Béčkoví inženýři a pomíchané díly, íránská elektrárna hrozí Černobylem

  20:06aktualizováno  20:06
Nedávno spuštěná jaderná elektrárna v Búšehru může v budoucnu zahrozit jako Černobyl. Uvádí to britský list The Times s odvoláním na zdroj blízký íránské atomové komisi. Búšehr prý stavěli nezkušení inženýři, kteří míchali ruské a německé technologie. Elektrárna navíc stojí v seizmicky aktivní oblasti a na otřesy není připravená.

Jaderná elektrárna v íránském Bušehru. | foto: AP

První jaderná elektrárna v Íránu je nebezpečná a pravděpodobně zapříčiní "tragickou katastrofu" jako v Černobylu či Fukušimě, píše se v dokumentu, jenž britský deník získal ze spolehlivého zdroje a který se přisuzuje bývalému členovi právního oddělení íránské komise pro atomovou energii.

Na stavbě elektrárny, která zahájila činnost minulý měsíc, se totiž podíleli nezkušení inženýři, kteří navíc museli leckdy křečovitě zkombinovat původní německou technologii s pozdějšími ruskými návrhy, popisuje zpráva.

Dostavba zařízení trvala 35 let a byla často přerušovaná. Návrh na vybudování nukleární elektrárny vznikl v roce 1975 za vlády tehdejšího íránského šáha Muhammada Rezi Pahlavího, jenž stavbu zadal německé společnosti Kraftwerk Union. Němci ale v Íránu dlouho nepobyli, po islámské revoluci v roce 1979 zemi chvatně opustili.

Tajný vývoj jaderných zbraní

Írán obnovil projekt dostavby elektrárny v Búšehru v 90. letech, aby dokázal, že islámská republika může dosáhnout stejných technologických a vědeckých úspěchů jako Západ. Podle mnohých však Teherán tímto počínáním skrývá vývoj nukleární zbraně, což íránská vláda vehementně popírá.

Rozestavěný komplex pak dlouho ležel ladem. V osmdesátých letech ho navíc poškodili vojáci sousedního Iráku, který v letech 1980 až 1988 vedl s Íránem válku. O dekádu později se Írán rozhodl pro dostavbu a o pomoc požádal ruské odborníky. Ti však podle dokumentu "neoplývali dostatečnými zkušenostmi".

Rusové podle zprávy chtěli zařízení zcela přestavět, to jim ale Teherán nedovolil. Stavba už tehdy zhltla asi miliardu dolarů. Inženýři z někdejšího Sovětského svazu tak museli adaptovat ruské díly na německé jiného typu a z jiné doby.

"Ruská část je navržená na základě standardů, které nejsou tak přísné jako ty německé. Navíc nejsou používány v souladu s tím, k čemu byly navrženy, a jsou vystaveny neadekvátnímu tlaku," citoval The Times dále ze zprávy.

Búšehr leží v oblasti silných otřesů

Potencionální problémy, které obklopují zařízení v Búšehru, ale nejsou jen konstrukční. Elektrárna se nachází v oblasti jižního Íránu, která patří k seizmicky nejaktivnějším na světě, na silnější zemětřesení ale není připravena. A na možnou havárii nejsou připraveni ani pracovníci zařízení, kterým podle dokumentu chybí "vážnější tréninkový výcvik".

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád ovšem trvá na tom, že zařízení splňuje "všechny bezpečnostní regule a stanovy a podléhá nejvyšším bezpečnostním opatřením". Odborníci tomu ale příliš nevěří.

"Říkají ´věřte nám´, ale žádné takové ´věřte nám´ v jaderné politice neexistuje. Hrají ruskou ruletou, ale nejen s námi, nýbrž s celým světem," řekl Sami Alfaraj, šéf kuvajtského centra strategických studií a poradce kuvajtské vlády, který se obává o bezpečnost v regionu.

Írán detailní informace o zařízení tají, což si může dovolit. Jako jediná země s nukleární elektrárnou totiž nepatří k signatářům Konvence o jaderné bezpečnosti, jež zavazuje k dodržování mezinárodních bezpečnostních standardů a sdílení informací. Pravost čerstvě zveřejněného dokumentu sice není ověřena, jaderní experti ale podle The Times nevidí důvod, proč jí nevěřit.

Búšehr, Írán

Búšehr, Írán

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Cestu do hlubin duše lidí s demencí si vyšlapává robot jménem Mario

Trénování robotů k autonomní aktivitě na univerzitě v Maltě (8.2.2019).

Zmírnit osamělost lidí trpících demencí, usnadnit jejich interakce s blízkými nebo rozvíjet jejich koníčky. S takovými...

OBRAZEM: V Německu se sešli šmoulové, doufají v pokoření rekordu

V německém Lauchringenu se sešlo přes dva tisíce šmoulů. (16. února 2019)

Město Lauchringen nedaleko německo-švýcarských hranic v sobotu zažilo obří šmoulí sjezd. Fanoušků slavných modrých...

Polský premiér do Jeruzaléma nepojede, Netanjahu ho urazil

Polský premiér Mateusz Morawiecki na bezpečnostní konferenci v Mnichově (17....

Polský premiér Mateusz Morawiecki zrušil cestu do Jeruzaléma, na summitu visegrádské čtyřky s Izraelem jej příští týden...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz