Asad uprchlíkům zabaví nemovitosti. Už nám tu zůstanou, bojí se Němci

  16:34aktualizováno  16:34
Pozdvižení v Německu vzbudil dekret vydaný syrským prezidentem Bašárem Asadem, v jehož důsledku by miliony uprchlíků z válkou rozvrácené země mohly přijít o nemovitý majetek. Německá diplomacie Asadův plán označila za „perfidní“.

Golanské výšiny. Drúzský chlapec s portrétem syrského prezidenta Bašára Asada (17. dubna 2018) | foto: AP

Bašár Asad vydal „rekonstrukční dekret“ číslo deset 4. dubna. Podle dokumentu mají Syřané pouhých třicet dní na to, aby na úřadech prokázali původ svého nemovitého majetku. To v praxi znamená, že miliony syrských uprchlíků by se musely rychle vrátit do vlasti, nad níž Asadův režim v poslední době opět přebírá čím dál větší kontrolu.

Taková cesta by se mohla stát osudovou pro asi 1,5 milionu uprchlíků, které syrská tajná služba považuje kvůli jejich antipatiím k režimu za teroristy. Podle Deutsche Welle ze Sýrie uteklo před válkou celkem šest milionů lidí a naprostá většina z nich si sebou žádné doklady dokazující vlastnictví bytů, domů či pozemků nevzala. 

Příslušné dokumenty si podle německého tisku ani nemohou opatřit, protože v syrských pozemkových knihách byla před válkou zapsána jen zhruba polovina všech pozemků. Navíc některé databáze jako například úřad v Homsu byly v sedmileté válce zničeny.

Dekret zbrdí návrat Syřanů, lamentuje Berlín

Podle německého listu Süddeutsche Zeitung je opatření namířeno především proti podnikatelům a představitelům střední třídy, kteří před válkou odešli za hranice. Podle syrské opozice je Asadův dekret o rekonstrukci měst nástrojem etnické čistky, kterou se šíitský režim snaží z ekonomických center Sýrie jako je Damašek, Homs či Aleppo vyhnat sunnity.

Fotogalerie

Sýrie se krátce po vypuknutí občanské války stala bojištěm dávného schizmatu mezi sunnitskou a šíitskou větví islámu a angažmá regionálních velmocí jako je Írán (na straně Asada) a Saúdská Arábie (podporuje rebely) tento svár dále přiživilo. Asad se prezentuje jako ochránce menšinových alávitu, křesťanů či drúzů před sunnitskými radikály.

Rheinische Post spekuluje, že masové zabavování nemovitostí syrské vládě umožní redukovat ekonomické ztráty způsobené vyčerpávající válkou a odměnit spojence, kteří za své služby čekají na výhodné kontrakty spojené s očekávanou rekonstrukcí země.

Asadův dekret vzbudil velkou nelibost v Německu, kam se uchýlilo asi půl milionu syrských uprchlíků. Vláda v Berlíně se totiž obává, že Syřané se svým majetkem ve vlasti ztratí i motivaci se někdy do své vlasti vrátit. 

Německé ministerstvo zahraničí uvedlo, že je postupem syrské vlády „hluboce pohněváno“. Dekret označilo za „záludný“ pokus zpochybnit majetková práva Syřanů, ze kterého „bude těžit režim a jeho stoupenci a který zbrzdí návrat velkého počtu Syřanů“. Berlím proto vyzval Rusko, které v syrské válce stojí na straně Asada, aby mu změnu majetkových poměru v zemi rozmluvilo.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Černobyl na prodej. Lidé ve velkém nakupují předměty ze sovětské éry

Na internetu je možné zakoupit stejné plynové masky, které používaly vojáci v...

Seriál Černobyl přitáhl celosvětovou pozornost. Na místo jaderné katastrofy proudí davy turistů, uživatelé sociálních...

Konzervativci vybírají nástupce Mayové. Zůstávají čtyři kandidáti

Boris Johnson zahájil kampaň za zvolení do čela konzervativců. (12. června 2019)

Poslanci Konzervativní strany pokračovali ve volbě kandidátů na pozici lídra strany. Do dalšího kola postoupili čtyři -...

Nucený odsun. Ruská obec nechala kvůli potyčkám vystěhovat stovky Romů

Obec Čemodanovka na západě Ruska. Po hromadné rvačce se odtamtud musely...

Více než 600 Romů minulý týden spěšně opustilo své domovy v ruské vesnici Čemodanovka poté, co se dostali do sporu se...

Najdete na iDNES.cz