Pět milionů imigrantů unikne vyhoštění. Obama oznámil klíčovou reformu

  9:55aktualizováno  16:00
Americký prezident Barack Obama oznámil rozsáhlé změny v imigrační politice USA. Ty mají od příštího jara ochránit skoro pět milionů přistěhovalců před hrozbou vypovězení z USA a legalizovat jejich pobyt. Obamův postup vzápětí napadli jeho oponenti jako obcházení Kongresu.

Mezi imigranty ve Phoenixu po Obamově projevu zavládlo dojetí (21. listopadu 2014) | foto: AP

„Náš současný imigrační systém nefunguje a každý to ví,“ řekl americký prezident v emotivním televizním projevu, který přednesl v noci ze čtvrtka na pátek středoevropsého času. Zdůraznil v něm, že „nastal čas vyvést ze stínu miliony přistěhovalců“, kteří v zemi roky žijí bez platných dokladů a nad nimiž se ustavičně vznáší hrozba deportace, přestože tvrdě pracují a živí své rodiny.

Klíčové body

Tříletý odklad deportace dostanou přistěhovalci, kteří žijí více než pět let v USA a mají dítě s americkým občanstvím či povolením k trvalému pobytu. Tito imigranti budou moci získat také pracovní povolení s platností na tři roky. Nebudou mít hlasovací právo ani možnost zdravotního pojištění na základě Obamova zákona o zdravotní péči. Žádost bude doprovázet poplatek a prověření prostředí, z něhož dotyčný pochází.

Zbaveni hrozby deportace budou také lidé, které jejich rodiče přivezli před rokem 2010 jako nezletilé nelegálně do Spojených států. Jedná se o rozšíření dva roky staré Obamovy směrnice, která toto zajišťovala osobám, jež se do USA tímto způsobem dostaly před rokem 2007. Oproti původní směrnici se rovněž ruší požadavek, že žadatelé musejí být mladší 31 let.

Na americko-mexické hranici budou posílena bezpečností opatření. Bude se vyvíjet snaha urychlit řešení případů u imigračních soudů.

Podle Obamy by deportace milionů takovýchto lidí, vesměs Mexičanů a Jihoameričanů, odporovaly americkému charakteru. „Jsme a vždy budeme národem přistěhovalců,“ řekl prezident, který se podle svých slov řídil zdravým rozumem a vybral si střední cestu mezi krajnostmi. „Splníte-li kritéria, budete moci vyjít ze stínu a uspořádat si své záležitosti v souladu se zákonem,“ vzkázal milionům přistěhovalců.

Podle BBC Obamova reforma imigrační politiky, největší od poloviny 80. let, umožní téměř pěti z celkových jedenácti milionů nelegálních přistěhovalců v USA uniknout hrozbě vyhoštění.  „Není to ani záruka udělení občanství, ani právo se zde nastálo usadit,“ upozornil nicméně prezident.

Nejvýraznější dopad zřejmě bude mít opatření umožňující od příštího jara přistěhovalcům, žijícím více než pět let v USA a s dítětem narozeným v USA či s potomkem s povolením pobytu, získat tříleté pracovní povolení. Takových by podle odhadů mohly být až čtyři miliony.

„Není to žádná amnestie“

Obama ve svém projevu dále zdůraznil, že nevyhlašuje žádnou amnestii. Tou je podle něj současný stav, kdy miliony imigrantů neplatí žádné daně. „Pokud jste zločinec, budete vypovězen. Pokud se chystáte vstoupit do USA nelegálně, vzrostly vyhlídky, že budete dopaden a vypovězen,“ prohlásil šéf Bílého domu.

Přislíbil, že deportace se zaměří na přistěhovalce, kteří nedávno nelegálně překročili americké hranice, na zločince a členy gangů, a ne na rodiny, děti a jejich matky.

Obama ohlásil změny imigrační politiky poté, co republikáni ve Sněmovně reprezentantů zablokovali návrh příslušného zákon, vypracovaný zákonodárci z obou stran a schválený loni Senátem.

Chová se jak císař, protestují republikáni

Demokratický prezident  podle očekávání za oznámení reformy sklidil ostrou kritiku ze strany republikánů. „Takto naše demokracie nefunguje. Prezident řekl, že není ani král, ani císař, ale chová se tak,“ oponoval Obamovi republikánský předseda sněmovny John Boehner. Podle něj si Obama zahrává s ohněm, postupuje protiprávně a přichází i o zbývající věrohodnost.

Senátor John McCain i další politici zmiňují možnost napadnout Obamovy kroky u soudů. „Imigrace je otázka, která by se měla projednávat a řešit se zástupci lidu, a ne dekrety,“ řekl McCain. Bílý dům k tomu uvedl, že prezident využil své pravomoci při prosazení imigrační reformy podobně, jak před ním činili republikánští prezidenti Ronald Reagan a George Bush.

Sám Obama svým kritikům v Kongresu, zpochybňujícím prezidentovu autoritu při vylepšování imigračního systému, vzkázal, že koná tam, kde Kongres konat neuspěl - a má pro ně jedinou odpověď: „Schvalte zákon“.

Fotogalerie

Že hodlá svoji agendu prosazovat i přes možný nesouhlas Kongresu, jmenovitě pak i imigrační reformu, upozornil Obama již počátkem roku v pravidelném poselství o stavu unie. Rok 2014 označil zlomovým rokem pro svou zemi a prosazení imigrační reformy vytyčil jako jednu z priorit (co dalšího vzkázal Američanům v každoročním poselství, čtěte zde).

Gracias, Presidente Obama

Řada z těch, kterých se změna uvolnění imigrační politiky týká, sledovala Obamův projev v přímém přenosu u televizních obrazovek. Projev šéf Bílého domu přerušil i udělování hudebních cen Latin Grammy v Los Angeles, které se v tentýž večer udělovaly.

V noci před Bílým domem Obamovu reformu slavily tisíce lidí, kteří podporují posílení práv přistěhovalců. Pochodovali s americkými vlajkami přes ramena a s transparentem „Gracias, Presidente Obama.“ Rovněž skandovali prezidentovo heslo Yes we can ve španělštině a zpívali americkou hymnu.

Podle agentury Reuters bude mít Obamova reforma dopady na volební kampaň v roce 2016, v níž se bude rozhodovat o jeho nástupci. Podpora přistěhovalců může demokratům pomoci upevnit přízeň hispánských voličů. Bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která bude podle očekávání usilovat o demokratickou kandidaturu v roce 2016, Obamův plán podpořila a současně vyzvala Kongres, „aby tuto práci dokončil“.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Maduro má připravené letadlo do Moskvy, řekl odborník na Venezuelu

Odborník na Latinskou Ameriku Martin Rey v diskusním pořadu Rozstřel...

Školáci ve Venezuele přehrabují odpadky, nemocnicím chybí léky, ceny letí vzhůru. To jsou důsledky krize, do které...

Invaze do Afghánistánu byla povinnost, hájí Kreml Rudou armádu

Rezavé sovětské tanky v afghánském Heratu. (25. listopadu 2010)

Kreml v pátek potvrdil snahu rehabilitovat Rudou armádu za invazi do Afghánistánu v roce 1979, označil ji za...

Britové za války své africké vojáky šidili, bělochy platili třikrát lépe

Afričané se v řadách britské armády zapojili do bojů v Barmě. Snímek je z roku...

Více než půl milionu černošských afrických vojáků, kteří za druhé světové války bojovali v řadách britské armády,...

Najdete na iDNES.cz