Automatické vzkazy z airbusu odhalily, co se v něm dělo těsně před tragédií

  19:03aktualizováno  21:52
Vyšetřovatelé zrekonstruovali podle automatických elektronických vzkazů, co se odehrálo v kabině těsně před zmizením letu Air France nad Atlantikem. Podle zpráv z airbusu letadlo nemělo správnou rychlost a kolaboval jeden palubní systém za druhým. Piloti letu AF 447 s problémy bojovali patnáct minut.

Airbus 330-200 v barvách Air France na archivním snímku při přeletu Alp | foto: Air France

Podle zdrojů ze společnosti Air France, které citoval deník The Daily Telegraph, se letadlo s 228 lidmi na palubě dostalo poprvé do problémů ve tři hodiny ráno. V tu chvíli mělo za sebou necelé čtyři hodiny letu z Rio de Janeira do Paříže.

TRAGICKÝ LET AF 447

Letoun Air France se zřejmě rozpadl dřív, než se zřítil do Atlantiku

Krátce předtím, než stroj vstoupil do senegalského vzdušného prostoru, začaly přicházet automatické vzkazy o turbulencích. Letadlo se prý dostalo do vysokého a hustého bouřkového mraku, takzvaného kumulonimbu. Podle zdroje blízkého vyšetřování v tu chvíli Airbus A330-200 neměl správnou rychlost.

To znamená, že stroj letěl příliš pomalu, nebo naopak moc rychle. Každé letadlo má stanovenou optimální rychlost pro průlet nepříznivým počasím. Let AF 447 ji z neznámých důvodů nedosáhl.

Drama v posledních čtyřech minutách

Skutečné drama ale zřejmě začalo ve 3:10. V tu chvíli byl podle elektronických zpráv vypnutý automatický pilot. Z provozu ho mohl vyřadit kapitán letu nebo bezpečnostní systém, který v případě vážného kolapsu systému sám přepne na manuální řízení.

Pokud automatického pilota vyřadil kapitán, tak se zřejmě chtěl sám pokusit vyhnout nebezpečným bouřkovým mrakům. Odborníci ale upozorňují, že je takový manévr ve výšce, kde se letadlo nacházelo, extrémně náročný.

Olejová skvrna, která vznikla na Atlantiku zřejmě během pádu letounu Air France.

V tu samou chvíli navíc z letadla přišly první zprávy, které hlásily kolaps palubních počítačů. Jako první zkolaboval systém, který kontroluje křídlové a ocasní klapky. V tom okamžiku se spustil nouzový režim, který se aktivuje, když vypoví službu více elektronických systémů najednou.

Tento mód umožňuje letadlu pokračovat v letu, ale omezuje jeho stabilitu. Ve 3:12 zachytily přístroje z airbusu další kritickou zprávu. Podle ní přestaly správně pracovat počítače, které poskytují pilotům informace o výšce, rychlosti a směru letu.

PŘEČTĚTE SI

Španělští piloti zahlédli na trase francouzského airbusu záblesk

Ve 3:13 dorazily dvě kritické automaticky vysílané zprávy. Podle nich přestal fungovat hlavní i záložní letový počítač. Poslední zprávu zachytily přístroje ve 3:14. Podle specialistů z ní lze vyvodit, že v kabině náhle poklesl tlak nebo se letadlo ve vzduchu rozlomilo.

Tragédii nikdo nepřežil, tvrdí šéf Air France

V Atlantiku mezitím pokračuje rozsáhlé pátrání po letounu. Osádka brazilské vojenské lodě podle BBC našla další trosky stroje a předala je Francouzům, kteří vedou vyšetřování. Sériová čísla vytažených bójí budou porovnána s vybavením letadla, aby se tak ověřilo, že jde skutečně o jeho trosky. Pátrací týmy ale zatím marně hledají oběti tragédie nebo černé skříňky z letounu.

Generální ředitel Air France Pierre-Henry Gourgeon se na soukromé schůzce sešel s rodinami pozůstalých z letu 447 a řekl jim, že se musejí vzdát naděje, že někdo tragédii přežil. Potvrdil také verzi, že se letoun zřejmě rozpadl na kusy. Mělo se tak stát buď ve vzduchu nebo nárazem o vodní hladinu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Islamistka z Alabamy. Chtěla prolévat krev Američanů, teď prosí o návrat

Ilustrační snímek

I Američané budou muset vyřešit, co udělají s občany, kteří se v Sýrii přidali k Islámskému státu. V zajateckém táboře...

Ve Švýcarsku se zřítila lavina, zraněni jsou zatím čtyři lidé

Záchranná posádka pracující na místě laviny v lyžařském středisku Crans-Montana...

Lavina se sesunula v úterý kolem půl třetí odpoledne na sjezdovce ve švýcarském lyžařském středisku Crans-Montana....

Najdete na iDNES.cz