Bití a mučení jako na Guantánamu. Austrálie řeší týrání mladých delikventů

  17:21aktualizováno  17:21
Austrálií otřásá skandál v nápravných zařízení pro děti a mladistvé. Televizní stanice ABC ve svém pořadu Four Corners zveřejnila záběry ze systematického a dlouhodobého týraní Dylana Vollera. Ten si od svých 11 let v nápravných zařízeních zažíval bití, dozorci ho svlékali do naha a na dlouhé hodiny ho přivazovali ke speciálnímu křeslu.

Dylan Voller si během několika let prožil v nápravných zařízení celou řadu týrání. | foto: Profimedia.cz

V pořadu zaměřeném na praktiky v australských detenčních zařízeních pro mladistvé je vidět celá řada podobných případů. V roce 2014 například dozorci v Darwinu použili na šestici dětí slzný plyn. Byl mezi nimi i Voller. V nápravném zařízení poprvé skončil v jedenácti letech a opakovaně se sem vracel kvůli loupežím a napadením.

Fotogalerie

Za mřížemi za své delikty tvrdě platil. Na videozáznamu z bezpečnostních kamer je vidět tvrdý postup dozorců, kteří se spoutaným Vollerem tvrdě hází na matraci, bijí ho a za trest ho opakovaně svlékají do naha.

Nutno podotknout, že Voller nezůstával dozorcům nic dlužný a jeho chování mělo do příkladnosti daleko. Ve svých 13 letech například v nápravném zařízení hrozil, že se zabije, za což si vysloužil tvrdý trest.

Podívejte se, jak dozorci nasadili slzný plyn:

Za vyučenou Voller později dostal také kvůli tomu, že příliš dlouho telefonoval. Dozorce ho nevybíravě srazil k zemi. Zaměstnanci detenčních center, ve kterých Voller pobýval, podle všeho tušili, že jejich chování není zcela v souladu se zákony. Na jednom z videí je vidět, jak se dozorce snaží před napadením Vollera zakrýt bezpečnostní kameru.

Jako na Guantánamu

Nejtvrdší ponížení však mělo přijít až o čtyři roky později během jeho pobytu v detenčním centru v Alice Springs. Voller tehdy zlostí roztrhal toaletní papír a rozházel ho po své cele, rozkousal také svou matraci. Dozorci proto vtrhli do jeho cely a povalili ho na zem. Následovalo svlečení do naha. „Nemůžeš tady rozhazovat toaletní papír. Nemůžeš kousat do matrace. Tohle prostě nemůžeš dělat, rozumíš?“ vyslechl si tehdy 17letý Voller.

„Nemůžete mě tady nechat zavřeného,“ stěžoval si o pár sekund později. Dozorce mu však odvětil, že se do cely dostal jen kvůli tomu, jak se chová. Chlapci pak vezme matraci. „Kde je moje zkur..ná matrace? Nejsem přeci váš pes,“ křičel Voller a následně hrozil, že si zlomí ruku, aby ho museli převézt do nemocnice. Dozorce mu však odvětí, že od nemocnice nepojede. Voller proto vyhrožuje, že si zlomenou kostí propíchne ruku.

Dozorci proto nařídili jeho přemístění do věznice pro dospělé. Zde ho připoutali na speciální křeslo, kde byl vzpurný Voller přivázán za zápěstí kotníky, ale také krk. Na hlavě měl kápi. Takto musel sedět asi dvě hodiny. Posléze se do cely vrátili dozorci. „Tak jak si vedeme?“ ptá se jeden z nich na videozáznamu. „Dobře,“ odpovídá Voller a dodává, že teď už je klidnější. Vollerovi je nyní 18 let a odpykává si trest ve věznici pro dospělé trestance v australském Darwinu.

Podívejte se, jakým týráním si musel projít Dylan Voller:

Zveřejněné materiály vzbudily v Austrálii velké pozdvižení mezi politiky i veřejností, píše server The Guardian. Paradoxní je, že o případech týrání v detenčních zařízeních zainteresovaní experti věděli již v minulosti. Případ Vollera byl podle ABC součástí vyšetřování komisaře Howard Bath. Výsledná vyšetřovací zpráva se však nikdy nedostala na veřejnost.

Pochybení v minulosti a slib vyšetřování

Některé australské regiony místo komplexního řešení problému přijaly tvrdší opatření proti mladistvým delikventům. Úřady Severního teritoria například na počátku letošního roku přijaly zákon, který umožňuje legální použití speciálních křesel v detenčních zařízeních pro mladistvé.

V době, kdy v podobném křesle trpěl Voller, však ještě součástí platných zákonů nebylo. Ochránci lidských práv podobné praktiky přirovnávají k nechvalně proslulé věznici Guantánamo (více o tamních podmínkách se dočtete zde).

V roce 2015 provedly úřady Severního teritoria nezávislé vyšetřování podmínek v nápravních zařízeních pro mladistvé. Nezjistily žádné systematické chyby, ale pouze jednotlivé incidenty, kdy dozorci použili „nepřimeřeně tvrdé prostředky při jednání s klienty“.

Dylan Voller si během několika let prožil v nápravných zařízení celou řadu...
Dylan Voller si během několika let prožil v nápravných zařízení celou řadu...

Videa zveřejněná pořadem Four Corners však úřady donutila jednat. Šéf vlády Severního terirotia Adam Giles okamžitě odvolal z funkce ministra pověřeného dohledem nad nápravnými zařízeními, někteří původní obyvatelé volají ale také po Gilesově rezignaci.

Na protest proti zneužívání mladistvých zadržovaných vyšli do ulic obyvatelé Alice Springs. Jeden z Austrálců si nasadil na hlavu kápi s nápisem „vyhoďte Gilese“. Většina ze zadržovaných v místních ústavech pro nezletilé pochází z řad Austrálců, tedy původních obyvatel tohoto kontinentu.

„Přehnané používání síly, izolace a spoutávání dětí je barbarské a nehumánní,“ uvedla Elaine Pearsonová, šéfka australské pobočky mezinárodní organizace Human Rights Watch.

„Poukazovali jsme na věznění původních obyvatel, především pak mladistvých, již řadu let a vydali jsme spoustu zpráv upozorňujících na otřesné podmínky, v jakých jsou zadržováni,“ řekla předsedkyně australské komise pro lidská práva Gillian Triggsová.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Na Floridě zadrželi mladíka a našli pilulku extáze s Trumpovým obličejem

Pilulka extáze ve tvaru hlavy prezidenta USA Donalda Trumpa, kterou zadržela...

Osoba prezidenta Donalda Trumpa již inspirovala tvůrce karikatur, televizní komiky i výrobce halloweenských kostýmů....

Začal summit G7. Na jih Francie se sjely hlavy ekonomicky vyspělých států

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron na...

Ve městě Biarritz na jihu Francie začal summit sedmi ekonomicky vyspělých zemí světa G7. Hlavními tématy jednání budou...

Horší než horor. Rumuny vyděsily vraždy a bída v psychiatrických léčebnách

Hororová léčebna. Rumuny pobouřilo odhalení opozičního poslance.

Přeplněné pokoje, padající omítka a špína v koupelnách. Rumuny vyděsily záběry z psychiatrické léčebny na severu země....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz