Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Barmská disidentka Su Ťij stráví další rok a půl v domácím vězení

  8:11aktualizováno  17:21
Barmský tribunál odsoudil disidentku Do Aun Schan Su Ťij na tři roky za mřížemi. Vojenská vláda ale trest zmírnila a nařídila jí osmnáct měsíců domácího vězení. Disidentka se prý provinila proti pravidlům domácího vězení, když ji navštívil Američan John Yettaw. Ten si ve vězení odpyká sedm let.

Celý případ se táhne už od května, kdy John Yettaw přeplaval bez pozvání přes jezero do domu Su Ťij. Před soudem vypověděl, že měl vizi o jejím zavraždění a chtěl ji varovat.

Čtyřiašedesátileté nositelce Nobelovy ceny míru, která strávila 14 z uplynulých dvaceti let ve vězení nebo v domácím vězení, hrozil za porušení podmínek domácího vězení až pětiletý trest.

Trest Su Ťij snížil sám velitel junty

Tribunál v rangúnské věznici Insein dnes nejprve vynesl tříletý trest vězení a nucených prací. Pak ale následovala pětiminutová pauza a do místnosti přišel ministr vnitra a nahlas přečetl příkaz šéfa junty Thana Šweie.

Šéf barmské vojenské junty Šwe.V nařízení generál vysvětlil, že trest Su Ťij snižuje na 18 měsíců, protože chce udržet klid v zemi a také proto, že je dcerou generála Aung Sana, který se zasloužil o nezávislost Barmy na Velké Británii.

Na čtení rozsudku režim překvapivě pustil novináře i zahraniční diplomaty. Su Ťij prý vypadala během devadesátiminutového zasedání soudu unaveně.

Po vynesení rozsudku poděkovala zahraničním diplomatům za to, že k soudu přišli. "Těším se, že s vámi budu v budoucnu pracovat za mír a rozkvět mé země a regionu," řekla Su Ťij, než ji vyvedli ze soudní síně.

Odsouzení Su Ťij se očekávalo. Barmští generálové totiž potřebují populární Su Ťij vyšachovat z voleb, jež se mají konat příští rok. Obávají se, že by její hnutí mohlo zvítězit a otřást vládou junty, která zemi vládne už od roku 1962.

Okolí věznice Insein hlídaly stovky barmských vojáků

Okolí věznice Insein hlídaly stovky barmských vojáků.

Podle analytiků byly tři roky nejnižším možným trestem a jeho snížením na polovinu se junta snaží navenek působit shovívavým dojmem. Zejména si prý chce usmířit asijské země, mezi nimi Čínu, Indii a Thajsko, které jsou pro přežití režimu čelícího mezinárodním sankcím klíčové.

Záhadný Američan stráví ve vězení sedm let

Tvrdý trest si vyslechl i záhadný Američan John Yettaw, který musel minulý týden kvůli svým onemocněním vyhledat lékařskou pomoc. Údajně trpí epilepsií, cukrovkou a problémy se srdcem.

John YettawTribunál ho odsoudil na sedm let za mřížemi. Čtyři roky by přitom měl strávit v pracovním táboře. Podle soudu se provinil mimo jiné proti imigračnímu zákonu, plaval prý také v místech, kde je koupání přísně zakázáno. - o záhadném Američanovi si přečtěte zde

Stejný trest jako Su Ťij, tedy 18 měsíců vězení, si vyslechly i její dvě společnice. V době návštěvy byly v domě a Američana prý nechaly přespat v přízemí vily. Po vynesení rozsudku byly spolu s disidentkou odvezeny do jejího domu.

Vojenská vláda neponechala nic náhodě. Soud probíhal v rangúnské věznici Insein za zpřísněných bezpečnostních opatření. Podle svědků bylo v okolí až 2 000 příslušníků bezpečnostních jednotek.

Okolí věznice Insein hlídaly stovky barmských vojáků

Okolí věznice Insein hlídaly stovky barmských vojáků.

Všechny státní noviny otiskly shodný článek, ve kterém vyzývaly příznivce Su Ťij, aby nevyvolávali nepokoje, a zahraniční země, aby se nevměšovaly do barmských záležitostí.

Verdikt odsoudil Havel i česká diplomacie

Verdikt dnes odsoudil celý svět a rozhořčeně zareagovala i česká diplomacie. Podle ní junta nevyslyšela opětovně výzvy OSN, EU i asijských zemí, aby od zinscenovaného procesu upustila.

