Babiš chce rozšířit Schengen o balkánské země. Migraci zvládají dobře, řekl

  11:08aktualizováno  19:33
Skopje (Od zpravodaje iDNES.cz) - Premiér Andrej Babiš při státní návštěvě v Severní Makedonii řekl, že balkánská země má plnou podporu Česka pro zahájení rozhovorů ke vstupu do EU. Zopakoval, že Schengenský prostor by se měl rozrůst o další balkánské země, konkrétně Bulharsko, Rumunsko a Chorvatsko.

„S přáteli z Bulharska a Řecka jsme překonali všechny stereotypy a neshody,“ řekl v úterý ve Skopje Severomakedonský premiér Zoran Zaev. Přístupová jednání Severní Makedonie by tak měla začít letos v létě. Evropská rada o nich bude jednat příští týden. Severomakedonský premiér zdůraznil, že balkánská země se tak odklání od xenofobie a nacionalismu.

„Evropští politici nyní musí dodržet slovo,“ řekl Babiš. Severní Makedonie o přístupových hovorech s EU vyjednávala 15 let. Během té doby země změnila svůj název (z původní Makedonie) i ústavu.

Fotogalerie

Babiš řekl, že Schengenský prostor by se měl rozrůst o Bulharsko, Rumunsko a Chorvatsko. Tyto země podle něj efektivně kontrolují migraci. „Bylo by špatně, kdyby západní Balkán nepatřil do Evropy a potenciálně Schengenu,“ uvedl Babiš.

Premiéři v úterý také oznámili, že česká společnost Loko Trans podnikající v oblasti železniční techniky bude v Severní Makedonii investovat 20 milionů eur. Jedním z problémů, se kterými se země dlouhodobě potýká, je totiž nedokonalá infrastruktura.

Babiš v úterý jednal i s místopředsedou vlády Severní Makedonie Koco Angjushevem, ministrem financí Draganem Tevdovskim, ministrem hospodářství Kreshnikem Bekteshim a zástupcem ministerstva hospodářství. Českého premiéra v úterý ještě čeká jednání k situaci na hraničním přechodu Bogorodica a aktuálnímu vývoji migrační situace a návštěva přijímacího centra Vinojug.

Premiér Babiš v doprovodu českých policistů a severomakedonského ministra vnitra odpoledne navštívil uprchlický tábor Vinojug u města Gevgelija. Detenční centrum na hranici s Řeckem vzniklo v roce 2015 v době, kdy se nejvíce vyhrotila uprchlická krize. V daném období přes hranici v okolí města přecházely desítky tisíc běženců z Blízkého Východu. Česko na posílení tamních kapacit vynaložilo 4 miliony eur.

„Považuji za absurdní, že z schnengenského prostoru přecházely do neschengenského prostoru statisíce lidí,“ uvedl Babiš po návštěvě uprchlického tábora. Zopakoval svá předchozí slova o tom, že uprchlíci potřebují pomoc především v zemích, odkud pochází. Zdůraznil, že je třeba posílit roli agentury Frontex, jejíž rozpočet byl letos navýšen o 10 miliard eur.

V dubnu navštívil Severní Makedonii ministr vnitra Jan Hamáček. Ten s ministrem vnitra Oliverem Spasovským podepsal darovací smlouvu na 25 milionů korun. Češi poskytnou i techniku, která pomůže při odhalování migrantů v kamionech.

ČR má v Severní Makedonii policejní kontingent od února 2016, ve kterém se vystřídalo kolem tisícovky policistů. S jejich působením Česko počítá i letos. Také finanční podpora určená Severní Makedonii je od roku 2016 pravidelná.

Vzájemný obchod mezi Severní Makedonií a Českem činil loni 220 milionů dolarů (asi půl miliardy korun). Severní Makedonie je jedinou balkánskou zemí, se kterou má Praha negativní obchodní bilanci. Za tím stojí zejména reexport slitin drahých kovů, které se využívají v českém průmyslu


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Severovýchod USA zasáhla vlna veder, o život připravila už šest lidí

Hispánské děti dovádí u otevřeného hydrantu na Manhattanu. Ulice New Yorku se v

Území od Texasu po stát Maine na severovýchodě Spojených států zasáhla silná vlna veder, která podle médií připravila o...

KOMENTÁŘ: O minulé a budoucí syrské válce. Vítěz Asad čeká, co mu dovolí

Syrská vlajka s podobiznou prezidenta Bašára Asada vlaje ve městě Dúmá. (15....

Syrská válka zmizela z médií, takže to vypadá, že se vše zdárně vyřešilo. Opak je však pravdou. Místní diktátor Bašár...

Ve Vatikánu zkoumají kosti šlechticů a hledají dívku. Zmizela před 36 lety

Odborníci prozkoumali ostatky na německém hřbitově ve Vatikánu, a to v rámci...

Forenzní odborníci v sobotu prozkoumali ostatky na německém hřbitově ve Vatikánu, a to v rámci vyšetřování případu...

Najdete na iDNES.cz