Barmská vláda vyhání Lékaře bez hranic, upřednostňují prý muslimy

  16:44aktualizováno  17:03
Barmská vláda zakázala mezinárodní humanitární organizaci Lékaři bez hranic (MSF) působit na západě země. Důvodem je údajné upřednostňování muslimské menšiny nad většinovými budhisty.

Krizová pomoc Lékařů bez hranic mezi Rohingy na západě Barmy (Myanmaru). | foto: Kaung Htet

Tamní muslimové žijí podle lidskoprávních aktivistů v podmínkách podobných apartheidu a čelí systematickému násilí. Humanitární organizace tak pro ně často mohou představovat jedinou možnou lékařskou péčí.

Na zákaz jako první reagovaly Spojené státy. Washington v pátek vyzval přestavitele země k okamžitému zajištění neomezeného přístupu humanitárních organizací do Rakhinského (dříve Arakanského) státu. 

Ten je bolavým místem více než padesátimilionové země v jihovýchodní Asii. S novou civilní vládou, která vojenskou juntu vystřídala před třemi lety, se situace výrazně zhoršila. Tamní etnická menšina Rohingů hlásící se k islámu nemá barmské občanství a většinová společnost je považuje za ilegální přistěhovalce ze sousedního Bangladéše. 

Zejména v posledních letech dochází k systematickému utlačování Rohingů a OSN varovala centrální vládu před porušováním lidských práv. 

Podle mluvčího vlády Ye Htuta humanitární organizace lživě tvrdí, že pomáhají obětem masakru, který se měl odehrát v polovině ledna ve městě Maungdaw. Vláda však trvá na tom, že k žádnému masakru nedošlo.  

OSN a lidskoprávní organizace však informovaly, že bezpečnostní složky v Maungaw zavraždili téměř padesát Rohingů. A k nelibosti vlády Lékaři bez hranic potvrdili, že ošetřili dvaadvacet lidí se střelnými zraněními, řeznými ranami a dalšími následky brutálního bití. 

Mezinárodní vyšetřovatelé mají smůlu

Vláda však oběti popírá a dál trvá na neexistenci důkazů. Incident slíbila vyšetřit, nicméně žádost amerického velvyslance, aby do vyšetřovacího týmu byli zahrnuti i zahraniční experti, odmítla s tím, že se jedná o "interní záležitost". 

Násilnosti v Mungaw jsou těžko prokazatelné, protože do oblasti nesmí novináři a mezinárodní humanitární organizace jsou pod přísným dohledem. Podle BBC mají na výběr zůstat zticha a situaci nekomentovat, anebo se angažovat a riskovat, že to vyvolá hněv buddhistické většiny.

Pokud bude vraždění v Maungaw potvrzeno, počet obětí etnicko-náboženského konfliktu v Rakhinském státě od června 2012 stoupne na 277. Drtivou většinu z nich tvoří Rohingové. I přes demokratické reformy násilí v Rakhinském státě nabírá na síle a více než 140 tisíc lidí už muselo opustit své domovy.  

Fotogalerie

Protimuslimské nálady jsou na vzestupu po celé zemi a vláda, která de facto stále pracuje ve prospěch bývalé vojenské diktatury, je obviňována z jejich rozdmýchávání. 

V Rakhinském státě se nachází naleziště nerostných surovin a v oblasti se buduje ropovod a plynovod do čínského Jün-nanu. 

Tisíce pacientů  v ohrožení

MSF na západě Barmy působí více než dvacet let. Za tu dobu lékaři ošetřili stovky tisíc lidí z obou znesvářených skupin. "Toto jednostranné rozhodnutí nás šokovalo. Poprvé po 22 letech naší přítomnosti v zemi jsou naše kliniky zavřené. Bez potřebné péče a léků zůstalo přes třicet tisíc pacientů. Máme velké obavy o jejich osud," řekl iDNES.cz Pavel Gruber z české pobočky Lékařů bez hranic.

"Veškerou zdravotnickou péči poskytujeme pouze na základě potřeb lidí, bez ohledu na rasu, náboženství nebo politickou příslušnost. Malárie, stejně jako HIV nebo tuberkulóza, nezná etnické hranice. Jen od roku 2004 jsme v Rakhinské státě například léčili přes milion pacientů s malárií a jejich etnická příslušnost či náboženské vyznání nehrálo roli," dodal Gruber.

"Nejistota a opakované hrozby ze strany malé skupiny zastupující rakhinskou většinovou komunitu výrazně brání naší organizaci v práci," uvádí se na webových stránkách MSF. Žádná jiná nezávislá organizace, která by měla podobné zkušenosti, v Rakhinském státě nepůsobí. 

Rakhinský stát

Rakhinský stát


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Nejprve prodali moji ledvinu, pak mě. Nepálky bojují proti obchodu s lidmi

Počty případů obchodování s lidmi v Nepálu stále narůstají. (7. února 2019)

Hranice Indie a Nepálu se v posledních letech staly jednou z nejrušnějších světových tras pro obchodníky s lidmi. Za...

Summit V4 v Jeruzalémě odpískán, s Izraelci se ale sejdou Babiš i Orbán

Polský premiér Mateusz Morawiecki a izraelský ministerský předseda Benjamin...

Summit visegrádské čtyřky se v Izraeli v úterý neuskuteční, ale izraelský premiér Benjamin Netanjahu se setká s...

Evropa Trumpově poslu netleskala, přesto je bezmocná, píše o Mnichovu tisk

Americký viceprezident Mike Pence se zúčastnil mnichovské bezpečnostní...

Rozpory mezi Spojenými státy a Evropou se na mnichovské bezpečnostní konferenci vyjevily i v symbolické rovině....

Najdete na iDNES.cz