Bejrútské nemocnice zalila krev a chaos, bez domova je na čtvrt milionu lidí

  • 101
Den po mohutné explozi v libanonském hlavním městě, která si vyžádala přes sto mrtvých a na pět tisíc zraněných, obyvatelé Bejrútu zjišťují rozsah škod. Vyprošťovací práce pokračují a mnozí stále pátrají po svých blízkých a žádají o pomoc na sociálních sítích. Místní nemocnice jsou přeplněné a zmítají se v chaosu. „Všechno zalila krev, nevím, jak to Libanon přežije,“ uvedl jeden ze zdravotníků.

Hlavní ulice v centru města jsou plné trosek a zničených aut. Představitelé Červeného kříže upozornili, že počet mrtvých bude pravděpodobně ještě stoupat.

Mnozí se totiž stále pohřešují, jejich příbuzní na sociální sítích žádají o informace, které by mohly vést k jejich nalezení. Na Instagramu vznikla stránka s fotografiemi pohřešovaných, která má pomoci při pátrání.

Rozhlasoví hlasatelé celou noc četli jména zraněných i pohřešovaných. Mnozí Bejrúťané, jejichž domy byly poškozeny, se nastěhovali ke svým přátelům. Řada z nich si zranění ošetřila sama, protože nemocnice jsou přeplněné.

Libanon se potýká s vážnou ekonomickou krizí, kterou provázejí hromadné protesty. Nemocnice také čelí nárůstu pacientů s koronavirem. Panují proto obavy, že se s příchodem zraněných do nemocnic nemoc může začít více šířit.

Univerzitní nemocnice svatého Jiří, která patří k hlavním soukromým klinikám v Bejrútu a léčila pacienty s covidem, byla ve středu kvůli poškození uzavřena.

Šéf místního oddělení intenzivní péče Joseph Haddad listu The New York Times sdělil, že exploze zabila šestnáct pacientů a rovněž zdravotníků, kteří tam pracovali, včetně čtyř zdravotních sester a pěti lékařů.

Hrdinná zdravotní sestra

Jedna ze zdravotních sester podle něj zachránila tři novorozence z inkubátorů v neonatologickém oddělení, kam po výbuchu dopadlo rozbité sklo z oken a částečně se zhroutil strop. „Vynesla novorozence ven. Křičela hlasitě o pomoc a tiskla si děti k hrudníku,“ popsal Haddad a označil její čin za hrdinství.

„Každé patro nemocnice je poškozené. Něco takového jsem neviděl ani ve válce. Je to katastrofa. Všechno prostě spadlo,“ líčí lékař Peter Noun. Podle listu The Independent musí některé bejrútské nemocnice zraněné kvůli přeplnění odmítat. Záchranáři je proto rozvážejí do nemocnic za městem.

Pětadvacetiletého studenta Nashaata zastihla exploze na praxi v nemocnici v bejrútské čtvrti Geitawi. „Musel jsem kolegyni pomoci a sundat z ní mrtvé tělo, které na ni spadlo. Všechno kolem zalila krev. Netuším, co se stalo. Jsme jedna z nemocnic, která musela zavřít. Nevím, jak to Libanon přežije,“ uvedl.

Mezi lidmi roste hněv vůči politikům

Odborníci se také obávají o osud několika set tisíc vakcín a léků, které jsou ve zdravotnickém skladu, jenž se nachází kilometr od místa výbuchu. Léčiva ze skladu se používají k prevenci infekčních chorob u dětí a léčbě akutních nemocí, jako je rakovina a autoimunitní onemocnění.

Výbuch v Bejrútu: přes 100 obětí, Trump mluví o útoku. Česko posílá záchranáře

Ačkoli jsou obyvatelé převážně v šoku, podle The Guardianu mezi nimi roste hněv vůči vládnoucím politikům, jejichž reputace je na historickém minimu.

„Pokud se z toho někdo bude zpovídat, možná změním názor, „ říká prodavač Khaled Qudsi. „Ale můžete se vsadit, že pokud bude s touto nehodou souviset některý z jejich komerčních zájmů, bude to smeteno ze stolu,“ myslí si.

Výbuch připravil mnohé o střechu nad hlavou v době, kdy řada Libanonců ztratila práci a naspořené peníze vzhledem k měnové krizi. Podle New York Times proto ve městě panují obavy z nárůstu množství lidí bez domova.

Místní guvernér Marwan Abboud uvedl, že v důsledku exploze přišlo o domov 200 až 250 tisíc lidí. Úředníci se jim nyní snaží zajistit vodu, jídlo a přístřeší. 

Všude na zemi byli mrtví

Ministr vnitra Muhammad Fahmí uvedl, že výbuch patrně způsobila exploze více než 2 700 tun dusičnanu amonného, který byl uložen ve skladu poté, co byl zkonfiskován z jedné obchodní lodi v roce 2014. Podle AP nejsou žádné důkazy, které by nasvědčovaly tomu, že výbuch byl výsledkem útoku.

Neštěstí podle videozáznamů patrně předcházel nedaleký požár, který zřejmě způsobil hlavní explozi, když zasáhl vedlejší budovu. „Bylo to jako atomová bomba,“ popsala sedmdesátiletá učitelka Makrouhie Yerganianová, která žije v blízkosti přístavu. „Už jsem zažila snad všechno, ale nic takového,“ uvedla.

Jako Hirošima. Bejrút je v troskách, obří explozi slyšeli až na Kypru

Bezpečnostní složky přístav a okolí uzavřely a na místo přijely buldozery, které odklízejí trosky. Mladá žena se během úterního večera ptala jestli uvnitř nenašli jejího bratra. 

„Jmenuje se Jad, jeho oči jsou zelené,“ prosila. „Je to katastrofa. Všude na zemi jsou mrtví. Ambulance je neustále odvážejí,“ uvedl jeden z vojáků.

Armáda a příslušníci civilní obrany mezitím ve vážně zasažené čtvrti Achrafía odklízeli trosky a pátrali po možných přeživších. Našli zatím jednoho muže, který byl zaklíněn v troskách spadlého domu. Dobrovolníci mu poskytovali kyslík, zatímco ostatní se snažili vyprostit ze sevření jeho nohu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video