Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský vítá českého premiéra Andreje Babiše v Kyjevě. (19. listopadu 2019) | foto: Reuters

Nelegální anexi Krymu Česko neuznává a odsuzuje, řekl Babiš v Kyjevě

  • 793
(Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Premiér Andrej Babiš v Kyjevě vyjádřil lítost nad ruskou anexí Krymu i nad tím, že Ukrajina musí čelit agresi na východě země. „Nevidíme jiné řešení, než obnovení plné suverenity Ukrajiny. Nelegální anexi Krymu Česká republika neuznává a odsuzuje,“ prohlásil. Jeho slova ocenil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Děkuji za podporu teritoriální celistvosti a sankčního režimu,“ řekl Zelenskyj na společné tiskové konferenci. Setkání se Zelenským bylo vrcholem Babišovy návštěvy Ukrajiny.

Gratuloval ukrajinským občanům, jak volili, ale poslal tím zároveň vzkaz i českým voličům, který možná ani nezamýšlel. „Blahopřeji ukrajinským občanům, že si zvolili tak mladého prezidenta, mladého premiéra. U nás to naše občany ještě čeká,“ řekl Babiš při setkání s ukrajinskými podnikateli.

Fotogalerie

Zelenskyj podle něj provádí potřebné reformy. „V Ukrajině vidíme velký potenciál,“ říká Babiš. Česko pozorně sleduje protikorupční kroky nové ukrajinské vlády.

Babiše na Ukrajině doprovází vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a početná podnikatelská delegace.

Babiš se sešel i s ukrajinským premiérem Hončarukem. „Dostali jsme ujištění, že Česká republika podporuje svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny,“ řekl Hončaruk. Nemá pochybnosti o českém postoji k Ukrajině navzdory slovům prezidenta Miloše Zemana, který označil anexi Krymu Ruskem za fait accompli, tedy uzavřenou, neměnnou věc.

Babiš nevidí jiné řešení, než obnovení plné suverenity Ukrajiny

„Česká zahraniční politika je politika vlády,“ potvrdil Hončarukova slova český premiér. „Nelegální anexi Krymu Česká republika neuznává a odsuzuje,“ prohlásil doslova český premiér.

„Evropské státy musí spojit síly, aby jiný stát nemohl útočit na jiné svrchované státy. Každý stát agresor musí vědět, že za jeho činy bude následovat trest,“ prohlásil Hončaruk.

Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Krym a Ukrajině ho vlastně „ukradlo“. Stejně tak Rusko podporuje separatisty na Donbasu, kteří vyhlásili samozvané Doněckou lidovou republiku a Luhanskou lidovou republiku. Česko zastává pozici Evropské unie, která na Rusko uvalila sankce.

Zásadní bude podle Babiše summit 9. prosince, na němž se setká Zelenskyj s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, německou kancléřkou Angelou Merkelovou a ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Před setkáním s ukrajinskými politiky a vystoupením na česko-ukrajinském obchodním fóru Babiš ráno zamířil k památníku Věčné slávy u hrobu Neznámého vojína a k Památníku obětem hladomorů na Ukrajině.

Teprve druhý český premiér na Ukrajině

Na Ukrajinu zamířil Babiš teprve jako druhý český premiér. Prvním byl před jedenácti lety Mirek Topolánek.

Babiš má k ale k Ukrajině specifický vztah. Jeho matka Adriana se narodila ve městě Jasiňa, které je na Zakarpatské Ukrajině a které za první republiky bylo v Československu jakou součást Podkarpatské Rusi, jak se tehdy Zakarpatské Ukrajině říkalo.

Ukrajinci jsou nyní nejpočetnější menšinou v České republice. Z celkového počtu 564 tisíc cizinců, oficiálně žijících v Česku na konci loňského roku, jich bylo z Ukrajiny 131 tisíc.

Vláda letos v červnu rozhodla o zdvojnásobení kvóty pro přijímání ukrajinských pracovníků v takzvaném režimu Ukrajina z 19 600 na 40 tisíc ročně. Projekt má přivést kvalifikovanější síly. Koncem října pak česká vláda schválila možnost udělit 1 500 mimořádných pracovních víz ročně pro Ukrajince, kteří by mohli pracovat v zemědělství nebo potravinářství.

„Zjednodušeně řečeno, jsou určité profese, například stavební, dělnické, ale i profese v oblasti služeb, kde bychom se dnes velmi těžko obešli bez ukrajinských pracovníků,“ řekl vicepremiér Havlíček, který Babiše na Ukrajině doprovází.

„Je to hlavně cesta, která má ekonomický cíl. Je tam velký potenciál pro export. My tam vyvážíme více, než dovážíme,“ uvedl Babiš. „Celkový obrat činí 2,3 miliardy euro. 1,3 miliardy vyexportujeme, jednu miliardu dovezeme,“ doplnil Havlíček.