Kouř stoupá z hořícího domu v centru Aleppa. (30. srpna 2012)

Kouř stoupá z hořícího domu v centru Aleppa. (30. srpna 2012) | foto: Reuters

Syrské vrtulníky svrhávají na povstalce improvizované „barelové bomby“

  • 296
Režim prezidenta Bašára Asada nasadil v největším syrském městě Aleppu improvizovanou zbraň. Na povstalce z vrtulníků svrhává barely na ropu naplněné trinitrotoluenem a kovovým šrotem a úlomky. V podmínkách bojů v Sýrii platí barely za velmi ničivou zbraň.

"Barelové bomby" jsou doplňkem arzenálu ruské provenience, který syrští vojáci mají, napsal korespondent britského webu The Telegraph z Aleppa, o které svádí armáda těžké boje s povstalci.

Rebelové cílí na letectvo

Zatímco armáda často nasazuje proti povstalcům letectvo, rebelové se snaží to vracet útoky na letecké základny.

Během soboty povstalci podle svých slov obsadili budovu letectva v Dajr az-Zauru, zajali 16 vojáků a ukořistili množství protiletadlových střel.

Naopak povstalci připustili, že útok na základnu letectva Hamdan nedaleko hranice s Irákem byl odražen.

Před třemi dny povstalci napadli leteckou základnu Taftanáz v provincii Idlib, kde údajně poničili několik vrtulníků, a podle svého tvrzení rovněž v tomto týdnu sestřelili jednu stíhačku a jednu helikoptéru. Některé zdroje uvádějí, že se bojuje také o významné armádní letiště v Abú az-Zuhúru v provincii Idlib.

Podle britského zpravodaje na místě jsou barelové bomby proti lidem i budovám účinnější než dosud používané výbušniny.

Jeden z povstaleckých bojovníků Mohammed Ibrahim popsal explozi jako "ránu větší než kterou kdy slyšel". Život mu zřejmě zachránilo to, že stál za rohem budovy, když nedaleko jedna barelová bomba vybuchla. "I tak mě to ale srazilo k zemi a tekla mi krev z uší," popsal efekty tlakové vlny, která mu prorazila ušní bubínky a zabila jeho bratrance Abda.

Několikatýdenní boje o historické město - stejně jako celé povstání v Sýrii - nemají vítěze. Povstalci v Aleppu zaznamenali postupy i vyklízení pozic, režim proti nim poslal tanky, helikoptéry i letadla. Bomby srovnaly celé bloky domů se zemí. Povstalci se nyní snaží ztéct objekty patřící bezpečnostním složkám režimu.

Barelové bomby posádky vrtulníků vystrkují ven nad cíli, které chtějí zničit. "Poprvé to bylo v parku v městské části Báb al-Nairáb, kde se skrývali uprchlíci. Byli to obyčejní lidé, bezbranní proti takovému útoku," sdělil Telegraphu povstalecký mluvčí Abú Amír. Jeho slova nicméně nebylo možné ověřit, armáda pochopitelně odmítá, že by cíleně útočila na civilisty.

V několika dalších oblastech mimo Aleppo barely dopadly a nevybuchly.

Povstalci tvrdí, že si režim cíleně vybírá k útočení civilisty. Jejich slova potvrzuje i Telegraph, podle kterého rakety dopadají i do zázemí, dost daleko od linie.

Sedíme a díváme se, kritizuje turecký ministr OSN

Turecký ministr zahraničí Ahmed Davutoglu kritizoval kvůli nečinnosti OSN. Turci se totiž snažili přesvědčit Radu bezpečnosti, aby podpořila vznik bezpečné zóny pro uprchlíky na severu Sýrie, u tureckých hranic.

"Jak dlouho hodláme sedět a dívat se, zatímco je 'vymazávána' celá generace?" položil Davutoglu řečnickou otázku. Připomněl tak, že válka v Sýrii nemá žádné dobré řešení - povstalci už například uvedli, že pokud je nevyzbrojí Západ, obrátí se na teroristickou síť al-Káida.

Vojenské zpravodajství ČR v poslední výroční zprávě uvedlo, že se při povstání v Sýrii v zemi "aktivizují militantní a radikálně islamistické tendence" (více o výroční zprávě Vojenského zpravodajství zde).