Dům, kde si Su Ťij odpykává trest domácího vězení"Tato přední představitelka barmské opozice je a musí být klíčovou osobou procesu, který má vést k nastolení demokracie v zemi," uvedl šéf české diplomacie Jan Kohout. Požádal o okamžité a bezpodmínečné propuštění disidentky.

Tradiční obhájce lidských práv Havel Václav považuje poslední rozsudek nad vůdkyní barmské opozice za "skandální, ničím však nevybočující z politického cynismu jedné z nejtvrdších totalit na světě".

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová prohlásila, že Su Ťij neměla být vůbec souzena a odsouzena. "Dále žádáme, aby bylo ukončeno její domácí vězení," zdůraznila po oznámení rozsudku.

NEJZNÁMĚJŠÍ DISIDENTKA SVĚTA

Jedna z nejznámějších politických vězeňkyň světa Do Aun Schan Su Ťij je ikonou barmského boje za demokracii. Narodila se v Rangúnu 19. června 1945. Její otec, generál Aung San, národní hrdina, byl zavražděn, když jí byly dva roky. Jen šest měsíců poté získala Barma nezávislost na Británii, kterou Aung San pomáhal vyjednat.

Su Ťij studovala politické vědy na univerzitě v Novém Dillí a později filozofii, politiku a ekonomii v Oxfordu. V roce 1972 se vdala za Michaela Arise, britského univerzitního profesora a spisovatele. Do Barmy se Su Ťij - k nelibosti vládnoucí junty - vrátila v dubnu 1988, aby se starala o nemocnou matku.

Barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij v roce 1996Ještě ten samý rok se stala šéfkou Národní ligy pro demokracii a volala po konci vojenského režimu v zemi. V prosinci matka zemřela, v červenci 1989 junta na Su Ťij uvalila domácí vězení za "ohrožování státu". Stejně skončili i její manžel a synové, když za ní přijeli z Británie.

V květnu 1990 se v Barmě konaly volby, od roku 1960 první, v nichž o křesla v parlamentu usilovalo více politických stran. Su Ťij osobně sice kandidovat nesměla, ale její NLD i tak získala 392 z celkových 485 křesel. Jenže junta odmítla výsledky uznat a moc si ponechala.

Su Ťij zůstala v domácím vězení. V roce 1991 dostala Nobelovu cenu za mír. Když v roce 1999 zemřel její manžel Aris, nebyla mu na pohřbu - odmítla totiž opustit Barmu.

Zatím poslední nepřetržitá etapa jejího domácího vězení začala 30. května 2003 po střetech jejích stoupenců s přívrženci režimu. Generálové disidentce odstřihli telefon, kontrolují poštu a filtrují návštěvy. V září 2007 se Su Ťij modlila venku s buddhistickými mnichy, kteří odstartovali vlnu protivládních protestů. Následné opatrné rozhovory mezi Su Ťij a představiteli junty k ničemu nevedly.

Naposledy mohli lidé 62letou "vězeňkyni z Rangúnu" vidět letos v březnu, kdy státní televize vysílala záběry z jejího setkání se zvláštním vyslancem OSN Ibrahimem Gambarim.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Podezřelé nákupy zbraní se mají hlásit už od července, schvaluje vláda

24. dubna 2024  5:25,  aktualizováno  11:32

Prodejci mají mít už od července povinnost hlásit podezřelé nákupy zbraní. Počítá s tím novela...

ANO nemá představu o budoucnosti, odpověděl Fiala Babišovi ohledně důchodové reformy

24. dubna 2024  11:22

Šéf ANO Andrej Babiš na svém účtu na sociální síti X tento týden zveřejnil video, ve kterém...

Kdo pošle hlas do voleb z ciziny poštou, bude moci jít volit znovu a jinak

24. dubna 2024  10:57,  aktualizováno  11:20

Pravidla pro volby poštou ze zahraničí se ještě oproti původnímu vládnímu návrhu změní....

Senior přivezl granáty na služebnu v Prostějově autobusem, ukradl je na vojně

24. dubna 2024  11:17

Osmdesátiletý muž, který minulý týden přinesl na policejní služebnu v Prostějově v igelitové tašce...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...