Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

  11:13aktualizováno  15. srpna 19:48
Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká „influencerka“ nechává svého partnera, aby šplíchal vodu z posvátného pramene na její zadek. Za video se Češi veřejně omluvili a následně podstoupili očistnou ceremonii vedenou balijským knězem.

Dvojice během dovolené navštívila hinduistický chrámový komplex ve městě Ubud ve vnitrozemí ostrova. Video z chrámu dala Češka na svůj instagramový profil. Když ho lidé začali sdílet na sociálních sítích, všimla si „posvěceného“ zadku české turistky místní média.

A pak také úřady, které neprodleně začaly neuctivé chování Čechů řešit. Pár musel podat vysvětlení na policii a následující den zveřejnil video s omluvou za svoje nepatřičné chování.

11.srpna 2019 v 03:55, příspěvek archivován: 14.srpna 2019 v 12:08

„Litujeme toho, zneuctili jsme svatý chrám a svatou vodu v Ubudu a nevěděli jsme to,“ říkají v angličtině na videu. „Jsme ateisté a je pro nás složité rozpoznat, které místo je svaté,“ dodala dvojice.

Jako první o incidentu u nás informovaly Seznam Zprávy. Podle deníku Právo, který zprávu převzal, však obyvatelům ostrova Bali video na Instagramu jako zadostiučinění nestačí. Myslí si, že taková omluva je příliš jednoduchá. Místní rovněž zdůrazňují, že by všichni měli chovat úctu k víře ostatních, ať už jsou jiného vyznání nebo ateisté.

Obyvatelé Bali na sociálních sítích chování českého páru odsoudili. „Vy, kteří žijete jen proto, abyste dostali „like“, jste nechutní. Nemáte žádnou morálku ani svědomí. Začněte se chovat jako dospělí!,“ napsala uživatelka Instagramu Sandy Feuerbacherová. 

„Není to vtipné, paní. Měla byste se stydět. Vy a váš přítel jste na nás udělali hrozný dojem. Chováte se jako rozmazlení spratci!“ pokračoval uživatel Henry Tsoi. 

A Mark Ross na Instagramu k události hořce poznamenal: „Nerespektovali náboženství a kulturu mnoha obyvatel Bali a všichni je právem odsuzují za to, co udělali. Avšak lidé, kteří přicházejí do USA, hlavně ti z několika islámských zemí, nerespektují ostatní mnohem víc. A místní jim ještě tleskají.“ 

Když se toto video objevilo na internetu, varoval guvernér turisticky hojně navštěvovaného Bali, že všichni nevychovaní návštěvníci budou od nynějška vyhoštěni.

Očištěni během ceremonie

Během čtvrtečního dne podstoupil pár na indonéském ostrově očistný obřad. Oba si oblékli místní tradiční oděv a tmavé brýle a se sepjatýma rukama poklekli během očistné ceremonie vedené hinduistickým knězem, napsal list Jakarta Post.

„Jsem rád, že jsme měli příležitost očistit toto místo. Chtěl bych poděkovat všem obyvatelům Bali, kteří k nám byli velmi milí,“ řekl muž z videa agentuře AFP po skončení obřadu. „Je nám to moc líto,“ dodala jeho přítelkyně. Oba dva si ze skandálu vzali poučení a doufají, že nikdo jiný už se takto chovat nebude.

Nejde o první skandál

Podle britského listu Daily Mail nejde o první konflikt mezi obyvateli Bali a turisty. Loni v dubnu vyvolalo vlnu nevole video španělského turisty, který natočil, jak leze na místní chrám. I v tomto případě následovala veřejná omluva. „Nevěděl jsem, že je zakázáno šplhat na svatyně,“ bránil se Španěl.

Letos v červnu zase pobouřila místní obyvatele Švédka Natalie Schlaterová. Na Instagramu zveřejnila snímek, na němž je zobrazena v bikinách u rýžové plantáže, na které pracují místní lidé. Fotografii doprovodila slovy: „Myslím na to, jak moc je můj život odlišný od muže, který tady každé ráno sklízí rýži.” Vyzněním komentáře spustila vlnu nevole a posléze svůj profil raději úplně smazala.

„Jsme příliš měkcí. Kultura a tradice na Bali se střetávají se zákonitostmi turismu, hlavně když jde o peníze,“ řekl serveru Kompas.com psycholog Hening Widyastuti z Univerzity Sebelas Maret na Jávě.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:
Témata: Bali, Instagram

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Na chorvatské dálnici se kvůli nehodě vytvořila dvacetikilometrová kolona

Kolony na chorvatské dálnici 20. července 2019

Na hlavní chorvatské dálnici A1 způsobila pondělní dopravní nehoda kolonu vozidel, která dosáhla délky dvaceti...

Ztraceni v jeskyni. Záchranáři v Tatrách pátrají po ztracených speleolozích

Záchrana seleologa

Desítky záchranářů pátrají po dvou speleolozích, kteří v sobotu uvázli ve Velké sněžné jeskyni, nejdelší a nejhlubší v...

Američany neposlechli. Gibraltar pustil kontroverzní íránský ropný tanker

Propuštěný íránský ropný tanker pod novým názvem Adrian Darya 1. Předtím se...

Íránský tanker, který byl zadržován na Gibraltaru, opustil v noci na pondělí britské území na jihu Pyrenejského...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz