Pět milionů imigrantů unikne vyhoštění. Obama oznámil klíčovou reformu

  9:55aktualizováno  16:00
Americký prezident Barack Obama oznámil rozsáhlé změny v imigrační politice USA. Ty mají od příštího jara ochránit skoro pět milionů přistěhovalců před hrozbou vypovězení z USA a legalizovat jejich pobyt. Obamův postup vzápětí napadli jeho oponenti jako obcházení Kongresu.

Mezi imigranty ve Phoenixu po Obamově projevu zavládlo dojetí (21. listopadu 2014) | foto: AP

„Náš současný imigrační systém nefunguje a každý to ví,“ řekl americký prezident v emotivním televizním projevu, který přednesl v noci ze čtvrtka na pátek středoevropsého času. Zdůraznil v něm, že „nastal čas vyvést ze stínu miliony přistěhovalců“, kteří v zemi roky žijí bez platných dokladů a nad nimiž se ustavičně vznáší hrozba deportace, přestože tvrdě pracují a živí své rodiny.

Klíčové body

Tříletý odklad deportace dostanou přistěhovalci, kteří žijí více než pět let v USA a mají dítě s americkým občanstvím či povolením k trvalému pobytu. Tito imigranti budou moci získat také pracovní povolení s platností na tři roky. Nebudou mít hlasovací právo ani možnost zdravotního pojištění na základě Obamova zákona o zdravotní péči. Žádost bude doprovázet poplatek a prověření prostředí, z něhož dotyčný pochází.

Zbaveni hrozby deportace budou také lidé, které jejich rodiče přivezli před rokem 2010 jako nezletilé nelegálně do Spojených států. Jedná se o rozšíření dva roky staré Obamovy směrnice, která toto zajišťovala osobám, jež se do USA tímto způsobem dostaly před rokem 2007. Oproti původní směrnici se rovněž ruší požadavek, že žadatelé musejí být mladší 31 let.

Na americko-mexické hranici budou posílena bezpečností opatření. Bude se vyvíjet snaha urychlit řešení případů u imigračních soudů.

Podle Obamy by deportace milionů takovýchto lidí, vesměs Mexičanů a Jihoameričanů, odporovaly americkému charakteru. „Jsme a vždy budeme národem přistěhovalců,“ řekl prezident, který se podle svých slov řídil zdravým rozumem a vybral si střední cestu mezi krajnostmi. „Splníte-li kritéria, budete moci vyjít ze stínu a uspořádat si své záležitosti v souladu se zákonem,“ vzkázal milionům přistěhovalců.

Podle BBC Obamova reforma imigrační politiky, největší od poloviny 80. let, umožní téměř pěti z celkových jedenácti milionů nelegálních přistěhovalců v USA uniknout hrozbě vyhoštění.  „Není to ani záruka udělení občanství, ani právo se zde nastálo usadit,“ upozornil nicméně prezident.

Nejvýraznější dopad zřejmě bude mít opatření umožňující od příštího jara přistěhovalcům, žijícím více než pět let v USA a s dítětem narozeným v USA či s potomkem s povolením pobytu, získat tříleté pracovní povolení. Takových by podle odhadů mohly být až čtyři miliony.

„Není to žádná amnestie“

Obama ve svém projevu dále zdůraznil, že nevyhlašuje žádnou amnestii. Tou je podle něj současný stav, kdy miliony imigrantů neplatí žádné daně. „Pokud jste zločinec, budete vypovězen. Pokud se chystáte vstoupit do USA nelegálně, vzrostly vyhlídky, že budete dopaden a vypovězen,“ prohlásil šéf Bílého domu.

Přislíbil, že deportace se zaměří na přistěhovalce, kteří nedávno nelegálně překročili americké hranice, na zločince a členy gangů, a ne na rodiny, děti a jejich matky.

Obama ohlásil změny imigrační politiky poté, co republikáni ve Sněmovně reprezentantů zablokovali návrh příslušného zákon, vypracovaný zákonodárci z obou stran a schválený loni Senátem.

Chová se jak císař, protestují republikáni

Demokratický prezident  podle očekávání za oznámení reformy sklidil ostrou kritiku ze strany republikánů. „Takto naše demokracie nefunguje. Prezident řekl, že není ani král, ani císař, ale chová se tak,“ oponoval Obamovi republikánský předseda sněmovny John Boehner. Podle něj si Obama zahrává s ohněm, postupuje protiprávně a přichází i o zbývající věrohodnost.

Senátor John McCain i další politici zmiňují možnost napadnout Obamovy kroky u soudů. „Imigrace je otázka, která by se měla projednávat a řešit se zástupci lidu, a ne dekrety,“ řekl McCain. Bílý dům k tomu uvedl, že prezident využil své pravomoci při prosazení imigrační reformy podobně, jak před ním činili republikánští prezidenti Ronald Reagan a George Bush.

Sám Obama svým kritikům v Kongresu, zpochybňujícím prezidentovu autoritu při vylepšování imigračního systému, vzkázal, že koná tam, kde Kongres konat neuspěl - a má pro ně jedinou odpověď: „Schvalte zákon“.

Fotogalerie

Že hodlá svoji agendu prosazovat i přes možný nesouhlas Kongresu, jmenovitě pak i imigrační reformu, upozornil Obama již počátkem roku v pravidelném poselství o stavu unie. Rok 2014 označil zlomovým rokem pro svou zemi a prosazení imigrační reformy vytyčil jako jednu z priorit (co dalšího vzkázal Američanům v každoročním poselství, čtěte zde).

Gracias, Presidente Obama

Řada z těch, kterých se změna uvolnění imigrační politiky týká, sledovala Obamův projev v přímém přenosu u televizních obrazovek. Projev šéf Bílého domu přerušil i udělování hudebních cen Latin Grammy v Los Angeles, které se v tentýž večer udělovaly.

V noci před Bílým domem Obamovu reformu slavily tisíce lidí, kteří podporují posílení práv přistěhovalců. Pochodovali s americkými vlajkami přes ramena a s transparentem „Gracias, Presidente Obama.“ Rovněž skandovali prezidentovo heslo Yes we can ve španělštině a zpívali americkou hymnu.

Podle agentury Reuters bude mít Obamova reforma dopady na volební kampaň v roce 2016, v níž se bude rozhodovat o jeho nástupci. Podpora přistěhovalců může demokratům pomoci upevnit přízeň hispánských voličů. Bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která bude podle očekávání usilovat o demokratickou kandidaturu v roce 2016, Obamův plán podpořila a současně vyzvala Kongres, „aby tuto práci dokončil“.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Berkeley vymýtí v městských vyhláškách genderově nevyvážená slova

Gender

„Ženy mají nárok na přesné názvy. Naše zákony jsou pro všechny a vyhlášky by se tím měli řídit,“ řekl autor návrhu,...

Platit daně je proti Bohu, prohlásili křesťané. U soudu dostali pokutu

A Christian speaker holds a copy of the Bible at Speakers' Corner in Hyde...

Tasmánský nejvyšší soud ve středu řešil kuriózní případ sourozenců, kteří už od roku 2011 neplatí daně. Oba totiž...

Nizozemský soud potvrdil spoluvinu Haagu na masakru muslimů ve Srebrenici

Ostatky obětí masakru ve Srebrenici

Nizozemský stát nese část viny na masakru muslimů v bosenské Srebrenici v roce 1995. Uvedl to nizozemský nejvyšší soud,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz