Konečně tady bylo místo, kde člověk může být muslimem na sto procent,“ vzpomíná. Islámský stát si vybral také kvůli tomu, že tvrdě prosazuje právo šaría.

Válečné zločiny, které džihádisté páchají v Sýrii a Iráku, neodsuzuje. „Je to válečná zóna, je to tam normální. Lidé umírají. V Americe například zabíjí lidi jehlou nebo na elektrickém křesle a používají to jako výmluvu,“ vysvětluje. On sám prý v chalífátu nikoho nezabil. Tvrdí však, že by to zvládl. „Tak to říká islámské právo. Věřte mi, není to legrace zavraždit člověka. Je to hrozná věc,“ míní. V Sýrii se staral o zajatce a pracoval jako bachař ve vězení.

V roce 2015 ho soud potrestal podmínečným tříletým vězením

Pro souvěrce ze skupiny Sharia4Belgium, kteří se na internetu chlubili záběry s usekanými hlavami rukojmích, má pochopení. „Jsou to mladí kluci. Kdo by to v jejich kůži nedělal? Správná věc to však není. Pokud někoho popravíte nebo zabijete na bojišti, nechte si to pro sebe a pro Alláha. Děláte to totiž pro něj,“ popsal Delefortrie své přesvědčení.

Vězení, sociální dávky a útoky v Evropě

V Sýrii strávil Belgičan pouhé dva měsíce. Stýskalo se mu po manželce. V Belgii ho po návratu společně s dalšími členy Sharia4Belgium zadržela policie. Byl obviněn z členství v teroristické organizaci. Ne kvůli boji za Islámský stát, ale členství v Sharia4Belgium. Také za mřížemi strávil jen dva měsíce, když čekal na soudní proces, kde si vyslechl podmínečný tříletý trest.

Delefortrie tvrdí, že se nepovažuje za Belgičana, to mu však nebránilo, aby využíval tamního štědrého sociálního systému. Dlouhou dobu zde pobíral měsíční dávku ve výši 500 eur. Až nedávno si našel práci jako opravář jízdních kol. V Belgii se necítí dobře a rád by se vydal zpět do Sýrie. Reportérům CNN v žertu sdělil, že vláda mu bude muset dobře platit, pokud ho bude chtít udržet v Belgii.

Doktor z Británie léčí pro Islámský stát. Bezvěrcům přeje krutou smrt

Hrozbou pro bezpečnost domovského státu však podle svých slov není. Nevrátil se sem prý kvůli tomu, aby násilím prosazoval myšlenky radikálního islámu. „Proč bych měl? Žiji tady, není to moje starost,“ tvrdí. „Udělám všechno možné, abych šířil islám. To je můj cíl. Ne každý muslim s ideologií však je terorista nebo potenciální útočník, který se odpálí v nákupním centru,“ vysvětluje.

Teroristické útoky spáchané jeho druhy ve zbrani s ním však nehnou. Věří, že západní země jen sklízí to, co samy zasely bombardováním teroristických skupin v Sýrii a Iráku. „Pokud útočíte na lidi, čas od času vám to někdo vrátí. Pokud plivnete do vzduchu, může vám plivanec spadnout do tváře,“ dodává.

14.ledna 2014 v 23:51, příspěvek archivován: 05.dubna 2017 v 13:17

Another pic of Michaël Delefortrie aka Abū Usāma al-Muhājir (25) Antwerp, #Belgium You can see him here ... http://t.co/zzgtU5qBlp

Organizace Soufan Group uvádí, že do řad Islámského státu v uplynulých letech vstoupilo na pět tisíc bojovníků ze Západu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video