Alijev uvedl, že národy by neměly být souzeny na základě svých přírodních zdrojů a toho, jak je využívají. „Řekl jsem, že je to dar od boha, a chci to dnes před tímto auditoriem zopakovat,“ pronesl během zahajovací řeči prezident země hostící klimatickou konferenci.
„Ropa, plyn, vítr, slunce, zlato, stříbro, měď, všechno jsou přírodní zdroje a země by neměly být obviňovány kvůli tomu, že je mají. A neměly by být obviňovány, že tyto zdroje přinášejí na trh, protože trh je potřebuje. Lidé je potřebují,“ pronesl Alijev.
V Baku začala klimatická konference COP29, projev bude mít i premiér Fiala |
Prezident zahájil dvoudenní projevy světových státníků kritikou západních médií nebo klimatických aktivistů, kteří poukazují na historii země a její obchodování s ropou a plynem. Alijev je označil za pokrytecké, neboť největším producentem ropy jsou Spojené státy.
„Když nás dnes nazývají petrostátem (ropným státem), není to fér a svědčí to o nedostatku politické kultury a znalostí. Podíl Ázerbájdžánu na světové těžbě ropy je dnes 0,7 procenta a na světové těžbě plynu 0,9 procenta,“ uvedl Alijev.
„Kampaň pomluv a vydírání“
„Podíl Ázerbájdžánu na celosvětových emisích zemního plynu činí pouze 0,1 procenta,“ tvrdil dále prezident a stěžoval si na to, co nazval „koordinovanou a dobře organizovanou kampaní pomluv a vydírání“ vůči jeho zemi poté, co byla zvolena jako hostitelská země pro konferenci COP29.
Klimatická konference v Baku se ponese na pozadí porušování lidských práv |
Alijev dále prohlásil, že jeho země bude prosazovat odklon od fosilních paliv, ale je třeba podle něj zůstat „realističtí“.
Ázerbájdžán je bohatý na ropu i plyn a na jeho území se podle AP v 19. století nacházela první ropná pole na světě. Příjmy z produkce ropy a plynu tvoří zhruba 35 procent HDP země a téměř polovinu státního rozpočtu, uvedla agentura AFP, podle níž se Baku chystá v příštím desetiletí zvýšit produkci zemního plynu o více než třetinu. Asi 75 procent energetického exportu země směřuje na evropské trhy.
Není to jen horko. Změny klimatu zaskočily i vědce, vše se děje rychle, říkají |
Západní média opakovaně upozorňovala na fakt, že letošní klimatická konference se odehrává právě v Ázerbájdžánu, který je bohatý na ropu a plyn a jehož ekonomika stojí na těžbě těchto surovin. Baku čelí tlaku, aby ukázalo pokrok od loňského závazku COP28 k přechodu od fosilních paliv.
Příjmy země z ropy a plynu podle agentury tvořily loni 35 procent její ekonomiky, což je pokles z 50 procent o dva roky dříve. Baku tvrdí, že tyto příjmy budou dále klesat, na 22 procent do roku 2028. Baku lobbuje u vlád, aby urychlily přechod na čistou energii, zatímco propaguje plyn jako přechodné palivo, napsala dříve agentura Reuters.
Globální rekord na dosah. Rok 2024 bude dosud nejteplejším, uvádí Copernicus |
Režim v Ázerbájdžánu je označovaný za autoritářský a čelí kritice kvůli porušování lidských práv v zemi. Vláda v Baku pravidelně potírá novináře, aktivisty a nezávislé politiky, napsala AP. Alijev je u moci od roku 2003 a jeho administrativa čelí obviněním lidskoprávních organizací, že před klimatickou konferencí zesílila zásahy proti svobodě slova v zemi.
Klimatická konference COP29 odstartovala v Baku v pondělí. V úterý a ve středu poutají pozornost očekávané projevy desítek státníků, kteří se sjeli na dvoudenní summit hlav států a šéfů vlád, jenž dvoutýdenní konferenci OSN doprovází. Vystoupení českého premiéra Petra Fialy je na programu ve středu.