Vůdce barmské vládnoucí junty Min Aun Hlain uvedl, že zemětřesení si vyžádalo nejméně 144 mrtvých a přes 730 zraněných, zároveň ale upozornil, že počet obětí se ještě zvýší. Z řady oblastí blízko epicentru zemětřesení, jehož ohnisko leželo deset kilometrů pod povrchem, zatím v zemi, kde se vede občanská válka, není mnoho oficiálních zpráv.
V centrální části země přišli o život tři lidé poté, co se zřítila část jedné z místních mešit, řekli agentuře Reuters svědci. Další dva lidé zahynuli po zřícení hotelu ve městě Aunban na jihu země. Pod troskami zůstalo dvacet lidí. Na více místech zanechalo zemětřesení škody na veřejné infrastruktuře.
Vojenská junta vyhlásila stav nouze v několika regionech včetně metropole Neipyijto a druhého největšího města Mandalaj, které leží zhruba 3,5 hodiny cesty autem severně od hlavního města. Lidé na Facebooku sdíleli fotografie zachycující poškození části královského paláce a několika budov. Nedaleko města se také zřítil téměř stoletý most, píše AP.
„Stát rychle vyhodnotí situaci a začne se záchrannými akcemi a humanitární pomocí,“ napsala vláda na Telegramu. Evropská unie mezitím slíbila, že je připravená poskytnout Barmě pomoc. Situaci v zemi podle agentury Reuters monitoruje úřad OSN pro humanitární záležitosti (OCHA).
Červený kříž oznámil, že kromě mnoha zničených či poškozených budov, silnic a mostů panují vážné obavy ohledně stavu několika velkých přehrad. Podle agentury Reuters byla v hlavním městě Neipyijto poškozena i velká nemocnice čítající kolem 1000 lůžek.
Zemětřesení zasáhlo na hranicích s Barmou i Čínu, konkrétně provincie Jun-nan a S’-čchuan. Několik budov se zřítilo a úřady hlásí zraněné. Přesný počet není znám.
Thajsko prozatím oznámilo nejméně devět mrtvých. V mnohamilionovém Bangkoku se kvůli přírodní katastrofě zřítila stavba třicetipatrového mrakodrapu, přičemž pohřešováno je 117 lidí. Vedení města označilo Bangkok za oblast postiženou katastrofou, což má usnadnit přístup k nouzové pomoci.
Vedení metropole označilo město za oblast postiženou katastrofou, což má usnadnit přístup k nouzové pomoci. Úřady evakuovaly kanceláře a obchody a zastavily provoz některých linek metra. Ministerstvo civilního letectví podle Reuters oznámilo, že zemětřesení v metropoli nenarušilo letecký provoz.
Kromě hlavního města zaznamenali otřesy také lidé v centrální a severní části Thajska. „Slyšel jsem ten hluk, když jsem spal doma, tak jsem v pyžamu vyběhl z budovy, co nejdál to šlo,“ řekl agentuře AFP například obyvatel severothajského města Čchíengmaj.
Epicentrum zemětřesení, které začalo kolem 13:30 místního času (07:30 SEČ), se nacházelo v Barmě. Ohnisko otřesů leželo deset kilometrů pod povrchem. Americký prezident Donald Trump uvedl, že USA Barmě poskytnou pomoc.
Nejsou zprávy o zraněných Češích
Cestovní kanceláře nemají informace o zraněných Češích. Se všemi klienty v destinaci jsou v kontaktu, sdělila Asociace cestovních kanceláří. O českých obětech nemá zprávy ani resort zahraničí.
„Na naše ambasády se obrací lidé pouze s dotazy, co dělat. Doporučujeme registraci v systému Drozd,“ uvedl mluvčí ministerstva Daniel Drake. V tomto cestovatelském systému je podle něj aktuálně registrováno 396 Čechů v Thajsku a čtyři v Barmě.
V Thajsku, které české cestovní kanceláře nabízejí častěji než Barmu, jsou podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže stovky Čechů. „Ti, co jsou s cestovními kancelářemi, mají zázemí pro řešení konkrétních problémů a CK zjišťují, co klienti potřebují,“ uvedl. Dopravní uzly v zemi podle něj fungují.
Nižší desítky klientů má v Thajsku aktuálně cestovní agentura Invia, řekla její mluvčí Jiřina Ekrt Jirušková. „V tuto chvíli nemáme informaci o tom, že by byl někdo z našich klientů zraněn nebo byla jejich dovolená nějak zasažena zemětřesením,“ uvedla. „Neevidujeme v tuto chvíli ani zájem o rušení nadcházejících zájezdů do Thajska ze strany klientů,“ doplnila.
S agenturou Zájezdy.cz je v Thajsku sedm Čechů, všichni jsou v pořádku. „Jedna skupina odlétala zpět dnes ještě před začátkem zemětřesení. Jsou aktuálně v letadle již na cestě z Dubaje do Prahy,“ uvedl marketingový ředitel Václav Petr. V nejbližších dnech podle něj do Thajska žádný klient odletět nemá.
Čeští hasiči v pohotovosti
Čeští hasiči jsou připraveni jet do Barmy a Thajska pomoci. Pokud země o pomoc požádají, je USAR (Urban Search and Rescue) tým schopen vyrazit do šesti hodin od akceptace. Řekla to mluvčí Hasičského záchranného sboru (HZS ČR) Lucie Pipiš. Později oznámili, že Česko je připravené poslat na místo dva typy USAR odřadů, střední nebo těžký. „Jsme v pohotovosti a čekáme, až země zažádá o pomoc,“ sdělila mluvčí.
Střední USAR tým čítá 36 lidí a kromě hasičů, statika a lékaře je jeho součástí také pět kynologů se psy. Těžký USAR tým se skládá z 69 lidí – z hasičů, statika, dvou lékařů a deseti kynologů se psy. Oba týmy jsou na místo schopné vyrazit v řádu hodin od akceptace nabídky, uvedli hasiči. Podle nich se nyní svolávají a informují jeho členové, zajišťují se možnosti přepravy a shromažďuje se potřebný materiál.
USAR tým se specializuje na vyhledávání a záchranu v sutinách obydlených oblastí. V zahraničí takto Češi pomáhali například v libanonském Bejrútu v roce 2020 po výbuchu v přístavu, který připravil o život dvě stovky lidí a zranil dalších 6 tisíc, či v roce 2023 po ničivém zemětřesení v Turecku a Sýrii. „Těžký USAR odřad tehdy ze sutin zachránil tři živé osoby a vyprostil 78 mrtvých,“ dodali hasiči.
Do pomoci po zemětřesení v Barmě a Thajsku se zapojí i tuzemské neziskové organizace. Adra a Člověk v tísni nyní zjišťují, jaká je na místě situace a jakou pomoc bude potřeba poskytnout. Připraveny jsou také týmy Lékařů bez hranic, které čekají na povolení úřadů. Organizace o tom informovaly na svých webech a v tiskových zprávách.