Případná nemožnost obdržet australské vízum by se měla týkat také turistických či obchodních cest. Potrestanému by ke vstupu do státu nepomohl ani sňatek s australským občanem, informovala stanice BBC.
Dosavadní politikou země je přesun ilegálních imigrantů, kteří dorazí k břehům Austrálie, do ostrovního státu Nauru nebo na ostrov Manus, náležící Papui-Nové Guineji. Oběma státům Austrálie za zadržování imigrantů platí.
Fotogalerie |
Tito lidé, ať už se jedná o strachem motivované uprchlíky či migranty, kteří hledají lepší podmínky k životu, čeká následně rozhodování mezi třemi variantami. Mohou se vrátit zpátky, odkud přišli, zůstat na ostrovech Nauru a Manus nebo vycestovat do třetí země.
„Jedná se o souboj vůle australského lidu, reprezentovaného vládou, a kriminálních gangů pašeráků lidí,“ komentoval opatření premiér Turnbull.
Návrh zákona má projednat parlament příští týden. Pokud by byl návrh schválen, zákaz by se vztahoval nejen na všechny nově příchozí, nýbrž i na všechny, kdo nezákonně překročili australské hranice od 19. července 2013. Výjimku by měly pouze děti.
Australská vláda čelí dlouhodobé kritice za špatné životní podmínky v detenčních zařízeních. Organizace Amnesty International označila centra za „vězení pod širým nebem“. Premiér Turnbull nařčení odmítá jako nesmyslná (více čtěte zde).

Ostrovy Nauru (východněji) a Manus
Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap