Ve stopách Hillary a Billa. Obamovi vydělají zakázkovým řečněním miliony

  19:27aktualizováno  19:27
Barack a Michelle Obamovi se po odchodu z Bílého domu vracejí do veřejného dění. Podle všeho se vydají na cestu, kterou jim vyšlapali jejich předchůdci. Za veřejná vystoupení na konferencích mohou inkasovat miliony dolarů. Zároveň však hrozí, že uškodí Demokratické straně i své pověsti.

Barack Obama v pondělí řečnil na univerzitě v Chicagu (24. dubna 2017) | foto: Reuters

První placená vystoupení si hvězdný manželský pár odbyl ve čtvrtek. „Ahoj všichni, je skvělé být zase venku z domu,“ vítala Michelle Obamová publikum při svém projevu na výroční konferenci Americké asociace architektů. Její manžel mezitím sdílel pódium s historičkou Doris Kearns Goodwinovou na uzavřené akci pro zaměstnance kabelové televize A&E.

OBRAZEM: Jak šel čas s Obamou. V Bílém domě zešedivěl

Kolik si za vystoupení účtovali, server The Washington Post neuvádí. Spekuluje se o stovkách tisíc dolarů. Za zářijovou akci na téma zdravotnictví sponzorovanou investiční bankou Cantor Fitzgerald však Barack Obama vyinkasuje 400 tisíc dolarů (bezmála deset milionů korun). Ohodnocení jeho manželky podle zámořských médií nebude o mnoho nižší.

Poradci Obamových jejich novou pracovní náplň brání. „Prezident Obama čas od času vystoupí v rámci veřejných projevů. Některé budou placené, jiné ne. Bez ohledu na to bude prezident Obama vždy ctít své zásady i vizi,“ sdělil v tiskovém prohlášení hlavní poradce Eric Schultz.

Po stopách prezidentů

Obamovi nejsou ani zdaleka prvním prezidentským párem, který se vydal na dráhu řečníků. Jedním z prvních byl Gerald R. Ford. Mnohem větší kontroverzi vzbudil svého času Ronald Reagan, který po konci v prezidentském úřadu přijal nabídku na vystoupení v Japonsku. Vyinkasoval za ně dva miliony dolarů.

Barack Obama v pondělí řečnil na univerzitě v Chicagu (24. dubna 2017)
Barack Obama v pondělí řečnil na univerzitě v Chicagu (24. dubna 2017)

„Lidé ho brali jako patriota a najednou první věc, kterou udělal, byla přednáška v zemi, která platila za ekonomického rivala USA,“ popisuje tehdejší hněv veřejnosti profesor Lance Strate z Fordham University.

„Mají přitom právo (bývalí prezidenti) na vydělávání peněz. Nikdo se například nepozastavuje nad knižními zakázkami, které dostávají. Asi bude něco v tom, že při projevech musí být člověk přímo na místě a jako bývalý prezident přeci jen stále reprezentuje svou vlast,“ dodává.

Naráží tak na další zdroj příjmů bývalých hlav státu. Pokud se podíváme na Obamovu literární tvorbu, přijde si díky ní také na slušné peníze. Už během působení v Bílém domu vydělal trojicí publikací 15,6 milionu dolarů. S vydavatelstvím Random House má také podepsaný kontrakt na blíže nespecifikovanou knihu - zřejmě to bude autorizovaná biografie.

Fotogalerie

Robert Painter, který byl jedním z poradců George W. Bushe, potvrzuje, že Obamovi mají po legální stránce na podobné výdělky právo. Připomíná však, že je veřejná vystoupení mohou stát popularitu a politický vliv. Tratit by na tom mohla zejména Michelle Obamová, o které se svého času spekulovalo jako o možné demokratické kandidátce na prezidentku.

Výnosný byznys Clintonových

Dobře je to vidět na příkladu Billa a Hillary Clintonových. Ti si z přednášek udělali výnosný byznys. Oba si za jedno vystoupení účtují statisíce dolarů. Podobných vystoupení absolvují ročně desítky. Za posledních 15 let si takto vydělali 150 milionů dolarů (více zde). Právě tyto výdělky a na ně navázaná činnost Nadace Clintonových se staly jedním z velkých problémů neúspěšné prezidentské kampaně Clintonové.

Soukromé aktivity Obamových mohou uškodit také Demokratické straně, která v listopadových prezidentských volbách utrpěla nečekanou porážku. „Pro stranu, která v současnosti nedisponuje žádnou velkou osobností, jsou Barack a Michelle stále lídry,“ vysvětluje historik Julian Zelizer z Princeton University. Pokud Obama půjde po lukrativních nabídkách, straně to podle Zelizera jistě pokazí pověst.

Americký prezident Barack Obama s manželkou míří na oběd s britskou královnou...

Obama se však bude podle všeho snažit o vyváženost. Před čtvrtečním prvním placeným vystoupením řečnil v pondělí na univerzitě v Chicagu. Hovořil zde o komunitním cítění a službě veřejnosti. „Chce být ve spojení s mladými lidmi a místními komunitními lídry. Rád by byl v kontaktu s organizacemi, které se snaží pomáhat těmto komunitám,“ uvedl Obamův mluvčí Kevin Lewis.

V jednom týmu s Kissingerem

Obamův diář se po prvním vystoupení začíná plnit. V květnu ho čeká převzetí ocenění Profile in Courage Award udělovaného Knihovnou Johna F. Kennedyho, v Německu se sejde s Angelou Merkelovou a v Itálii promluví na summitu Global Food Innovation. Obamová vystoupí na akci Partnership for a Healthier America, která podporovala její iniciativu v Bílém domě bojující proti obezitě u dětí. Vystoupí také na MTV v rámci kampaně, která má mladé lidi motivovat ke studiím.

VIDEO: Chceš lítat v tryskáči? Jdi studovat! rapuje Michelle Obamová

Obamovi nejsou na organizování podobných akcí sami. Příležitosti k lukrativnímu veřejnému řečněním jim obstarává společnost Harry Walker Agency. Ta zastupuje celou řadu dalších slavných osobností včetně Dicka Cheneyho, Ala Gorea, Kofiho Annana či Henryho Kissingera

Pokud by se navíc Obamovi přestalo za řečnickým pultem dařit, nemusí smutnit. Být bývalým prezidentem je totiž povolání samo o sobě, a to i po finanční stránce. Na základě zákona z roku 1958 si doživotně přijde na stejný honorář, jaký pobírají nejvyšší vládní pracovníci. Aktuálně je to v přepočtu 5,2 milionu korun ročně plus výdaje na lékaře. K dispozici bude mít také ochranku, kancelář a asistenty. Vše je hrazeno ze státní kasy, připomíná server USA Today.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Montér v USA postřílel pět svých kolegů. Neunesl, že přišel o zaměstnání

Bezpečnostní složky zasahovaly při střelbě v americkém městě Aurora západně od...

Při páteční střelbě v průmyslovém areálu ve městě Aurora zemřelo šest lidí. Pětačtyřicetiletý Gary Martin, zaměstnanec...

Svérázná výchova v Německu. Dětem četli knížky o islámu, školku teď zavřeli

Ilustrační snímek

Děti ve věku tři až šest let se dočkaly ve školce v německé zemi Porýní-Falc svérázné výchovy. Vychovatelé jim...

Írán je sponzor terorismu. Postavme se mu, vyzval spojence Pence

Americký viceprezident Mike Pence se zúčastnil mnichovské bezpečnostní...

Přišel čas, aby evropští spojenci Spojených států vypověděli dohodu o íránském jaderném programu, a aby stáli za...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz