Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tvŘíká se jí „cesta života“. O silnici se mluvit nedá, poslední přístupová trasa skrz zavírající se čelisti ruského obklíčení vede z velké části po poli. Jak dramatický průjezd do rozstříleného města vypadá, nyní natočili příslušníci 46. výsadkové brigády ukrajinské armády.
Začíná v Konsťantynivce asi sedmnáct kilometrů jihozápadě od Bachmutu a pak odbočuje přes Časiv Jar do polí. Nejnebezpečnější úsek se nachází u vesničky Chromove, je v bezprostředním dostřelu ruského dělostřelectva. Všechny ostatní zpevněné cesty vedou přes území pod nepřátelskou kontrolou.
„Je to poslední cesta, po které můžeme evakuovat zraněné a mrtvé,“ vysvětlil nedávno reportérům The Washington Post major Oleksandr Pancernij, jehož jednotka má za úkol udržovat koridor průchozí a zajišťovat obráncům Bachmutu přísun munice a čerstvých posil.
Turnus v pekle, líčí Bachmut ranění vojáci. Jezdí pro ně speciální autobus |
„Pokud tady neodvedeme svoji práci, obrana Bachmutu se do dvou dnů zhroutí. A všichni naši kluci, kteří tam ještě jsou, tam zůstanou navždy,“ uvedl velitel známého batalionu Ajdar, který vznikl před devíti lety jako dobrovolnická jednotka několika stovek ukrajinských nacionalistů.
Ukrajinský generální štáb v úterý nepřímo potvrdil, že ruské jednotky Bachmut už téměř úplně obklíčily. Podle Institutu pro studium války (ISW) v posledních dvou dnech postoupily na jihu a na severozápadě města.
Analytikům se také podařilo ověřit pondělní záběry, na kterých je vidět šéf Wagnerovců Jevgenij Prigožin v jedné ze zničených bachmutských škol. Budova se nachází méně než kilometr jihovýchodně od bachmutské radnice.
Boje o Bachmut |
Ruské síly se snaží dobýt Bachmut od srpna minulého roku. U města, které mělo před válkou 70 000 obyvatel, se vedou nejintenzivnější boje z celé fronty. Podle některých analytiků se Ukrajinci už dávno měli z města stáhnout, protože jeho strategický význam neodpovídá počtu jejich obětí.
Armáda nicméně argumentuje, že v Bachmutu váže ruské síly, a získává tak čas pro přípravu jarní protiofenzivy. „Naším hlavním cílem je vyčerpat obrovské síly nepřítele a způsobit mu těžké ztráty. Vytvoří to nezbytné podmínky, které pomohou osvobození ukrajinského území a urychlí naše vítězství,“ řekl velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj při návštěvě fronty.