Jak se Evropský parlament postaví k reformě vymáhání autorského práva na...

Jak se Evropský parlament postaví k reformě vymáhání autorského práva na internetu? | foto: montáž: Pavel Kasík, Technet.cz, Profimedia.cz

Sporná směrnice o copyrightu neprošla, europoslanci ji můžou změnit

  • 29
Europoslanci ve čtvrtek nepodpořili sporný návrh pravidel o autorských právech vydavatelů a umělců na internetu. Připravovaná směrnice dává mimo jiné vydavatelům právo na spravedlivý podíl z využití jejich autorských děl internetovými giganty. Návrh se nedostal do další fáze a může se ještě změnit.

Parlament ve čtvrtek na plénu ve Štrasburku hlasoval pouze o své pozici k návrhu. Nepustil ho rovnou do třístranného jednání mezi Evropskou komisí, členskými státy a parlamentem. 

Některým poslancům totiž vadilo, že o textu neměli možnost jednat. Z 627 přítomných poslanců (z celkových 751) návrh zamítlo 318 poslanců, pro bylo 278 a 31 se zdrželo. Za Česko se účastnilo jednání jen 16 zástupců, hlasování se zdržela polovina. 

„Obrací se na mě denně řada občanů, kteří vyjadřují obavy z několika článků přijatého stanoviska právního výboru. Proto považuji za důležité, aby proběhla diskuse,“ míní česká poslankyně Olga Sehnalová (ČSSD).

Text návrhu směrnice už prošel právním výborem parlamentu, poslanci si však vyhradili právo jednat o něm i na plénu a přijít s pozměňovacími návrhy. To kritici návrhu vidí jako šanci sporná ustanovení směrnice otupit.

„Plénum bude v září hlasovat o jednotlivých ustanoveních a může přijít s pozměňovacími návrhy,“ řekl také český europoslanec Pavel Svoboda, který je předsedou právního výboru.

Vymáhání copyrightu dostalo zelenou. EU bude hlasovat o „cenzuře internetu“

Evropská úprava autorského práva podle Svobody „ustrnula někde okolo roku 2000 na technologiích jako je satelitní nebo kabelové vysílání“, ale na šíření děl chráněných autorskými právy připravena není. 

„A právě to je cílem této směrnice - tedy přizpůsobit právo internetovému prostředí,“ řekl Svoboda. Podle něj nelze vyloučit, že směrnice v některých oblastech může představovat určitá omezení proti současnému stavu. „Nejde ale o cenzuru,“ zdůraznil Svoboda.

Podle českého poslance Jiřího Paynea (Svobodní) se však EU pod záminkou ochrany autorských práv pokouší získat část zisků velkých internetových společností a zároveň chce zavést dohled nad sdílenými informacemi, což je první předstupeň cenzury. „Výsledkem bude zhoršení komfortu evropských uživatelů internetu a další zaostávání Evropské unie,“ sdělil Payne.

Europoslancům napsal i Paul McCartney

Směrnice od začátku budí velké emoce. Poslanci čelili silnému tlaku různých lobbistických skupin, jejich schránky zaplavily tisíce e-mailů od zastánců i odpůrců normy. „Někteří z nás dostali i 60 tisíc e-mailů,“ řekl Svoboda.

Kritici návrhu tvrdí, že povede k cenzuře internetu. Jeho zastánci naopak soudí, že výsledkem nových pravidel bude lepší ochrana autorských práv v internetovém prostředí.

Ať se Google a Facebook podělí s médii o příjmy z reklam, velí europoslanci

Na evropské zákonodárce se různým způsobem obrátilo i přes 1 300 umělců, mezi nimi legendární hudebník ze skupiny Beatles Paul McCartney, operní pěvec Plácido Domingo nebo vídeňští filharmonici. McCartney v otevřeném dopise poslance vyzval, aby normu poslali dál. Platformy, na něž uživatelé nahrávají obsah, podle něj odmítají umělce spravedlivě odměňovat.

Zcela jinak vnímají chystanou směrnici evropští i čeští vydavatelé. „Dává vydavatelům jasný právní podklad pro to, aby mohli žádat od provozovatelů platforem a vyhledávacích služeb spravedlivou odměnu za to, že tito pro svou komerční činnost používají obsah vytvářený vydavateli,“ napsala v prohlášení Unie vydavatelů.

Velký úspěch, raduje se německá europoslankyně za Piráty

Vydavatelé zdůrazňují i potřebnost efektivní ochrany obsahu poskytovaného vydavateli před jeho komerčním využíváním subjekty, které se na jeho vytváření nijak nepodílí, což vede k ekonomickému oslabování vydavatelského odvětví v celé Evropě. 

„Jedině práva podobná těm, která požívá filmový, hudební či vysílací odvětví, mohou vydavatelům poskytnout efektivní možnost bránit svůj obsah,“ uvedla Unie vydavatelů. Naopak například Seznam.cz je proti ní.

Podle českých Pirátů ukázal Evropský parlament racionální přístup. „Předchozí rozhodnutí výboru vzbudilo obavy, že se EU rozhodne jít cestou cenzury,“ uvedli Piráti. Německá europoslankyně za Piráty Julia Redaová, která vystupovala proti směrnici, pak na Twitteru napsala, že jde o „velký úspěch“. „Vaše protesty zafungovaly,“ dodala.

Podle francouzského křesťanskodemokratického poslance Philippa Juvina je naopak smutné, že parlament „podlehl řízené manipulaci“ lobbistů z řad velkých internetových hráčů. Za ty jsou považovány firmy, jako je například Facebook nebo Google.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video