Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

  11:13aktualizováno  15. srpna 19:48
Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká „influencerka“ nechává svého partnera, aby šplíchal vodu z posvátného pramene na její zadek. Za video se Češi veřejně omluvili a následně podstoupili očistnou ceremonii vedenou balijským knězem.

Dvojice během dovolené navštívila hinduistický chrámový komplex ve městě Ubud ve vnitrozemí ostrova. Video z chrámu dala Češka na svůj instagramový profil. Když ho lidé začali sdílet na sociálních sítích, všimla si „posvěceného“ zadku české turistky místní média.

A pak také úřady, které neprodleně začaly neuctivé chování Čechů řešit. Pár musel podat vysvětlení na policii a následující den zveřejnil video s omluvou za svoje nepatřičné chování.

11.srpna 2019 v 03:55, příspěvek archivován: 14.srpna 2019 v 12:08

„Litujeme toho, zneuctili jsme svatý chrám a svatou vodu v Ubudu a nevěděli jsme to,“ říkají v angličtině na videu. „Jsme ateisté a je pro nás složité rozpoznat, které místo je svaté,“ dodala dvojice.

Jako první o incidentu u nás informovaly Seznam Zprávy. Podle deníku Právo, který zprávu převzal, však obyvatelům ostrova Bali video na Instagramu jako zadostiučinění nestačí. Myslí si, že taková omluva je příliš jednoduchá. Místní rovněž zdůrazňují, že by všichni měli chovat úctu k víře ostatních, ať už jsou jiného vyznání nebo ateisté.

Obyvatelé Bali na sociálních sítích chování českého páru odsoudili. „Vy, kteří žijete jen proto, abyste dostali „like“, jste nechutní. Nemáte žádnou morálku ani svědomí. Začněte se chovat jako dospělí!,“ napsala uživatelka Instagramu Sandy Feuerbacherová. 

„Není to vtipné, paní. Měla byste se stydět. Vy a váš přítel jste na nás udělali hrozný dojem. Chováte se jako rozmazlení spratci!“ pokračoval uživatel Henry Tsoi. 

A Mark Ross na Instagramu k události hořce poznamenal: „Nerespektovali náboženství a kulturu mnoha obyvatel Bali a všichni je právem odsuzují za to, co udělali. Avšak lidé, kteří přicházejí do USA, hlavně ti z několika islámských zemí, nerespektují ostatní mnohem víc. A místní jim ještě tleskají.“ 

Když se toto video objevilo na internetu, varoval guvernér turisticky hojně navštěvovaného Bali, že všichni nevychovaní návštěvníci budou od nynějška vyhoštěni.

Očištěni během ceremonie

Během čtvrtečního dne podstoupil pár na indonéském ostrově očistný obřad. Oba si oblékli místní tradiční oděv a tmavé brýle a se sepjatýma rukama poklekli během očistné ceremonie vedené hinduistickým knězem, napsal list Jakarta Post.

„Jsem rád, že jsme měli příležitost očistit toto místo. Chtěl bych poděkovat všem obyvatelům Bali, kteří k nám byli velmi milí,“ řekl muž z videa agentuře AFP po skončení obřadu. „Je nám to moc líto,“ dodala jeho přítelkyně. Oba dva si ze skandálu vzali poučení a doufají, že nikdo jiný už se takto chovat nebude.

Nejde o první skandál

Podle britského listu Daily Mail nejde o první konflikt mezi obyvateli Bali a turisty. Loni v dubnu vyvolalo vlnu nevole video španělského turisty, který natočil, jak leze na místní chrám. I v tomto případě následovala veřejná omluva. „Nevěděl jsem, že je zakázáno šplhat na svatyně,“ bránil se Španěl.

Letos v červnu zase pobouřila místní obyvatele Švédka Natalie Schlaterová. Na Instagramu zveřejnila snímek, na němž je zobrazena v bikinách u rýžové plantáže, na které pracují místní lidé. Fotografii doprovodila slovy: „Myslím na to, jak moc je můj život odlišný od muže, který tady každé ráno sklízí rýži.” Vyzněním komentáře spustila vlnu nevole a posléze svůj profil raději úplně smazala.

„Jsme příliš měkcí. Kultura a tradice na Bali se střetávají se zákonitostmi turismu, hlavně když jde o peníze,“ řekl serveru Kompas.com psycholog Hening Widyastuti z Univerzity Sebelas Maret na Jávě.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:
Témata: Bali, Instagram

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

Vyhodili mě, protože jsem upozornila na obtěžování, žaluje žena seznamku

Aplikace Tinder

Společnost provozující seznamovací aplikaci Tinder v současnosti řeší žalobu podanou její bývalou viceprezidentkou pro...

Izrael povolil vstup kongresmance Tlaibové. Ta si cestu k babičce rozmyslela

Kongresmanky, do nichž se svými výroky „pustil“ prezident Donald Trump: Rashida...

Izraelské úřady ve čtvrtek zakázaly vstup do země dvěma členkám americké Sněmovny reprezentantů Ilhan Omarové a Rashidě...

Němci zavřeli web s dětským pornem. Zatčený chtěl své dítě nabídnout jiným

Ilustrační snímek

Německá policie v temných hlubinách internetu odhalila masově navštěvovanou stránku s dětskou pornografií. Vyhledávaly...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz