Australská vláda ustoupila opozici, umožní migrantům léčení na pevnině

  14:15aktualizováno  14:15
Migranti, kteří jsou držení v detenčních centrech na ostrovech v Tichém oceánu, smějí do australských nemocnic na kontinentě. Prosadila to opozice v dolní komoře parlamentu, která těsně přehlasovala vládnoucí stranu.

Protesty proti zacházení s migranty v Sydney z roku 2016 | foto: Profimedia.cz

Dolní parlamentní komora schválila poměrem 75 ku 74 hlasům dodatek zákona, podle něhož budou propříště místo úředníků rozhodovat sami lékaři o tom, kteří žadatelé o azyl mohou být přepraveni do Austrálie k lékařskému ošetření. Podle AP je pravděpodobné, že ve středu dodatek k zákonu schválí i Senát.

„Je skvělé sledovat, jak australský parlament konečně hlasuje pro lidskost,“ prohlásil kurdský novinář původem z Íránu Behrúz Búčání. Pobývá v australském detenčním táboře na ostrově Manus, který patří Papui-Nové Guineji, a za svou knihu popisující tamní zážitky dostal nedávno australskou literární cenu.

Konzervativní menšinová vláda premiéra Scotta Morrisona je však přesvědčena, že zákon narušuje přísnou migrační politiku Austrálie. Na základě této politiky jsou žadatelé o azyl zadržení při pokusu dosáhnout australských břehů posíláni do detenčních táborů, které Austrálie provozuje v ostrovních státech Nauru a Papua-Nová Guinea. Canberra argumentuje, že odrazováním migrantů od cesty do Austrálie snižuje počet úmrtí na moři a bojuje proti převáděčům.

Organizace pro lidská práva i OSN dlouhodobě upozorňují na špatné podmínky, v nichž jsou migranti v táborech na ostrovech drženi. Podle lékařů nemají tyto tábory adekvátní zdravotnická zařízení.

Migranti na ostrovech se pokoušejí o sebevraždy

Organizace Lékaři bez hranic loni v říjnu informovala o alarmujícím psychickém stavu migrantů. Uvedla, že za uplynulý rok měla v Nauru v péči mimo jiné 78 pacientů z řad migrantů, kteří se k jejím lékařům dostali kvůli sebepoškozování, pokusům o sebevraždu či sebevražedným myšlenkám. Situaci v táboře označila za zoufalou. Někteří žadatelé o azyl se v minulosti pokusili upálit, na protest se pořezali, spolykali chemikálie nebo si sešili ústa. Byly mezi nimi i děti ve věku sedmi až 12 let.

Fotogalerie

Tlak veřejnosti po zveřejnění těchto zpráv donutil australskou vládu k evakuaci více než stovky dětí a jejich rodin z Nauru na australskou pevninu. Obhájci lidských práv ale upozorňují, že podobné problémy se dál vyskytují zhruba u 1 000 dospělých migrantů, kteří na ostrovech Nauru a Manus zůstávají, uvádí BBC.

Podle agentury AFP je to poprvé od roku 1929, co australská vláda prohrála hlasování v parlamentu o významném zákonu. Pro premiéra Morrisona je porážka tím nepříjemnější, že v průzkumech veřejného mínění před letošními parlamentními volbami jeho vládnoucí konzervativní koalice značně zaostává.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Evropa má přijmout zpět 800 islamistů z Blízkého východu, vzkázal Trump

Prezident Donald Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl dosáhnout na...

Americký prezident Donald Trump v noci na neděli vyzval evropské spojence, aby si „vzali zpět“ přes 800 islamistů,...

Německo řeší zvony s hákovým křížem. Používají se i na den obětí holokaustu

V Německu se stále využívají zvony, které na sobě mají nacistické symboly.

Protestantská církev v Německu čelí obvinění, že porušuje zákaz používání nacistických symbolů. Více než sedmdesát let...

USA chtějí další základny. V Polsku, i na ostrově, kde umírají uprchlíci

Radar, který je součástí systému protiraketové obrany USA. Podobný měl být...

Spojené státy zvažují postavit či udržet své vojenské základny v dalších nejméně třech zemích. Kromě Polska a Iráku i v...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz