Asad uprchlíkům zabaví nemovitosti. Už nám tu zůstanou, bojí se Němci

  16:34aktualizováno  16:34
Pozdvižení v Německu vzbudil dekret vydaný syrským prezidentem Bašárem Asadem, v jehož důsledku by miliony uprchlíků z válkou rozvrácené země mohly přijít o nemovitý majetek. Německá diplomacie Asadův plán označila za „perfidní“.

Golanské výšiny. Drúzský chlapec s portrétem syrského prezidenta Bašára Asada (17. dubna 2018) | foto: AP

Bašár Asad vydal „rekonstrukční dekret“ číslo deset 4. dubna. Podle dokumentu mají Syřané pouhých třicet dní na to, aby na úřadech prokázali původ svého nemovitého majetku. To v praxi znamená, že miliony syrských uprchlíků by se musely rychle vrátit do vlasti, nad níž Asadův režim v poslední době opět přebírá čím dál větší kontrolu.

Taková cesta by se mohla stát osudovou pro asi 1,5 milionu uprchlíků, které syrská tajná služba považuje kvůli jejich antipatiím k režimu za teroristy. Podle Deutsche Welle ze Sýrie uteklo před válkou celkem šest milionů lidí a naprostá většina z nich si sebou žádné doklady dokazující vlastnictví bytů, domů či pozemků nevzala. 

Příslušné dokumenty si podle německého tisku ani nemohou opatřit, protože v syrských pozemkových knihách byla před válkou zapsána jen zhruba polovina všech pozemků. Navíc některé databáze jako například úřad v Homsu byly v sedmileté válce zničeny.

Dekret zbrdí návrat Syřanů, lamentuje Berlín

Podle německého listu Süddeutsche Zeitung je opatření namířeno především proti podnikatelům a představitelům střední třídy, kteří před válkou odešli za hranice. Podle syrské opozice je Asadův dekret o rekonstrukci měst nástrojem etnické čistky, kterou se šíitský režim snaží z ekonomických center Sýrie jako je Damašek, Homs či Aleppo vyhnat sunnity.

Fotogalerie

Sýrie se krátce po vypuknutí občanské války stala bojištěm dávného schizmatu mezi sunnitskou a šíitskou větví islámu a angažmá regionálních velmocí jako je Írán (na straně Asada) a Saúdská Arábie (podporuje rebely) tento svár dále přiživilo. Asad se prezentuje jako ochránce menšinových alávitu, křesťanů či drúzů před sunnitskými radikály.

Rheinische Post spekuluje, že masové zabavování nemovitostí syrské vládě umožní redukovat ekonomické ztráty způsobené vyčerpávající válkou a odměnit spojence, kteří za své služby čekají na výhodné kontrakty spojené s očekávanou rekonstrukcí země.

Asadův dekret vzbudil velkou nelibost v Německu, kam se uchýlilo asi půl milionu syrských uprchlíků. Vláda v Berlíně se totiž obává, že Syřané se svým majetkem ve vlasti ztratí i motivaci se někdy do své vlasti vrátit. 

Německé ministerstvo zahraničí uvedlo, že je postupem syrské vlády „hluboce pohněváno“. Dekret označilo za „záludný“ pokus zpochybnit majetková práva Syřanů, ze kterého „bude těžit režim a jeho stoupenci a který zbrzdí návrat velkého počtu Syřanů“. Berlím proto vyzval Rusko, které v syrské válce stojí na straně Asada, aby mu změnu majetkových poměru v zemi rozmluvilo.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Další z rubriky

Drogy už v Mexiku nebudou zločinem. Válka s kartely selhala, říká prezident

Marihuana zabavená kartelu Independiente de Acapulco. Mexičtí mafiáni při...

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador představil radikální plán reformy protidrogového zákona. Navrhuje užívání...

Omlouvám se vám za chování politiků, řekl rakouský prezident spoluobčanům

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen se v projevu omluvil občanům za...

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen se v úterý večer v projevu k národu omluvil za to, jaký obrázek nyní...

Živel se vrací. Oklahomou a Texasem prolétlo 14 tornád, teď ale nezabíjela

Tornádo zasáhlo oklahomské město Mangum (20.5.2019).

Střední částí Oklahomy a západním Texasem se přehnalo v pondělí večer místního času 14 tornád. V oblasti se čtyřmi...

Najdete na iDNES.cz