Babiš chce rozšířit Schengen o balkánské země. Migraci zvládají dobře, řekl

  11:08aktualizováno  19:33
Skopje (Od zpravodaje iDNES.cz) - Premiér Andrej Babiš při státní návštěvě v Severní Makedonii řekl, že balkánská země má plnou podporu Česka pro zahájení rozhovorů ke vstupu do EU. Zopakoval, že Schengenský prostor by se měl rozrůst o další balkánské země, konkrétně Bulharsko, Rumunsko a Chorvatsko.

„S přáteli z Bulharska a Řecka jsme překonali všechny stereotypy a neshody,“ řekl v úterý ve Skopje Severomakedonský premiér Zoran Zaev. Přístupová jednání Severní Makedonie by tak měla začít letos v létě. Evropská rada o nich bude jednat příští týden. Severomakedonský premiér zdůraznil, že balkánská země se tak odklání od xenofobie a nacionalismu.

„Evropští politici nyní musí dodržet slovo,“ řekl Babiš. Severní Makedonie o přístupových hovorech s EU vyjednávala 15 let. Během té doby země změnila svůj název (z původní Makedonie) i ústavu.

Fotogalerie

Babiš řekl, že Schengenský prostor by se měl rozrůst o Bulharsko, Rumunsko a Chorvatsko. Tyto země podle něj efektivně kontrolují migraci. „Bylo by špatně, kdyby západní Balkán nepatřil do Evropy a potenciálně Schengenu,“ uvedl Babiš.

Premiéři v úterý také oznámili, že česká společnost Loko Trans podnikající v oblasti železniční techniky bude v Severní Makedonii investovat 20 milionů eur. Jedním z problémů, se kterými se země dlouhodobě potýká, je totiž nedokonalá infrastruktura.

Babiš v úterý jednal i s místopředsedou vlády Severní Makedonie Koco Angjushevem, ministrem financí Draganem Tevdovskim, ministrem hospodářství Kreshnikem Bekteshim a zástupcem ministerstva hospodářství. Českého premiéra v úterý ještě čeká jednání k situaci na hraničním přechodu Bogorodica a aktuálnímu vývoji migrační situace a návštěva přijímacího centra Vinojug.

Premiér Babiš v doprovodu českých policistů a severomakedonského ministra vnitra odpoledne navštívil uprchlický tábor Vinojug u města Gevgelija. Detenční centrum na hranici s Řeckem vzniklo v roce 2015 v době, kdy se nejvíce vyhrotila uprchlická krize. V daném období přes hranici v okolí města přecházely desítky tisíc běženců z Blízkého Východu. Česko na posílení tamních kapacit vynaložilo 4 miliony eur.

„Považuji za absurdní, že z schnengenského prostoru přecházely do neschengenského prostoru statisíce lidí,“ uvedl Babiš po návštěvě uprchlického tábora. Zopakoval svá předchozí slova o tom, že uprchlíci potřebují pomoc především v zemích, odkud pochází. Zdůraznil, že je třeba posílit roli agentury Frontex, jejíž rozpočet byl letos navýšen o 10 miliard eur.

V dubnu navštívil Severní Makedonii ministr vnitra Jan Hamáček. Ten s ministrem vnitra Oliverem Spasovským podepsal darovací smlouvu na 25 milionů korun. Češi poskytnou i techniku, která pomůže při odhalování migrantů v kamionech.

ČR má v Severní Makedonii policejní kontingent od února 2016, ve kterém se vystřídalo kolem tisícovky policistů. S jejich působením Česko počítá i letos. Také finanční podpora určená Severní Makedonii je od roku 2016 pravidelná.

Vzájemný obchod mezi Severní Makedonií a Českem činil loni 220 milionů dolarů (asi půl miliardy korun). Severní Makedonie je jedinou balkánskou zemí, se kterou má Praha negativní obchodní bilanci. Za tím stojí zejména reexport slitin drahých kovů, které se využívají v českém průmyslu


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Další z rubriky

OBRAZEM: Cesta na vrchol. Z aktivistky první prezidentkou Slovenska

Volební plakát Zuzany Čaputové. (30. března 2019)

První slovenská prezidentka Zuzana Čaputová nastoupila do úřadu. Advokátka a občanská aktivistka vyhrála 30. března v...

Střídání stráží: Čaputová symbolicky převzala sídlo slovenského prezidenta

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová (vlevo) přebírá Prezidentský palác...

Necelé tři hodiny po složení slibu převzala nová prezidentka symbolicky Grassalkovichův palác v centru Bratislavy,...

Hongkong odložil schvalování vydávání osob do Číny, ale protesty neskončí

Protest desetitisíců lidí v Hongkongu proti zákonu, který by umožňoval vydávat...

Hongkong odloží schvalování zákona o vydávání osob podezřelých z trestného činu, oznámila správkyně Hongkongu Carrie...

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na iDNES.cz