Muslim nutil spolužáka líbat mu botu. Incident si děti točily i fotily

  20:33aktualizováno  20:33
Židovská komunita v Austrálii je značně pohoršená poté, co došlo k odhalení případů šikany dvou mladých chlapců kvůli jejich víře. Jednoho z nich mimo jiné nutili jeho spolužáci, aby políbil botu muslimského hocha. Došlo i na fyzické útoky a antisemitské nadávky.
Šikana jako show pro video natočené mobilním telefonem

Šikana jako show pro video natočené mobilním telefonem | foto: Profimedia.cz

Jeden z incidentů, který se dokonce objevil na sociálních sítích, se stal dvanáctiletému židovskému chlapci v Melbourne. Jeho matka ho popsala zpravodajskému webu Australian Jewish News

Jejího syna podle ní vylákal jeden ze spolužáků do parku. Chlapec si myslel, že budou hrát míčové hry. Místo toho ho skupina podobně starých spolužáků pod pohrůžkou násilí donutila, aby si klekl na zem a políbil botu jeho muslimského spolužáka.

Celý incident si točili i fotografovali. Záznam se poté objevil na internetu a šířil se po sociálních sítích. Tím však chlapcova šikana teprve začala. V následujících měsících se stal terčem antisemitských nadávek i útoků. Volali na něj mimo jiné, že je „židovská opice“. 

Jeho tyrani ho také fyzicky napadali v prostorách školy. „Bili ho do obličeje, celou levou stranu zad měl odřenou,“ popsala chlapcova zranění jeho matka. Musel být ošetřen v nemocnici a poté trpěl úzkostí. 

Škola se odmítala incidentem zabývat, protože se nestal na jejich pozemcích a odkázala rodiče na policii. Vedení školy odmítlo situaci komentovat, vyjádřil se pouze mluvčí příslušného vládního úřadu. Řekl pouze, že „rasismus a antisemitismus nebude na školách tolerován“. 

Pětiletý chlapec se kvůli šikaně počůrával

Tento případ však nebyl jediný. Podobnou šikanu zažíval od svých spolužáků jiný, teprve pětiletý hoch ve škole o pár kilometrů dál. Chodil do přípravné třídy, kam přišel ze školky. Rodiče sice tušili, že s ním něco není v pořádku, domnívali se však, že si pouze potřebuje zvyknout na nové prostředí.

Pronajmi si Žida. Projekt v Německu se snaží bojovat proti předsudkům

Jednoho dne se však během snídaně poté, co rozlil misku s cereáliemi, psychicky zhroutil a začal křičet. „Jsem bezcenná, bezcenná židovská havět,“ citovala jeho slova matka, která se po této události také zhroutila.

Pozdější vyšetřování ukázalo, že chlapce každý den šikanovala skupina pěti spolužáků na školních toaletách. Ptali se ho prý na obřízku a později přidali i smršť antisemitských urážek. Vše vedlo k tomu, že se ve třídě pravidelně pomočoval. 

Poté, co se rodiče obrátili na školu, nedostalo se jim podle nich dostatečné pomoci. Chlapcova matka tvrdí, že škola úplně odmítala protižidovský obsah urážek a pouze zařídila, aby pětiletý hoch mohl používat jiné školní toalety.

„Odmítali akceptovat, že se jedná o antisemitský problém,“ uvedla chlapcova matka. Podle ní ředitel školy označil toto chování pouze za šikanu.

Od holokaustu uběhlo příliš mnoho času, říká expert o vzestupu antisemitismu

Navíc řešení, že chlapce od ostatních oddělí, nevydrželo ani jeden den a hned došlo k dalšímu incidentu. Chlapec se již do školy nevrátil. Podle lékaře trpěl akutní úzkostí a rodiče se rozhodli, že se zatím bude učit doma.

Jeho matka poznamenala, že nakonec je jediným řešením pro rodiče posílat své děti do židovských škol. „Opravdu žijeme ve společnosti, kde to musíme dělat, abychom byli v bezpečí?“ ptá se.

Na incidenty reagovala místní organizace Anti-Defamation Commission, která se zabývá právě bojem proti antisemitismu. Upozornila, že židovské rodiny jsou nuceny odhlašovat své děti z veřejných škol a posílají je místo toho do židovských institucí právě kvůli narůstajícímu strachu z násilí a nenávistného chování.

Autor:

  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Premium

ZÁPISNÍK: Nechci ve Švédsku umřít hlady, až mi selže kreditka

Švédsko je zemí pokroku a inovací. Nebojí se budovat například oboupohlavní toalety. Mimo zdánlivě bizarní věci, vzniká...

Trump zrušil sankce, které uvalil na Turecko kvůli invazi do Sýrie

Americký prezident Donald Trump zrušil veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho...

V archeologickém muzeu ve Francii se zabarikádoval muž, policie ho zadržela

V archeologickém muzeu v jihofrancouzském městě Saint-Raphaël se ve středu ráno zabarikádoval muž. Na místo dorazila...

Najdete na iDNES.cz