Kosovská otázka ožívá 15 let od bombardování Bělehradu, díky Krymu

  21:49aktualizováno  21:49
Přesně před 15 let vzlétly spojenecké letouny Severoatlantické aliance ke své teprve druhé vojenské operaci. Bombami toho večera zasypaly Bělehrad. Cílem bylo přimět režim tehdejšího vůdce Slobodana Miloševiće vyklidit své pozice v Kosovu. Právě toto sporné území zůstává ožehavou otázkou dodnes.

Slobodan Milošević na dobových plakátech. | foto: Profimedia.cz

Jedna z nejmasivnějších vojenských operací na území Evropy po druhé světové válce započala 24. března 1999 přesně v 19 hodin. Tehdy ze spojeneckých základen v Německu, Itálii nebo americké letadlové lodi v Jadranu odstartovaly desítky strojů s jediným cílem: co nejbolestněji zasáhnout strategické cíle srbského režimu, vedeného nacionalisticky smýšlejícím Slobodanem Miloševićem.

Válka o Kosovo

Operace Spojenecká síla skončila po 78 dnech stažením srbských jednotek z Kosova, nad nímž převzalo patronát mezinárodní společenství.

Letecké nálety za sebou zanechaly těžké poškození infrastruktury, průmyslových, ale i civilních objektů. O život tehdy přišlo podle Human Right Watch okolo 500 civilistů, dohromady Srbů i Albánců.

Někdejší srbský vůdce Slobodan Milošević byl nedlouho poté zbaven moci a postaven před Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii v Haagu, kde byl obviněn z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

Verdikt už si ovšem nevyslechl. Byl nalezen mrtvý ve své cele. Oficiální zpráva hovoří o infarktu myokardu jako příčině smrti. Řada Srbů však dodnes věří, že byl cíleně zlikvidován.

Oficiálním záměrem přitom bylo ukončit etnicky motivované nepokoje a přimět Srbsko ke stažení svých vojsk z Kosova, autonomního území, nad nímž dominanci v posledních dekádách získalo albánské obyvatelstvo. Právě jeho separatistické snahy se Milošević snažil tvrdě potlačit už v zárodcích, zatímco jeho politická hvězda strmě stoupala.

Poté, co Bělehrad odmítl předloženou smírčí dohodu z Rambouillet, sáhl Západ v čele s Washingtonem po silovém řešení, navzdory nesouhlasu v Radě bezpečnosti ze strany Číny a Ruska, odvěkého spojence pravoslavného Srbska.

O 78 dní později se spolu se stažením srbských jednotek začaly psát dějiny nového státu, budoucího Kosova, jehož jedna polovina zemí světa uznala a druhá jeho existenci tvrdošíjně popírá.

I patnáct let od začátku posledního otevřeného válečného konfliktu na starém kontinentu téma sporného, titěrného území o rozloze pouhého Středočeského kraje nepřestává hýbat národy. Překvapivě však nejen těmi, jichž se bezprostředně dotýká, ale i takovými velikány, jako je samotné Rusko. Ožehavá kosovská otázka totiž hraje Kremlu značně do karet.

Právě bezprecedentním právem na jednostranné sebeurčení národa, jež zaznělo ze strany Prištiny v roce 2008, hájí Kreml nedávnou ruskou anexi krymského poloostrova. Jinými slovy: "Mohlo-li se Kosovo odtrhnout, proč by nemohl Krym?" zní z Moskvy. Kulaté výročí připadající jen několik dní po kontroverzním referendu na Krymu pak dalo prokremlsky orientovaným médiím příležitost tuto námitku o to hlasitěji Západu zopakovat.

Ruská státní televize na den patnáctého výročí zahájení Operace Spojenecká síla, jak zní oficiální název 78 dní trvajících leteckých náletů na srbské cíle, odvysílala pořad s názvem "Srbská tragédie: 15 let". Zaznělo v něm přitom velmi zřetelně formulované obvinění západních mocností z pokrytectví, když odsuzují útěk Krymu do náruče Putina, zatímco Kosovu z Miloševićových pout osobně vydatně dopomáhaly.

Podobným způsobem se výročí srbského podrobení Západu chopil také třeba státní deník Rossiskaja Gazeta, fungující jako hlásná trouba Kremlu. Ten pro změnu hovoří "o agresi NATO jakožto příčině definitivního pádu Jugoslávie a jednostranného vyhlášení nezávislosti Kosova za potlesku Washingtonu a většiny evropských metropolí," shrnuje pondělní mediální ohlasy v ruských médiích agentura Reuters.

Západ ovšem o "kosovském precedentu", jak jej Moskva s oblibou tituluje, nechce ani slyšet a jakékoli srovnání krymské anexe s děním v Kosovu pokaždé smete ze stolu. "Každý územní konflikt je jedinečný," deklarovalo americké ministerstvo zahraničí už v roce 2008, tedy v době, kdy se Priština z područí Bělehradu oficiálně vymanila.


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Místo štěstí tragédie. Američan se utopil, když žádal přítelkyni o ruku

The Manta Resort

Z nejšťastnějších okamžiků v životě se během chvilky staly ty nejhorší pro Američanku, která trávila s přítelem...

Izraelský prezident chce společnou vládu stran Netanjahua a Gance

Izraelský prezident Reuven Rivlin

Izraelský prezident Reuven Rivlin chce, aby příští vláda v zemi byla stabilní a tvořila ji jak strana Likud dosavadního...

Planeta se otepluje a hladina moře stoupá rychleji, varují meteorologové

Lidé pozorují obrovské vlny u majáku u portugalského Nazaré (Portugalsko, 2....

Dopady klimatických změn jsou stále intenzivnější a urychlují se, uvedla ve své nejnovější studii Světová...

Syrští migranti se převlékli za volejbalisty Ukrajiny, chtěli utéct z Řecka

Migranti na řeckém ostrově Lesbos (21. září 2019)

Deset syrských migrantů v převleku za ukrajinské volejbalisty zadržela v neděli na aténském letišti řecká policie....

Advantage Consulting, s.r.o.
KONTROLOR KVALITY SVAŘOVÁNÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz