Úterý 10. prosince 2019, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 10. prosince 2019 Julie

Babiš v OSN vyzval k dialogu s Tureckem a odmítl hysterický přístup Grety

  6:29aktualizováno  6:29
New York (od zpravodaje MF DNES) - Andrej Babiš chce, aby Evropa našla s Tureckem společnou řeč v otázce migrace. Uvedl to ve svém projevu na Valném shromáždění OSN v New Yorku. „Je nezbytné nastolit mír v regionu. Musíme s Tureckem diskutovat, jak toho dosáhnout,“ řekl v noci na čtvrtek český premiér. Ke klimatické změně se má podle něj přistupovat věcně. Není možné, aby některé země plnily své závazky a jiné tomu přihlížely.

„Ze Sýrie již odešlo 5,6 milionu lidí a 6,2 milionu žije mimo svůj původní domov. Myslím, že Evropa musí najít společnou řeč s prezidentem Erdoganem,“ uvedl Andrej Babiš ve svém vůbec prvním projevu na půdě Spojených národů. 

Fotogalerie

„Jsem si plně vědom nedávných prohlášení tureckého prezidenta, že propustí 1 milion syrských uprchlíků do Evropy, pokud v severní Sýrii nebude nárazníková zóna,“ upozornil Babiš na rizika bezpečnostní situace na východ od evropské hranice. 

K jednacímu stolu mají kromě evropských zemí a Ankary zasednou i válkou vláčená Sýrie a ostatní aktéři v regionu. Babiš vznik bezpečnostní zóny v Sýrii, která by měla tamní situaci zklidnit, podporuje. Turecko chce do zóny přemístit až dva miliony uprchlíků, vybudovat zde domy a školy.

Praha se přitom o znovunastolení míru v dané oblasti angažuje od počátku vypuknutí krize v roce 2014. V Sýrii držela jako jediná země EU udržela v Damašku otevřenou misi v čele s velvyslankyní. Podle českého premiéra, který se včera osobně setkal i s tureckým prezidentem Erdoğanem, může v dialogu mezi EU a Ankarou napomoci i spojenectví zemí Visegrádské skupiny. 

„Zastupuje 65 milionů občanů České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska. Náš region může výrazným způsobem přispět k tomu, aby byla Evropa silnější. Chceme být aktivnější a pomáhat s řešením hlavních problémů Evropy, řekl Babiš. Větší roli než Brusel má v tomto hrát Evropská rada v které jsou zastoupeni prezidentni a premiéři členských zemí.

Boj za lepší klima

Český premiér se ve velké části svého projevu věnoval i klimatickým otázkám a jejich řešení. Ty jsou podle něj problémem celého světa a nejen Česka a EU. Babiš sál OSN ujistil, že Česko naplňuje plán závazků, které přislíbilo na klimatické konferenci v Paříži v roce 2015. Změny ale musí být postupné a založené na vědeckotechnickém pokroku a nesmí poškozovat ekonomiku. 

Klíčem je přechod na nefosilní zdroje energie, ale podle Babiše jsou sluneční a větrné zdroje zatím málo účinné. Slunce a vítr v současné době poskytují méně než jedno procento světové energie. V současnosti vyžadují dotace 129 miliard dolarů ročně. Ty budou podle stávajícího plánu navíc nadále stoupat.

Dodržování klimatických závazků všemi státy je podle Babiše nezbytné, ale dosud tak činí jen málo zemí, i když sliby učinil takřka každý. „Moje země nemá jinou možnost než jádro,“ prohlásil.

V projevu zmínil i švédskou aktivistku Gretu Thunbergovou, která v pondělí na klimatickém summitu ve velmi emotivním proslovu zkritizovala světové vůdce za jejich nečinnost v boji proti změnám klimatu. Babiš si není jist, zda její teatrální, hysterická až agresivní řeč povede k racionální diskuzi. Na to, že radikální aktivismus společnosti více rozděluje, než přispívá k věcnému řešení, upozornil i francouzský prezident Emmanuel Macron.

Staré problémy světa přetrvávají

Když si Organizace spojených národů stanovovala v roce 2015 agendu udržitelného rozvoje, nebyl přitom klimatická změna v jejím popředí. Mezi hlavní body Agendy 2030 patřilo odstranění extrémní chudoby všude na světě do roku 2030, vymýcení podvýživy pomocí lepších sociálních programů pro děti, matky a starší osoby, zajištění přístupu k pitné vodě nebo skoncování se všemi formami násilí na ženách

„Nesmíme však zapomínat na to, že přes 800 milionů lidí stále hladoví, přibližně 785 milionů lidí zůstává bez základního přístupu k pitné vodě, jen tento rok zemře dalších téměř pět a půl milionu dětí mladších pěti let,“ zdůraznil český premiér. Ten hovořil také o tom, že oblast severní Afriky a Blízkého východu je ohrožena konflikty a nestabilitou a že přehlížení těchto problémů bude mít dopady na každého. 

Česká republika otevřela velvyslanectví v Bamaku, kde se podílí na stabilizací bezpečnostní situace v Mali. Mimořádnou odpovědnost v této věci nese Rada bezpečnosti OSN. „Otázkou samozřejmě je, zda bezpečnostní úkol plní,“ uvedl Babiš s poukázáním na pomalé a nepružné reakce.


  • Nejčtenější

Střelec v ostravské nemocnici zabil šest lidí. Policie ho našla, je po smrti

Útočník ráno zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Policie po necelých čtyřech...

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, požár je uhašen

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo pět lidí, další...

Výbuch v Prešově: 8 obětí, 6 zadržených, na vině zřejmě špatná oprava plynu

Záchranáři prohledali všechna patra v prešovském paneláku zničeném výbuchem. Podle mluvčího města Prešov je celkem osm...

Šlachtův poslední úlovek. Narkobaron z gymnázia měl „e-shop“ s drogami

Celníci odhalili partu pěti mladíků z Brněnska, kteří měli „e-shop“ s drogami. Ty pětice posílala do celého světa....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

  • Další z rubriky

Chorvatská policie vykázala studenty do Bosny. Nevěřila, že nejsou migranti

Když dva nigerijští studenti v Chorvatsku reprezentovali svou zemi na turnaji ve stolním tenise, ještě netušili, že...

Erupce sopky na Novém Zélandu: nejméně pět mrtvých, desítky zraněných

Na novozélandském ostrůvku White Island v pondělí vybuchla sopka. Erupce si vyžádala nejméně pět obětí a 31 zraněných....

Kanaďan si myslel, že zachraňuje sraženého psa. Je to kojot, řekli mu

Překvapení zažil muž z Kanady, který se svým autem jel na noční pracovní směnu. Srazil ve tmě zvíře, které mu přebíhalo...

Soud OSN projednává obvinění Barmy z genocidy, zemi hájí Su Ťij

Mezinárodní soudní dvůr OSN se v úterý začal zabývat obviněním z genocidy příslušníků menšinového muslimského etnika...

Najdete na iDNES.cz