Za otevřenou Evropu, za uprchlíky. Bavorsko prochází zelenou revolucí

  20:03aktualizováno  20:03
Bavorsko v neděli čekají zemské volby a politologové už předem počítají s tím, že jedním z faktických vítězů hlasování budou Zelení. Strana by mohla dostat až 18 procent hlasů, tedy dvakrát víc než před čtyřmi lety.

Budoucnost je naše. Volební lídři bavorských Zelených Katharina Schulzeová a Ludwig Hartmann na mítinku v Mnichově (7. října 2018) | foto: AP

Pokud by se předvolební průzkumy potvrdily, stali by se Zelení druhou nejsilnější stranou v bavorském Landstagu hned po Křesťanskosociální unii (CSU), která politice největšího německého spolkového státu dominuje od konce druhé světové války.

Jenže zatímco strana současného bavorského premiéra Markuse Södera se chystá na rekordně slabý výsledek (podle průzkumů by měla získat asi 35 procent hlasů), Zelení ve spolkové zemi považované za baštu konzervativismu jedou. Přebíhají k nim nejen voliči sociální demokracie, kterou oslabuje účast ve spolkové vládě, ale i příznivci CSU.

Volební jednička bavorských Zelených Katharina Schulzeová věří, že strana dokázala oslovit voliče svým důrazem na otevřené hranice, pomoc uprchlíkům a hlubší evropskou integraci. „Voliči si všimli, že ostatní strany kličkují a každý den říkají něco jiného. Zelení si stojí za tím, co říkají celou dobu,“ řekla Schulzeová listu The Financial Times

Fotogalerie

Rostoucí obliba Zelených je podle ní zrcadlovým odrazem volebních úspěchů, které v poslední době zaznamenala Alternativa pro Německo (AfD). „Naše země už není rozdělena jen na levici a pravici, ale také na liberální demokraty, kteří jsou otevření světu, a autoritativní, proevropský proud. My zjevně patříme k prvnímu táboru,“ myslí si Schulzeová.

CSU přitvrdila, ale nevyšlo to

Bavorští konzervativci během letošního léta ve snaze zarazit rostoucí popularitu protiimigrační a protievropské AfD značně přitvrdili a vyvoláváním střetů s kancléřkou Agelou Merkelovou o vracení migrantů na hranicích vyvolali hlubokou krizi v koalici. Ve snaze „ochránit“ bavorskou identitu také přijali zákon, podle nějž musí u vstupu na úřady viset křesťanské kříže. 

Jenže nyní se ukazuje, že kopírování populistů nefunguje. Ti, které trápí hlavně migrace, volí radši AfD a ti liberálnější utíkají k Zeleným. „Řada voličů nám říká, že to, jak se teď CSU chová, ten jazyk, to stanovení povinnosti mít kříže na budovách, že to není jejich Bavorsko,“ tvrdí třiatřicetiletá Schulzeová. 

Předáci Zelených si libují, že na jejich předvolební akce chodí víc lidí než kdy dříve. „Ještě před pěti lety bylo relativně snadné charakterizovat typického voliče Zelených. Jenže když dnes přijedu na předvolební mítink, tak poznám lidi z naší místní buňky a lidi z různých ekologických organizaci. Ale kdo jsou všichni ostatní?“ směje se Ludwig Hartmann, který vede kandidátku spolu s Schulzeovou.

Bavorští Zelení se nevzdávají specifické místní identity a dokázali ji propojit s bojem za ekologické otázky. Na jejich mítincích je slyšet volání o potřebě zachránit bavorskou vlast (heimat) před betonářskou lobby. V kampani akcentují také rovnoprávnost žen a mužů, sociální spravedlnost, vzdělání či  vnitřní bezpečnost, která dříve nepatřila k jejich doméně.

Bavorsko se chystá na politický otřes, Seehoferovi jde o přežití

„Zdá se, že Zelení na rozdíl od SPD zapustili v Bavorsku kořeny. Můžou se objevit na Oktoberfestu a v dirndlu a kožených kalhotách a lidé jim to budou věřit,“ řekl listu The Financial Times politolog Jürgen Falter z univerzity v Mohuči. Někteří analytici dokonce spekulují, že Zelení by v budoucnosti mohli v celoněmecké měřítku vystřídat sociální demokracii jako dominantní sílu nalevo od politického středu.

Vzhledem k předvolebním průzkumům je velmi pravděpodobné, že v Bavorsku po nedělních volbách vznikne koaliční vláda. CSU jasně vylučuje možnost vládnout s AfD, a tak připadají v úvahu především dvě varianty – koalice se Zelenými nebo Svobodnými voliči (FW). 

Zelení už dali najevo, že jsou ochotni převzít odpovědnost, ale jen pokud CSU dá jasně najevo, že hodlá zastávat tolerantní a proevropskou politiku. „S námi se dá vždy mluvit o ekologické a spravedlivé politice, ale ne o protievropské a autoritářské,“ vzkázala předem konzervativcům Schulzeová. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Polák skoupil jízdenky na celý vlak, chtěl upozornit na byrokracii

Centrální vlakové nádraží ve Varšavě

Nespokojený zákazník polských drah vynaložil tisíce zlotých a hodiny času, aby skoupil jízdenky na celý vlak. A to jen...

Zrušte blokádu, vyzvala EU kapitánka Racketeová z lodě s migranty

Kapitánka lodi Sea-Watch 3 Carola Racketeová byla po přistání v přístavu...

Německá kapitánka humanitární lodi Sea-Watch 3 Carola Racketeová ve čtvrtek po výpovědi u italského soudu vyzvala...

Zaražené větry pro spásu lidstva. Skleníkový metan u krav má omezit mikrob

Stádo krav na farmě nedaleko novozélandského města Invercargill

Vědci se opět zaměřili na metan, který produkují krávy při zpracovávání potravy. Po pokusech s mořskou řasou či skořicí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz