Zvonce krav i hnůj patří k Bavorsku, debatují Němci kvůli žalobě manželů

  12:49aktualizováno  12:49
Na zelené louce se pase stádo krav, svítí slunce. Statná zvířata mají kolem krku zvonce a jejich pohyb je slyšet široko daleko. Čerstvý venkovský vzduch se mísí s pachem hnoje. Vesnická idyla v Bavorsku. Ovšem ne pro každého. Němečtí manželé si na hluk a zápach krav od sousedů stěžovali u soudu. Ten žalobu zamítl a příznivci tradic slaví.

Krávy na pastvinách v Bavorsku (1. srpna 2018) | foto: Profimedia.cz

Na nesnesitelný život vedle statku s hospodářskými zvířaty si dlouhodobě stěžuje manželský pár, který se v roce 2011 přestěhoval do domu v bavorské vsi Holzkirchen. 

Majitelce sousední mléčné farmy Regině Killerové vyčetli, že je obtěžuje hluk, který vydávají zvonce jejích krav, ale i zápach hnoje a hmyz létající z nedaleké louky. U soudu, na který se manželé obrátili, pak vypověděli, že i doma v ložnici dosahuje neustálé zvonění až 70 decibelů. 

To je hluk, který vydává třeba zapnutá pračka, spláchnutí záchodu, tleskající publikum v sále nebo běžný provoz v kanceláři. Manželům zvony podle stanice Deutsche Welle způsobují deprese a problémy se spánkem, hodnota jejich majetku je navíc kvůli sousedům nižší, než byla bez nich. Manželé také podle irského serveru Independent zažalovali radnici, která Killerové pozemky pronajala. 

Ani no-go zóna nepomohla

V roce 2015 se naštvaný pár se sousedkou dohodl na kompromisu. Krávy se přesunuly na jiné části louky a kolem domu vznikla dvacetimetrová „no-go“ zóna. Ani to však nestačilo a zvonění zvonců manžele otravovalo dál. Tvrdili, že je nesnesitelně hlučné.

Oba manželé na Killerovou podali vlastní žaloby, mnichovský soud je však zamítl. Pár se proto odvolal k vyšší instanci. Stěžovatelé například požadují, aby se kravám místo hlasitých zvonců daly čipy, které už dnes běžně používají zemědělci v ostatních částech světa.

Cinkající krávy odpuzují turisty. Rakouský hoteliér žádá odškodnění

To farmářka odmítla s vysvětlením, že je zvonivý zvuk uklidňující a navíc je součástí životního stylu celého regionu. Krávy navíc podle ní své zvony potřebují pro případ, že by utekly. S lokalizací pomocí GPS mají v Bavorsku málo zkušeností, dodala.

Soudní pře vyvolala v Německu debatu o bavorských tradicích. „V sázce je odpověď na otázku, zda mohou být kravské zvonce považovány za náležitou součást zemědělství v našem regionu,“ uvedl v prosinci starosta Holzkirchenu Olaf von Löwis. A k názoru, že by se tradice měly zachovávat a že Bavorsko charakterizuje bučení krav a zvonění zvonců, se nakonec přiklonil i soud. 

Žalobu muže zamítl, na rozhodnutí u žaloby jeho ženy se zatím čeká. A i manžel se ještě může odvolat. List Bild píše, že jediným obdobím, kdy se pár může v klidu vyspat, je zima.

Příznivci bavorských zvyků i přes druhou dosud běžící žalobu oslavují. „Jde o soužití starousedlíků a nováčků. Krávy se zvonci na mýtině patří k našemu životnímu stylu!“ raduje se například předsedkyně bavorského parlamentu Ilse Aignerová na Twitteru.

Kravské zvonce patří neodmyslitelně taky k alpskému lyžování:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Ochrnutý Francouz dostane znovu umělou výživu, rozhodl odvolací soud

Rachel Lambertová (manželka Vincenta Lamberta), která sedí vedle jejího synovce...

Francouzský odvolací soud v pondělí nařídil lékařům z nemocnice v Remeši, aby opět začali uměle vyživovat muže, který...

Jak padlý rakouský vicekancléř na Ibize rokoval o podpoře ruských oligarchů

Odstupující vicekancléř Heinz-Christian Strache z FPÖ (18. května 2019)

Bývalý rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache, který před dvěma lety domlouval s domnělou neteří ruského...

Al-Džazíra líčila Arabům holocaust. Židé ho zneužili a nafoukli, tvrdila

Kancelář stanice al-Džazíra v Jeruzalémě (13. června 2017)

Katarská zpravodajská televize Al-Džazíra čelí skandálu poté, co vydala dvě videa o holocaustu. Zatímco anglická verze...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz