Prosme za odpuštění. Premiér Austrálie se za stát omluvil obětem zneužívání

  • 29
Australský premiér Scott Morrison se v parlamentu jménem státu omluvil všem obětem sexuálního zneužívání, které se dělo v minulých desetiletích v australských státních a církevních institucích. Projev Morrisona si přijely do Canberry osobně vyslechnout do parlamentu i oběti zneužívání. Po projevu drželi zákonodárci minutu ticha.

„Proč byly nářky dětí a rodičů ignorovány? Proč byl náš justiční systém slepý k nespravedlnostem? Proč to trvalo tak dlouho, než jsme zakročili?“ ptal se v projevu premiér, jemuž se podle BBC občas pohnutím třásl hlas. „Musíme pokorně padnout před těmi, které jsme nechali opuštěné, prosme je za odpuštění,“ dodal Morrison, který je předsedou vlády od srpna. 

Omluva přišla po rozsáhlém vyšetřování, které uzavřela vládní komise loni v prosinci. Během pěti let vyslechla na 8000 obětí zneužívání, které se dělo v církevních institucích, školách i sportovních klubech. 

V závěrečné zprávě komise uvedla, že australské instituce v uplynulých desetiletích „těžce selhaly“ v povinnosti chránit děti. Nejčastěji zmiňovanými viníky byli duchovní a učitelé. Podle zprávy zneužívalo děti mezi lety 1950 a 2010 asi sedm procent australských katolických kněží.

„Je to úžasná věc, že se naše země omlouvá, ale zbývá ještě mnoho práce,“ komentovala omluvu jedna z obětí. Mnozí kritizují některé kroky, jimiž vláda reagovala na závěry vyšetřování. Nelíbí se jim například podmínky systému odškodnění. 

Katolická církev, které se týkalo nejvíce stížností na sexuální zneužívání, uvedla, že se na programu finančního odškodnění bude podílet. Letos v srpnu ale odmítla návrh vlády, aby byli kněží povinni oznámit policii zneužití dítěte, když se o něm dozví při zpovědi. 

Omluvy: slova nebo víc?

  • V červenci 2008 se v Austrálii obětem pedofilních kněží omluvil papež Benedikt XVI. „Nechceme slova, ale skutky,“ vzkázali mu tehdy aktivisté.
  • V červenci 2008 se francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner omluvil své rakouské kolegyni, že Francie v roce 1793 popravila rakouskou vévodkyni Marii Antoinettu. „Slovo „promiňte“ zažívá devalvaci,“ komentoval tehdy redaktor MF Dnes Milan Vodička.
  • V roce 1990 se český prezident Václav Havel omluvil odsunutým sudetským Němcům. Krok v Česku vyvolal kontroverze. V roce 2011 vyzval předseda sudetoněmecké organizace Franz Pany Havlova nástupce Václava Klause, aby se také omluvil.  
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video