Pyrrhovo vítězství pro Asada. Mír nepřinese, část moci uzme Putin

  19:01aktualizováno  19:01
V Ženevě se minulý týden odehrálo další z mnoha kol vyjednávání míru v Sýrii. Po porážce Islámského státu přichází na řadu budoucnost země. Analytici však tvrdí, že Sýrie se ani s možným utichnutím bitevní vřavy klidu nedočká. O vliv budou usilovat desítky znepřátelených táborů. Zlom může přijít až v roce 2021, kdy končí Bašáru Asadovi prezidentský mandát.

Bašár Asad a Vladimir Putin | foto: AP

Pohled na mapu, která zobrazuje aktuální rozložení sil v Sýrii, připomíná opravdu pestré omalovánky. Islámský stát už většinu území ztratil, desítky povstaleckých skupinek však stále soupeří s režimem Bašára Asada o velkou část Sýrie. Rebelové se dlouhých sedm let snažili Asada zbavit moci se zbraní v ruce. Neuspěli. Konflikt uvázl na mrtvém bodě.

Mír v Sýrii cizí vojáky nevyžene. O vliv se bude prát Rusko i Írán

Střety armád sice i nadále pokračují, jedinou cestou k míru je však vyjednávání. Pro povstalce má poněkud hořkou pachuť, protože Asad má podle mnoha expertů na Blízký východ vůbec nejsilnější pozici od vypuknutí konfliktu v roce 2011. I přes výzvy k rezignaci v prezidentském úřadu zřejmě zůstane až do roku 2021, kdy mu skončí druhý mandát.

Zlomem v syrském konfliktu byla, a to nejen pro Asada, intervence ruských vojsk. Damašku se s ruskou silou v zádech podařilo obsadit velká území, která až donedávna držel Islámský stát. Osvobození se dočkal Homs, Aleppo i Dajr az-Zaur. O území přicházejí také povstalci. Syrská armáda například před pár dny poprvé za mnoho let vstoupila do provincie Idlíb.

15.prosince 2017 v 14:29, příspěvek archivován: 22.prosince 2017 v 10:33

Updated #Control & Influence #Map of #Syria and Western #Iraq 15 December 2017, #Data Shows % of Gains & Losses in the last 30 Days. For More: https://t.co/W9WrLkQSMW https://t.co/LUNbGQ6qFG

Ani Asad však jen hrubou armádní silou celou Sýrii nezíská. O to méně, že jeho největší spojenec Rusko před pár dny ohlásilo částečné stažení vojsk. Z aktuální situace na bojišti vyplývá, že vládní vojska a jejich zahraniční spojenci ovládají přes polovinu území Sýrie, uvádí agentura AP. Pokud Asad zavelí k útoku na rebely ovládanou Ghútu či severní část Idlíbu, uvadající konflikt se může opět naplno rozhořet.

Putin se hlásí o slovo

Damašek se dříve nebo později bude chtít vypořádat také s „kurdským problémem“. Kurdské jednotky na severu země drží rozlehlá území. Asad už tamní bojovníky označil za zrádce, protože spolupracují s nepřítelem. Kurdské jednotky se dlouhodobě spoléhají na výzbroj a výcvik od Spojených států. Byly hlavní silou v boji proti Islámskému státu, zejména v baště této teroristické organizace Rakká.

Fotogalerie

O slovo se zřejmě ještě přihlásí Rusko. Jak už bylo řečeno, Asad by jen těžko bez pomoci Vladimira Putina porazil Islámský stát. Ten posloužil rovněž jako dobrá záminka pro vstup ruských vojsk do Sýrie. Bombardování povstaleckých pozic bylo pro syrský režim příjemným bonusem. Ruská pomoc však nebyla nezištná.

Kreml si už během vojenského nasazení dojednal výhodné pronájmy letecké základny ve městě Hmímím a doky v přístavním městě Tartús. Putin však na sebe strhává pozornost i v politické rovině syrského konfliktu. Ženevská mírová jednání probíhají ve stínu dialogu vedeného v kazašské Astaně, kde už byly v minulosti vyjednány čtyři mírové zóny vytyčené na území Sýrie. V Soči zase o Sýrii vyjednávalo společně s Putinem Turecko a Írán. Tedy země, které mají na dění na Blízkém východě klíčový vliv.

Pyrrhovo vítězství?

Část moci předal Asad dobrovolně zahraničním spojencům. V čele Sýrie se však v posledních letech snažil udržet za každou cenu. Odstoupení odmítal i ve chvíli, kdy jeho režim čelil mezinárodnímu tlaku kvůli nasazení chemických zbraní. Takřka sedm let války zdevastovalo nejedno velké město. V troskách skončil Homs, Aleppo i Rakká.

Jednání v Astaně

Podle zmocněnce OSN pro Sýrii Staffana de Mistury vznikne skupina, která bude jednat o propuštění vězňů v Sýrii. Mohl by to být první krok k řešení syrské krize, řekl de Mistura, který se v pátek  připojil k účastníkům astanského setkání o Sýrii.

Bašár Džaafarí, který vede syrskou vládní delegaci jak v rozhovorech pořádaných OSN, tak v Astaně, dnes řekl, že Damašek požaduje okamžité a bezpodmínečné stažení cizích armád ze Sýrie. Prohlásil, že Sýrie považuje přítomnost tureckých vojáků za zjevnou agresi stejně jako záměr USA ponechat v Sýrii část svých vojáků. Turecko i USA stály v konfliktu na straně oponentů Damašku.

Zdroj: ČTK

Země přišla o velkou část infrastruktury a nemocnic. S Asadem u moci se navíc nedají očekávat větší investice od západních mocností. Konflikt navíc vyhnal z domovů miliony lidí. Velká část z nich skončila v uprchlických táborech v Jordánsku a Libanonu, zbytek hledá lepší život v Evropě.

Profesorka Rula Jebrealová z univerzity v Miami uvádí, že Asadovi se nedaří zemi řídit z dlouhodobé perspektivy. Vzpoura proti vládě podle ní bude pokračovat do té doby, dokud syrský lid nezíská svobodu. „Asad zvítězil co se týče strategické války. Může se však jednat o Pyrrhovo vítězství, protože nepřinese mír ani stabilitu,“ uvedla Jebrealová na blogu Carnegie Middle East Center’s Diwan.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

V severním Německu se srazily letouny Eurofighter, jeden z pilotů zahynul

Stíhací stroje Eurofighter německého vojenského letectva (30. května 2008)

Na severu Německa se v pondělí po srážce zřítily dva armádní bojové letouny typu Eurofighter. S odvoláním na bundeswehr...

Evakuace jak z Černobylu. Hořící kazašské muniční sklady vyhání 45 000 lidí

Výbuch v továrně v Rusku (1. 6. 2019)

Kazašská vláda nařídila v pondělí evakuovat celé město Arys, kde žije zhruba 45 000 obyvatel. Přinutila ji k tomu série...

Tankery v Perském zálivu zadarmo už chránit nebudeme, varoval Trump

Na mítinku v Orlandu na Floridě Donald Trump prohlásil, že oficiálně začíná...

Americký prezident Donald Trump se domnívá, že Spojené státy by neměly zajišťovat bezpečnost Hormuzského průlivu bez...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz